Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zgierskie zakłady "Boruta" w trakcie okupacji hitl
#1
Szukam informacji na temat losów zgierskiej "Boruty" w trakcie okupacji. Wiem że już w okresie międzywojennym część produkcji stanowiły materiały pirotechniczne/wybuchowe oraz amunicja(?) dla Wojska Polskiego. Po przejęciu zakładu przez władze niemieckie kontynuowano dotychczasowe kierunki produkcji. Najprawdopodobniej od roku 1944 produkowano tutaj także "coś" do rakiet V-2.
Czy ma ktoś więcej informacji? Sacr - może Ty wiesz coś więcej?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
wiem że produkowano tu gazy bojowe, chyba iperyt i inne takie na dużą skalę przed WWII, prowadzono także badania nad innymi tego typu chemikaliami, co do produkcji niemieckiej nie mam pojęcia ale popytam. Jest jeszcze ciekawostka, ponoć pod "osadnikami" znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne, może Koleg Archeo się wypowie ? :-)
pozdro
Odpowiedz
#3
Znalazłem pewne informacje. "Boruta" S.A przed wojną należała do naszej zbrojeniówki.
Specjalizowała się min. w produkcji bomb lotniczych oraz amunicji (różnorakiej). Poza tym produkowali materiały wybuchowe oraz gazy bojowe ( jakie nie wiem)
Wydziałem odpowiedzialnym za produkcję zbrojeniową w zakładzie, kierowali:

dr. Mieczysław Królikowski,
Edward Lasocki,
inż. Marian Piasecki,
inż. Edward Tęsiorowski,
inż. Jan Wińcza,
mgr. Ludwik Zadrowski,
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Witaj Gunship Smile

Ja mam pytanie troche z innej beczki.Jakie jednostki p-lot broniły Zgierza w 1939 ?

dziekuje
Odpowiedz
#5
fallweiss najprawdopodobniej żadne ;-) . Jedynym miastem z prawdziwą obroną plot była Warszawa. Reszty miast mogły bronić jakieś oddziały OPL Wojsk, jeśli były. Oczywiście, to tylko moje gdybania.
Odpowiedz
#6
A widzisz Val - mam pewne informacje co do tego że jednak Zgierz - a przynajmniej rejon dworca głównego i trasa wylotowa na Warszawę posiadała takową osłonę. W grę wchodził pluton Boforsów oraz (albo) pluton przeciwlotniczych ckmów, ale jak chcecie to załóżcie temat w innym dziale bo ten dotyczy "Boruty" w czasie okupacji a my tu gadu gadu o opl w 1939 Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości