Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obrona przeciwlotnicza naszego regionu we wrześniu 1939 roku
#1
Witam. Może wyjdę na maniaka OPL ale ostatnio bardzo mnie ten temat interesuje więc pytam: Kto wie jak wyglądała obrona przeciwlotnicza naszego regionu - chodzi mi o miasta i ważne obiekty w nich jak i poza nimi. Jakie jednostki ją tworzyły?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Z tego co pamiętam z "Armii Łódź" to obrona jednostek wojskowych prawie nie istniała tzn ckm, km, rkm, kb zaopatrzone w odpowiednią amunicję ppanc. oraz celowniki (dotyczy tylko broni maszynowej). Podejrzewam, że OPL większych miast naszego regionu była podobna, być może wogóle jej nie było. Kiedyś wychodziło takie pismo Przegląd Lotniczy i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej czy jakoś tak, może tam coś znajdziesz.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
moze wiecie ale gostek opowiadal mi ze na chojnach na gorze ktora widac przy czmp po lewej stronie staly nasze oplotki
Odpowiedz
#4
A byłeś ze sprzetem na tej górce jeśli coś by tam stało to napewno coś po tym punkcie OPL w glebe zostało, no chyba ze nie strzelali. Poza tym OPL Łodzi była kiepskia skoro udało się zbombardować sztab Rómla.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#5
Dowództwo Armii "Łódź" ochraniał pluton ckm plot Smile tak więc niewiele mogli zdziałać.
Dworzec Kaliski napewno miał osłonę opl. i to chyba "czterdziestek". Podobnie Zgierz Główny.
Baza w Regnach też posiadała "parasol" opl tworzony przez baterię dział (Boforsy?) oraz kompanię ckm plot.

Znalazłem takie info:

Łódź - 132 bateria art. plot. półstała
Łódź-Julianów - 19 kompania km.plot
Koluszki (węzeł kolejowy i rejon wyładowczy wojsk) – 30 bateria art. plot. 40 mm oraz 44 kompania plot. km
Pabianice – 20 kompania plot. km
Regny (główna składnica amunicji i uzbrojenia) i Niewiadów (fabryka materiałów wybuchowych „Nitrat”) – plutony art. plot. półstałe nr 804, 805 i 1403 (40 mm)

Kto da więcej? ;-)
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Moja babka twierdzi że w rejonie PKP Łódź-Widzew też stałą jakaś "bateria" ale traktuje to z przymrużeniem oka.

[ Dodano: 26 Sierpień 2006, 13:19 ]
Kilka słów w oparciu o "Okręgo Korpusu WP nr. IV Łódź 1918-1939" W.Jarno ... :

Dla osłony istotnych miejsc mobilizacji w 1936 r. opracowno ośrodki OPL. Ośrodek OPL Łódź obejmował siedem rejonów: Łódź, Pabianice, Regny, Zgierz, Kutno, Częstochowa, Koluszki. Ich obrona wymagała conajmniej dziesięciu baterii artylerii plot 75 mm, trzynastu plutonów 40mm oraz dziewięciu plutonów balonów. W maju 1938 r. władze wojskowe opracowały kolejne OdeB OPL, zgodnie z którym w łódzkim ośrodku OPL wyodrębniono 18 rejonów wymagających obrony plot.

Zaliczono do nich:
- Częstochowę,
- Głowno,
- Koluszki,
- Niewiadów,
- Łódź,
- Pabianice,
- Regny,
- Zgierz,
- Kutno,
- Łowicz,
- Piotrków Tryb,
- Radomsko,
- Sieradz
- Skarżysko-Kam.,
- Skiernieiwice
- Wola Krzystoporska
- Zduńska Wola
- Żychlin,
- (...)

Posiadane przez d-cę Armii Łódź środki były jednak niewystarczające. Składały się jedynie z:

-> 134 dywizjon artylerii plot,
-> 30 bateria motorowa artylerii plot typ "A",
-> dwa plutony art. plot nr. 804 i 805,
-> pięć kompani ckm plot typ "B" (nr. 42,43,44,45,47)
-> dwa plutony fabryczne plot,
-> cztery organiczne baterie plot nr.10, 28, 82 i 93 (typu "B")
-> dwie kompanie ckm plot typu "A" nr. 19 i 20.
[/i]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#7
Bolas i chyba ma rację też o tym słyszałem. Podobno miały tam stać "zenitówki". Wg moich ustaleń prawdopodobnie byłu to niemieckie flaki 20. ale głowy nie dam.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#8
No tak ale nie wiadomo czy to niemieckie okupacyjne czy też nasze wrześniowe tam stały?
I to trzeba ustalić Tongue
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
Jeśli chodzi o Widzew to na bank niemieckie, bo opowiadął mi tę historię facet, który września 1939 nie mógł pamiętać oraz drugi jegomość który na te tereny przywędrował wraz z rodziną dopiero w 1946r.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#10
Czyli to do działu OPL Flakgruppe Litzmannstadt Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
Na to wygląda!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#12
W tabelach składu armii Łódz który wstawiłem macie skład OPL terenu Łodzi baterie,plutony itp
Odpowiedz
#13
bolas napisał(a):[ Dodano: 26 Sierpień 2006, 13:19 ]
Kilka słów w oparciu o "Okręgo Korpusu WP nr. IV Łódź 1918-1939" W.Jarno ... :

Witold Jarno - mój wykładowca z UŁ... ale zajęcia to raczej średnio interesujące były u niego...

Pozdrawiam i przepraszam za prywatę na forum :-P
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#14
Mój też ... Smile Pzdr Big Grin

Pisząc o wspomnieniu mojej babci z PKP Łódź Widzew i jakiejś "baterii plot" mówiłem o IX 1939. To w końcu dworzec kolejowy - zapewne stały tam jakieś ckm OPL. Być może to dla małej dziewczynki wydało się być wielkim działem.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#15
Hmm skoro tak to teraz Jagoda powinien sprawdzić swoje źródło informacji. Z drugiej strony niewykluczone jednak że stały tam nasze "pelotki" oraz w trakcie wojny jakieś niemieckie.
Bolas a mógłbyś przybliżyć na mapie tak Pi razy Drzwi to miejsce?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości