Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka zagadek o Łodzi
#16
Sieradz otrzymał prawa miejskie w 1247 Łęczyca około dwadziescia lat później. No chyba że chodzi o to od kiedy miasto istniało ale jak to sprawdzić nie wiem :-)
Odpowiedz
#17
Panowie to nie zgdauj-zgadula ani zakłady (stawiam na...) oczekuję merytorycznej odpowiedzi.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#18
Należy uściślić pytanie.
-czy chodzi o datę lokacji miasta
-czy chodzi o miasta dziś jeszcze istniejące i to nadal jako "miasto"
-czy może chodzi o najstarsze świadectwa istniejących (dziś lub kiedyś) miast.

Weźmy przykład Łęczycy - miasto od XIII w. ale silny ośrodek "protomiejski" znaa...aacznie wcześniej widomo kolegiata XIIw. Kasztelania jeszcze wcześniej!
A Inowłódz? Prawa miejskie od XIV w. potem je stracił, ale osada miała kościół murowany już w XI w.(!).

Więc co?!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#19
Racja Archeo! Oczywiście chodzi o pierwszą wiarygodną wzmiankę o miejscowości, a nie o prawa miejskie.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#20
NIe mam zbyt świeżej wiedzy historycznej ale..
Wiarygodna wzmianka, hm...
Benedyktyński klasztor siedzący pod kolegiatą w Tumie (czyli dawnej Łęczycy) łączony jest ze św. Wojciechem a więc koniec X w., albo z pocz. XI w. z jednym z kilku pierwszych klasztorów na ziemiach polskich (choć ciągle są na ten temat spory :lol: ). Tyle że to wszystko bardziej archeologia niż historia bo wzmianki źródłowe nie mówią wprost o Łęczycy a jedynie o anonimowych klasztorach do których ze względu na "starość" znalezionych reliktów klasztoru zaliczono też Łęczycę :lol: Ponadto Łęczycę - gród - wiąże się z ośrodkiem plemiennym Łeczycan :mrgreen:
Nie wiem czy arbiter :mrgreen: uzna to wszystko za "wiarygodną wzmiankę" :-(
Jeśli nie to Żarnów - 1065r. wzmianka o nadaniu dochodów z żarnowieckiego grodu na rzecz klasztoru w Mogilnie.
Pozdrawiam,

PS.Lokacje miast naszego regionu rozpoczęła zdaje się osada targowa Łubnice 1238 r. :mrgreen:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#21
Wybaczcie jak mnie pamięć nie myli to grodzisko zwano Szweckim lub Tumskim a nigdy nie słyszałem aby było Łęczyckim.
Odpowiedz
#22
Waldek napisał(a):Wybaczcie jak mnie pamięć nie myli to grodzisko zwano Szweckim lub Tumskim a nigdy nie słyszałem aby było Łęczyckim

Trzeba więc poszukać wiedzy :-)
Mimo że nazwa "Tum" nie jest bezpośrednio związana z Łęczycą, to faktycznie w tym miejscu znajdowała się przedlokacyjna Łęczyca - osada z grodem (gród istniał wg jego badaczy od VII do XIII w.).

Grodzisk, górek czy wałów "szwedzkich" jest w polsce jak psów. :mrgreen: co nie znaczy że je wybudowali tylko że na nie sikali :lol:

PS. Zajrzyj do literatury albo choćby ulotek z zamku łęczyckiego :->
pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#23
Zważ to że moja wiedza właśnie na ten temat sięga jakieś 30 lat do tyłu.
A życie potoczyło się swoją drogą, więc historia była uzupełniana z doskoku i po łepkach dlatego są braki. Więc Wybacz za moje potknięcia, choć Polak musi znać wiele zawodów to nie dane mi było wgłąbić dogłębnie tego co było moim hobby.
Odpowiedz
#24
Waldek napisał(a):Zważ to że moja wiedza właśnie na ten temat sięga jakieś 30 lat do tyłu.
A życie potoczyło się swoją drogą, więc historia była uzupełniana z doskoku i po łepkach dlatego są braki. Więc Wybacz za moje potknięcia, choć Polak musi znać wiele zawodów to nie dane mi było wgłąbić dogłębnie tego co było moim hobby.
Przepraszam za nie najlepszy wydźwięk postu. Nie było to moją intencją.
Brak wiedzy o grodzisku tumskim nie jest ułomnością, może zawstydzać jedynie osobę uważającą się za znawcę "tematyki łęczyckiej".

Kwestię "szweckich" miejsc poruszyłem jako ciekawostkę - żeczywiście jest ich w Polsce mnóstwo!

Chętnych do zapoznania się z wiedzą o grodzisku w Tumie zachęcam do odwiedzenia muzeum w zamku łęczyckim, gdzie zanjduje się wystawa prezentująca wyniki badań tego obiektu albo do obejrzenia makiety wczesnośredniowiecznego zespołu łęczyckiego w Muzeum na Pl. Wolności.

pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#25
Ojoj kiedy zawitam w Łęczycy chyba jak wygram w TOTKA a ponieważ nie wieżę że wygram to moja obecność jest raczej problematyczna.
Jedyna nadzieja to w interku tylko ten czas, najgorzej to jak się ma z górki to tak szybko czas pomyka że nie spostrzeżesz się jak ciebie do (Szafy ) wrzucą :lol: :lol:
Odpowiedz
#26
Ok bo zbaczamy z tematu! Wg mojej wiedzy to Łęczyca jest najstarsza, a więc przyjmuję, że ta odowiedź jest prawidłowa! Kolejna zagadka będzie tzw. fotozagadką tylko muszę pozyskać odopwiedni materiał.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#27
Che -che ja napewno nie zgadnę, choćbym nie wiem jak się sprężał. :oops: :lol:
A tak przy okazji czy miasto dotarło do dworca kolejowego bo to co pamięram to stacja była daleko w polu :?: :?:
Odpowiedz
#28
Jagoda napisał(a):Wg mojej wiedzy to Łęczyca jest najstarsza, a więc przyjmuję, że ta odowiedź jest prawidłowa
a przecież
Jagoda napisał(a):chodzi o pierwszą wiarygodną wzmiankę o miejscowości
Hehe! NIespodziewana interpretacja określenia "wiarygodna wzmianka" HEhe! :lol: :mrgreen:

[ Dodano: 14 Wrzesień 2006, 00:59 ]
Waldek napisał(a):Ojoj kiedy zawitam w Łęczycy chyba jak wygram w TOTKA a ponieważ nie wieżę że wygram to moja obecność jest raczej problematyczna.
Jedyna nadzieja to w interku tylko ten czas, najgorzej to jak się ma z górki to tak szybko czas pomyka że nie spostrzeżesz się jak ciebie do (Szafy ) wrzucą :lol: :lol:
Jak w dowcipie - daj szansę Panu i cholera wyślij kupon! :mrgreen:
Póki co na pocieszenie przeczytaj sobie sympatyczną lekturę - Z. Nienacki "Uroczysko". Pozycja znana i lubiana. Jednak nie wszyscy wiedzą, że pan Zbigniew umieszcza tam wiele zdarzeń i postaci, z którymi osobiście się zetknął podczas badań archeologicznych na grodzisku w Tumie (lata 50-te). Co prawda grodzisko nie występuje w książce natomiast pobliska kolegiata romańska tak. Poza tym książka dobrze oddaje magię tego miejsca i całej okolicy.
Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#29
Nie będę mówił że przy tym byłem ale ponoć archeolodzy odkopali w grodzisku beczkę wina była konzystencji galaretowatej i potem nikt nimi nie mógł się dogadać a fama urosła do potęgi entej :lol: czy to prawda nie wiem ale coś musiało być skoro było głośno w całej okolicy.
Odpowiedz
#30
Waldek napisał(a):Nie będę mówił że przy tym byłem ale ponoć archeolodzy odkopali w grodzisku beczkę wina była konzystencji galaretowatej i potem nikt nimi nie mógł się dogadać a fama urosła do potęgi entej :lol: czy to prawda nie wiem ale coś musiało być skoro było głośno w całej okolicy.
Pewna butelka (ale nie wykopana) obrosła legendą
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości