Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykopaliska
#1
Archeo możesz coś więcej powiedzieć co obecnie kopiesz? Z twoich postów wynika że coś koło a może w samych Brzezinach.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#2
Okolice Brzezin??? Można coś więcej wiedzieć :?:
Odpowiedz
#3
Zerknij na dział prawo a wykopaliska temet Stowarzyszenie.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Jagoda napisał(a):coś koło a może w samych Brzezinach
witam!
W samych Brzezinach. Weryfikacyjne badania konserwatorskie osady średniowiecznej. Z tym że od 20 lipca mamy małą przerwę ze względu na pogodę 8-)

Stanowisko wcześniej było już badane :evil: ale są kłopoty z interpretacją. Mamy uściślić dane o stanowisku, a w szczególności określić możliwie ściśle zasięg gdyż jest to obiekt wpisany do rejestru zabyków z niesprecyzowanym zasięgiem przez co jego ochrona jest utrudniona.

Badania nie są tajne :lol: więc mogę wszystko wyjaśnić tylko co chcecie wiedzieć :?:

w razie czego odpowiem dopiero w poniedziełek :oops:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#5
Jakby byli potrzebni wolontariusze do pomocy, to mogę kilka osób załatwić.
Pozdrawiam!!!
Odpowiedz
#6
archeo napisał(a):witam!
W samych Brzezinach. Weryfikacyjne badania konserwatorskie osady średniowiecznej. Z tym że od 20 lipca mamy małą przerwę ze względu na pogodę 8-)

Stanowisko wcześniej było już badane :evil: ale są kłopoty z interpretacją. Mamy uściślić dane o stanowisku, a w szczególności określić możliwie ściśle zasięg gdyż jest to obiekt wpisany do rejestru zabyków z niesprecyzowanym zasięgiem przez co jego ochrona jest utrudniona.
Czyli mamy przez to rozumieć w skrócie, że kopiecie dziury na jakimś trawniku celem ustalenia co się pod nim kryje- osada. Ta osada jest duża i pochodzi ze średniowiecza, czyli badacie dzieje lokalizacji Brzezin? Czy też była to jakaś wioska służebna? Co udało się dnaleść? I jakie są wstepne wnioski płynące z ewentualnych owych odkryć. Gdzie dokładnie kopiecie i czy można Was/Ciebie odwiedzić ?
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Jeśli się nie mylę, to kopią przy ul. Waryńskiego, na podmokłej łące. Jak się z Łodzi jedzie, to na pierwszych napotkanych światłach w lewo. Mogą być kłopoty z zaparkowaniem samochodu.
Pozdrawiam!!!
Odpowiedz
#8
Jagoda napisał(a):Czyli mamy przez to rozumieć w skrócie, że kopiecie dziury na jakimś trawniku celem ustalenia co się pod nim kryje- osada. Ta osada jest duża i pochodzi ze średniowiecza, czyli badacie dzieje lokalizacji Brzezin? Czy też była to jakaś wioska służebna? Co udało się dnaleść? I jakie są wstepne wnioski płynące z ewentualnych owych odkryć. Gdzie dokładnie kopiecie i czy można Was/Ciebie odwiedzić ?

Po krótce masz rację ;-)
W szczegółach to trawnik zarośnięty jest trzciną :lol:
Grzesiek trafił z lokalizacją.
W Brzezinach są dwa stanowiska wpisane do rejestru zabytków. Jest to tzw. Osada Krakówek oraz klasztor św. Ducha. My weryfikujemy osadę.
Sprawa wiąże się w moim mniemaniu z lokalnym skandalem lub może nawet korupcją, gdyż ktoś (z władz miasta) komuś (właściciel prywatnej działki)"poszedł na rękę" akceptując bezprawie!

Po krótce sprawa wygląda tak:
1. legendy miejscowe dotyczące tego miejsca mówią o zatopionym w bagnach mieście oraz inne o zatopionym kościele na którym wyrosły brzozy - stąd nazwa Brzeziny :-D
2. Kiedyś (lata 80-te i pocz 90-tych) znaleziono tam resztki studni i zrobiono wykopaliska, które trwając przez kilka sezonów pozwoliły odkryć resztki zabudowy i luźne zabytki nowożytnego miasta (właściwie przedmieść) oraz słabe ślady średniowiecza. Do tych drugich badacz (Wiklak) zaliczył m.in. znalezioną studnię z dębową "cembrowiną".
3. Studnię zrekonstruował (stoi do dziś) a stanowisko uznono za cenny ślad przeszłości Brzezin i wpisano do rejestru.
4. Ostatnio (2004) stanowisko zostało częściowo zniszczone przez budowę prowadzoną nie zgodnie z prawem (bez przeprowadzenia badań archeologicznych a nawet zgody Konserwatora). Na północnej części stanowiska bezpośrednio w pobliżu rekonstrukcji studni wybudowano zaplecze dla stacji paliw ze zbiornikiem gazu.
5. Konserwator interweniował w trakcie budowy ale budowę kontynuowano mimo jego protestów (wykorzystano przychylność jakiegoś urzędnika). Nie mógł przejść pełnej drogi prawnej (np. zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa byłoby raczej nieskuteczne) ze względu na błędy we wpisie do ewidencji zabytków popełnione przez poprzednie służby konserwatorskie.
6. aby zapobiec dalszemu niszczeniu stanowiska uznano za konieczne wykonanie nowego wpisu do rejestru zabytków.
7. na potrzeby wpisu do rejestru zaplanowano wykonanie badań weryfikacyjnych w celu określenia chronologii, charakteru i zasięgu stanowiska
8. ze względu na znaczną powierzchnię stanowiska (kilka hektarów) oraz bardzo skromny budżet Wojewódzkiego Urzędzu Ochrony Zabytków uznano za najefektywniejsze wykonanie badań o możliwie nieinwazyjnym charakterze (czyli o jak najmniejszej powierzchni wykopów).
9. I to się właśnie dzieje

Na razie potwierdzono występowanie nawarstwień archeologicznych w rejonie studni o chronologii nowożytnej. Podobne wyniki przyniosły pierwsze prace w części północnej stanowiska. Charakter badań ogranicza przyrost źródeł w postaci zabytków ruchomych (mało się kopie ;-) ) daltego tych jest mało. Jest trochę kafli, glinianych garnków i metali. Wszystko przed konserwacją i opracowaniem.
Jeśli ktoś chce zobaczyć nas przy pracy to musi polować na nas w rejonie między ul. Waryńskiego-Kilińskiego i rzeką Mrożycą. Gdzieś tam będzimy po południami robić odwierty i pomiary oraz kolejne wykopy. Z tym że nie bywamy co dziennie bo mamy inne prace w Łodzi i wyrywamy się gdy jest trochę luźniej. W każdym razie na początku września powinniśmy być częściej.

pozdrawiam
Odpowiedz
#9
To co powyżej to moje.
Zapomniałem się zalogować sorki :oops:

[ Dodano: 30 Sierpień 2006, 10:48 ]
Grzesiek_-_,

Dzięki za deklarację. Będę pamiętał. :-D
Ale uprzedzam że robota nie jest leciutka (to nie jest spacer z piszczałką) i bywa monotonna. :-(
Poza tym grobowca Tutanchamona się nie spodziewaj. Undecided
Nie szukamy skarbów tylko robimy badania :!:

[ Dodano: 30 Sierpień 2006, 10:54 ]
Jagoda,

Jeszcze dodam jako ciekawostkę, że zastosujemy w badaniach archeologicznych metody geofizyczne (sądowania elektrooporowe i magnetometryczne) Idea , co w tej części Polski jeszcze (o ile wiem) nie miało miejsca. W ogóle tego rodzju prace są w Polsce (i nie tylko) bardzo rzadko spotykane ze względu na małą dostępność odpowiedniego sprzętu.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#10
Archeo Jak by było potrzebne więcej roką do żmudnej archeopracy to możecie na mnie liczyć . Daj znać wcześniej to mogę pomódz jako "łopatokopacz" niewielkie doświadczenie w temacie już mam - tak, że wiem czy to pachnie .

Pozdrawiam
Konrad


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#11
archeo - Wiadomo, kiedy wybieracie się w tej sprawie do Brzezin??? Szukanie was po tym terenie trochę czasu jednak zajmuje. Gdy wszedłem z ul. Waryńskiego na tę "łąkę", to nie doszedłem nawet do studni, a już wlazłem w błoto do połowy łydki :/
Pozdrawiam!!!
Odpowiedz
#12
to kup sobie op1!!!! :-P :roll: Undecided
Odpowiedz
#13
Grzesiek_-_ napisał(a):archeo - Wiadomo, kiedy wybieracie się w tej sprawie do Brzezin??? Szukanie was po tym terenie trochę czasu jednak zajmuje. Gdy wszedłem z ul. Waryńskiego na tę "łąkę", to nie doszedłem nawet do studni, a już wlazłem w błoto do połowy łydki :/
Pozdrawiam!!!
w SOBOTĘ będziemy od rana (może już ok 8) przynajmniej do 13-14. Będziemy najpierw w okolicy studni, później bliżej Kilińskiego. W planie na sobotę nie ma geofizyki tylko sama fizyka :-(
Chętni do kopania mile widziani.
pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#14
a może archeo powie coś na forum dokładniej o planowanym zastosowaniu sondowań elektrooporowych i magnetometrycznych...
na pewno wielu forumowiczów to zaciekawi ;-)
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#15
Uwaga! Sobota nie pewna.
Ponieważ wyniknęła pilna sprawa z ekshumacją grobów może się w piątek okazać że zamiast do Brzezin pojedziemy na ekshumację.
O geofizyce możemy pogadać ale na razie nie widzę szerszego zainteresowania.
pozdrawiam

[ Dodano: 15 Wrzesień 2006, 20:26 ]
Dla zainteresowanych

W sobotę od 8 będziemy pracować na stanowisku w Brzezinach. :!:
Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości