Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamość - Wymysłów - bitwy.
#1
Czy ktoś zna szczegóły tych dwóch bitew? Pod Zamościem i Wymysłowem Francuskim?
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#2
Nie mam zbyt wielu informacji i w literaturze polskiej nie znajdziesz dużo wiadomości o operacji łódzkiej. Co innego u Niemców, oni napisali setki prac na ten temat, pogadaj z Dream'em on jest "germanofilem" i czytał ichniejsze opracowania. Z tego co ja pamiętm z ksiązki Bortnowskiego "Ziemia Łódzka w ogniu..." to Niemcy wymyslili sobie taki sprytny plan, nie chcieli zdobywać Łódzi generalnym szturmem to stwierdzili ze ją otoczą i poczekają aż się wojska rosyjskie poddadzą. W związku z tym wyszły dwa potężne uderzenia jedno z okolic Krośniewic w ogólnym kierunku na Zgierz-Brzeziny-Rzgów i drugie z okolic Sieradza w ogólnym kierunku na Łask-Pabianice-Rzgów. W okoicach Rzgowa miło nastąpić zamknięcie pierścienia okrążenia (rejon Rzgowa był na styku dwóch Rosyjskich Armii chyba 5 i 2). Natomiast działania na zachodniej rubierzy miasta czyli Zgierz-Aleksandrów-Konstantynów-Pabianice miały za zadanie wiązać siły rosyjskie. Wymysłów znajduje się na zachodnim "froncie" operacji łódzkiej czyli potyczka miała wiązać siły rosyjskie. I to wszystko co moge powiedzieć na ten temat. Chyba nie wniosłem nic nowego do dyskusji. Być może Dream coś więcej opowie.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Jagoda dzieki, ale potrzebuję troche więcej szczegółowych info na temat tych dwóch konkretnych bitew. W "Ziemii Łódzkiej w ogniu" jest naprawdę bardzo niewiele albo i nic (ciekawego) na ten temat.
Dzieki za odpowiedz.
Pozdrawiam

[ Dodano: 3 Wrzesień 2006, 18:37 ]
Przypomne się... Czy ma ktoś może jakies informacje odnosnie tych dwóch, konkretnych bitew?
Mogą być w obcych językach (rosyjski, niemiecki, angielski) 8-) :mrgreen:
Pomożecie? :-D :-D
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości