Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obrona przeciwlotnicza naszego regionu we wrześniu 1939 roku
#31
I oto ono:

[Obrazek: Image8m.jpg]

Zdjęcie zrobione we wrześniu 1939 r. wykonał oficer 42 Samodzielnej Kompanii Czołgów Rozpoznawczych.
Odpowiedz
#32
Panowie, a jak wyglądała obrona plot Składnicy Uzbrojenia w Gałkówku?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#33
Czytałem w jakieś książce ze zdaje się 2 września skaldy w Gałkowku były bombardowane ale z jakim skutkiem tego nie wiem. Co do OPL składnicy podejrzewam, że o ile był to w formie kompani CKM.
Op.
Odpowiedz
#34
Zgadzam się z Oponentem. Gałkówek posiadał tylko(?) kompanię ckm przeciwlotniczych. Baterie i półbaterie 40 mm zostały przeznaczone do obrony rejonu Regny - Koluszki - Niewiadów.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#35
Gunship a skąd masz info o tej kompanii? Bo ja gdzieś o tym czytałem ale kompletnie mi wyleciało z glowy gdzie. O obronie OPL Koluszki Niewiadów Regny jest co nieco w "Armii Prusy" Jana Wróblewskiego.
Op.
Odpowiedz
#36
No właśnie wydaje mi się że o Gałkówku jest słowo w właśnie "Armii Prusy"
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#37
804 Pluton Półstały Artylerii Przeciwlotniczej (mobilizowany przez 8 daplot w Toruniu do OPL Składnicy Uzbrojenia nr 4 w Gałkówku; 2 armaty przeciwlotnicze kalibru 40 mm wz. 38 „Bofors”); dowódca – ogn. pchor. Stanisław Midor
Jest to informacja z forum dws.org.pl. Czy to prawda i czy te armaty dotarły do miejsca przeznaczenia?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#38
Wydaje mi się że 804 pluton został przesunięty do obrony Nitratu...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#39
Gun, a jaki był zasięg pocisku z Boforsa ( w linii prostej)? Pytam, ponieważ otrzymaliśmy taki znaleziony na polach Borowej. Czy mógł dolecieć aż z Koluszek?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#40
Teoretycznie donośność horyzontalna do 10 200 metrów.
Pionową przyjmuje się około 7200 metrów...
Do Borowej prędzej mógł dolecieć jakiś "uciekinier" z eksplozji Gałkowskiej.
Pociski używane przez Wojsko Polskie były wyposażone w zapalnik uderzeniowy ze smugaczem. Dodatkowo na końcu smugacza był autodestruktor, który po wypaleniu się powodował eksplozję tak żeby pocisk nie mógł upaść na ziemię.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#41
Przypomniało mi się jeszcze jedno. Węzeł Koluszki broniony był przez 30 Baterię Przeciwlotniczą Motorową (Typ A) - 4 działa Bofors 40mm). Bateria ta była sformowana przez 9 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Brześcia.
Sądząc po numerze i po kilku informacjach w literaturze fachowej, jej pierwotnym przydziałem była 30 Dywizja Piechoty. Ze względu jednak na niedosyt środków obrony przeciwlotniczej została przesunięta do obrony węzła "Koluszki".
W przypadku wycofywania się 30 DP w ramach Grupy Operacyjnej "Piotrków", bateria ta miała wrócić do jej składu .
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości