Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turystyczne szlaki śladami żołnierzy z 1939 r.
#1
uż wkrótce miłośnicy historii będą mogli przejść śladami 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii. Pod Zgierzem powstają bowiem dwa szlaki turystyczne, wiodące żołnierską trasą z 7 września1939 roku.

Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Agroturystyczne Stowarzyszenie Ziemi Zgierskiej, które chce zdążyć z wytyczaniem drogi do 10 września. Jest to bowiem data bitwy pod Białą stoczonej z Niemcami przez strzelców i kawalerzystów.

Szlak 28 Pułku ma być szlakiem pieszym, a jego długość to prawie 17 kilometrów. Oznakowaną na czerwono trasą turyści będą mogli przejść z Lućmierza, przez Rosanów, Dąbrówkę Strumiany, Szczawin do mogiły poległych żołnierzy na cmentarzu w Białej. Drugi szlak poświęcony brygadzie kawalerii, nieco dłuższy, bo liczący 27 km, ma kolor żółty i przeznaczony jest głównie dla turystów rowerowych. Początek drogi wyznaczono w Grotnikach, a koniec przy obelisku upamiętniającym wrześniową bitwę obydwu formacji, która rozegrała się na polu w Kęblinach.


- Chcemy w ten sposób uczcić pamięć poległych tu prawie 200 żołnierzy, leżących w bezimiennej mogile - mówi Zbigniew Hauke prezes zgierskiego stowarzyszenia. - Przejście szlakami będzie nietypową lekcją historii dla uczniów i myślę, że tak podana wiedza łatwiej trafi do głowy niż wkuwanie w ławkach.

Otwarcie szlaków będzie nie tylko inauguracyjnym przejściem śladami strzelców czy przejechaniem drogami kawalerzystów. Zaplanowano też wielką inscenizację bitwy, która rozegrana zostanie w miejscu prawdziwej walki.
[Obrazek: 40_638071_1_d_42.jpg]
Odpowiedz
#2
Też się przyczyniłem do powstania szlaku KBK Smile Zresztą znam pomysłodawców. Ciekawa idea i warto ją krzewić w innych częściach województwa.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
A moze dalszy ciag tego szlaku ? Mam propozycje dla Waldiego :-D :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.info.kalisz.pl/historia/dywizja.htm">http://www.info.kalisz.pl/historia/dywizja.htm</a><!-- m -->

Mam nadzieje ze ,, ;-) kieliszaki'' pomoga i wydobeda na swiatlo dzienne dzialania 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty. Uniejow , Leczyca , Topola , Piatek , Sochaczew ....

Pozdrawiam

ok333
Odpowiedz
#4
ok333 napisał(a):Mam propozycje dla Waldiego
ciekawa propozycja, tylko od czego by tu zacząć by taki szlak powstał ;-)
Odpowiedz
#5
Michale ,
najwazniejszy jest potencjal ludzki :-D , z zapalem. Odczekajmy chwile , niech sie glosowanie uprawomocni i ... zobaczymy jak nowa miotla zamiata ! A jak nie , to damy ja kozie :yes: . Erste Probe dostales na PW. Potrzebna bedzie wspolpraca z Kolegami z Forum , Wojtami z wszystkich gmin na szlaku/kach , z LOT-ka oraz ROT-ami , PTTKiem i Muzeami Regio , a byc moze i ze Starostami Powiatow i Marszalkami Wojewodztw . I NAPEWNO z IV Wladza :wypas: czyli Mediami . Niezbedna tez bedzie website z taka - wiesz - mapa aktywna. Czas wiec zaczac gromadzic materialy i informacje wszelakie tak , zeby w tej Dekadzie skonczyc. Spieszmy sie kochac i wypytywac starszych ludzi , tak szybko odchodza . Ja , mimo slusznego wieku (wagi tez :-D ) w to wchodze .

A Ty teraz pogadaj z Szefami Forum - ze Stella ,Jagoda , OldWitem , bolasem , Gun , oczywiscie z eeM i nie bedee wymienial bez konca z wszystkimi forumowiczami naszymi !
Bo ja i tak juz za mocno sie tu panosze i ... sie wstydkam :-o , zreszta juz za mlodu , na widok damskiego roweru sie ... rumienilem :-D .

Pozdrawiam

ok333
Odpowiedz
#6
ok333 napisał(a):Erste Probe dostales na PW
Ja nic nie dostałem, może za wcześnie napisałeś to info ;-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości