Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
łódzkie LSR-y
#16
Na rondzie LL (Lotników Lwowskich) jest kamień węgieły z pod budowę osiedla Nowe Rokicie widnieje na nim data 1958, a więc Marcinie te schrony pochodzą z końca lat pięćdziesiątych i początku sześćdziesiątych.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#17
O.k.Jagoda.Dzięki za info. :-)
Odpowiedz
#18
Z moich obserwacji wnioskuję, iż większość osiedlowych LSRów zostało zbudowane w okresie Zimnej Wojny (Budownictwo do 1962). Czy zwróciliście uwagę, że na osiedlach z wielkiej płyty nie ma LSRów? Pierwsze osiedla z wielkiej płyty powstawały w 1967-68r. Na to miało wydaje mi się wpływ wiele czynników.
1. Przede wszystkim zmiana polityki Państwa (nadchodziło nowe).
2. Wielka płyta umożliwiała budowanie dużych osiedli i budynków 10 piętrowych.
3. Zwiększenie zaludnienia – na pewno w 1968 wg. prawa lokalowego przewidziane było 12m kw. na osobę w mieszkaniu, czyli M-3 to 36 m kw. - inne standardy były w latach 40-tych i pięćdziesiątych.

Jako ciekawostkę podam, że w 1968 w Gdańsku oddano do zasiedlenia tzw "falowce" (odpowiednik wieżowca na osiedlu Jagiełły przy Pojeźerskiej) jest najdłuższym budynkiem w Polsce i trzecim w Europie. Długość jego wynosi 794 m, mieszka w nim ponad 5 tys. osób w 1376 mieszkaniach. Wzdłuż bloku jest poprowadzona ulica, wzdłuż której są 4 przystanki autobusowe (pod jaki blokiem w Łodzi autobus zatrzymuje się 4 razy?). Blok posiada 16 klatek schodowych i 10 pięter.
Jakie wnioski co do tematu?

Moje spostrzeżenia nie dotyczą obiektów przemysłowych.


Załączone pliki Miniatury
   
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#19
Rada Ministrów 18 maja 1973 r. podjęła uchwałę o powołaniu w Polsce obrony cywilnej, której głównym celem pozostała nadal ochrona ludności przed niebezpieczeństwami działań zbrojnych oraz zapewnienie jej niezbędnych warunków do przetrwania. Dotychczasowy kształt obrony cywilnej określa ustawa z dnia 21 listopada 1967 r.
Więc może nie wszystko skończyło się na początku lat 70-tych.W końcu schrony należą do zbiorowych środków ochrony ludności...
Mimo wszystko-to fakt jakoś nie słyszałem aby w latach 80 i powyzej zajmowano się(na taką skalę) budową takowych obiektów.Wiadomo informacje te nie muszą docierać do zwykłych obywateli,jednak jak dla mnie mało wiarygodne-bądź dobrze ukryte.Technika ochrony zapewne też się zmieniła...
Pzdr.
Odpowiedz
#20
Ustaw ustawą a życie życiem, co do lat 70ych to bym zrozumiał była kasa z kredytów ale 80 te? Nie było sznuraka że by się powiesic.
Takie były czasy.


Załączone pliki
.gif   brake[1].gif (Rozmiar: 969 bajtów / Pobrań: 846)
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#21
Marcin moje zdjęcia pochodzą z tego właśnie osiedla znajdującego sie przy ulicy obywatelskiej.Postaram sie zrobić fotki lepszej jakości i większej ilości tych że obiektów w najbliższym czasie.Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#22
Tak,tak KaDe-orientuję się gdyż uczęszczałem do szkoły która znajduje się obok zdjęcia zamieszczonego przez Ciebie.Ale zdjątka mile widziane--zawsze materiał do rozważań :-)
Natomiast co do wypowiedzi Martineza-tu polemizowałbym lekko...
Pamiętajmy,że to nam żyło się cięzko!Co do struktur związanych z obronnością(tudzież kwestii wojskowych) myślę,że było trochę inaczej(nie upieram się aż tak przy owych schronach :-P )Czemu mam takie przemyślenia?Pomyślmy,że do pewnego czasu byliśmy pod dużym wpływem"Wielkiego Brata" z za wschodniej granicy.Oczywiście mozna powiedzieć,że to oni nas systematycznie uszczuplali,ale nie byłbym taki pewny czy w kwestiach militarnych.Mimo panującej biedy-tam wojsko zawsze było na 1 miejscu.
Jak się dowiadujemy to u nas były budowane bazy przechowujące broń jądrową,oczywiście za nasze pieniądze-ale czyim kosztem?Pewnego czasu miałem przyjemność prowadzenia rozmów(a zaznaczam wciągały niesamowicie) z komandorem porucznikiem polskiej Marynarki Wojennej.Służył również w okresie stanu wojennego i z tego co pamiętam dowodził kutrami torpedowymi.I tu mnie zaskoczył.Podczas rozmowy na temat owych czasów powiedział,ze Polska miała wtedy jedno z lepszych uzbrojeń na świecie!!!Moze to wydać się komuś niedorzeczne---jednak ja temu wilkowi morskiemu wierzę.
Oczywiście jest pewna rozbieżność między schronami,a kutrami torpedowymi.
Ale do czego zmierzam---za czasów wpływu wschodu na co jak na co,ale na militaria zawsze były środki.Nie wnikam w zwykłych obywateli...Byłem malutki szkrab,ale małe przebłyski są w pamięci...
Pzdr.
Odpowiedz
#23
Marcin napisał(a):Hello
Brendo-jak mozesz wrzuć te fotki.


Pzdr. ;-)

Trochę za dużo ich jest żeby zasmiecać forum, mogę wysłać to na pocztę mailową Admina w celu zamieszczenia w galerii. Są zmniejszone do rozmiaru 640 x 480 i wstawiony jest podpis z adresem mojej strony, jak chcecie to podajcie maila i wysyłam za chwilkę Smile

Pozdrowienia
Odpowiedz
#24
Marcin, poniekąd masz rację, niemniej jednak sam wspomniałeś o kosztach (nie tylko ekonomicznych). Kasa to oczywiście była cele strategiczne, bezposrednie uzbrojenie, (1/3 produkcji nie wojskowej była przeznaczona dla resortów)l udność cywilna to tylko statystyka. Powody budowania lsrów mógłym zrozozumieć tylko w wypadku obiektów strategicznych w celu zabezpieczenioa produkcji i ewentualnie dla politruków.
To tylko moja hipoteza.
Myślę, że najlepiej byłoby zdobyć inf. dot. obrony cywilnej.
Pamietam, że na zajęciach PO zadaliśmy pytanie gdzie są schrony dla ludności i gdzie się wrazieczego udać. PYTANIA POZOSTAŁY BEZ ODPOWIEDZI (dot. połowy lat 80-tych).
P.S.
Mam w rodzinie Komadora i różne rzeczy słyszałem.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#25
Podpowiem Wam jeszcze jeden adres lodzki : przy al.Politechniki 17 jest jeden wielki , wielokomorowy obiekt pod ... D.K. ,,Energetyk'' ! Za czasow , kiedy tam urzedowalem byl w podziemiu ,,schron TOPL'' . Mielismy tam zajecia Kolka FOTO ( salka widna + ciemnia = 1 segment ) . Obok , stolarz tez zajmowal 2 pomieszczenia . Inne pozamykane byly na klody . Segmenty byly poprzedzielane kurtynami stalowymi ,zamykanymi na zasuwy , przy pomocy kola .Jezeli tam jest jeszcze Dom Kultury , to sadze , ze szef wpusci po uzgodnieniu . Obiekt ten powstal juz po skonczeniu budowy jezdni alei . EC II powstala jeszcze wczesniej .

Kiedys LSRy byly wzdluz calej ul. Zeromskiego , ktora praktycznie konczyla sie na murze cmentarza ewang (vide plan Litzmannstad z 1942 r ) , Jego wschodni kraniec zabrano pod budowe 2 nitek jezdni alei. Z tych , ktore pamietam , to znajdowaly sie one praktycznie (jadac od ul.Kopermika ) po prawej stronie . Pierwszy byl jakies 50-70 m przed Radwanska (w parku Poniatowskiego jeszcze ). Nastepny za Wroblewskiego (vis a vis pozniejszej Foniki, kolejny w okolicy Pieknej i ostatni w okol.Cieszynskiej . Tak sobie mysle , czy one nie zostaly zniszczone lub zasypane w czasie kiedy kladziono cieplociag ???

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
#26
Najwięcej obiektów wybudowano do początku lat 70-tych, dlatego przy Wielkiej Płycie jest takich obiektów mniej lub praktycznie ich nie ma. Apogeum "Zimnej Wojny" przypadało na lata 50 i 60-te dlatego wtedy powstało ich najwięcej.
Rozmawiałem z moją matulą która miała do czynienia z blokowiskami w Łodzi i potwierdziła przypuszczenia że w przypadku "wielkiej płyty" nie było instrukcji/nakazu budowania takich obiektów.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#27
W Karsznicach niedalo Zduńskiej Woli jest stare osiedle wlasnie Karsznice i tam wiekszosc piwnic to schrony . Na blokach strzalki w której piwnicy był schron . Niegdys wszyskie piwnice były połączone ale teraz juz to zamurowali zeby kazdy miał swoją . Na dachu jednego bloku drewniana wierzyczka i tam podbno wrazie nalotu miał koles syrene wlaczac zeby ostrzec ludzi.
2 bloki mają po 9 wyjsc ewakuacyjnych ze schronu a mianowicie jakby tuneliki z bloku pod ziemią gdzies dalej . Niestety juz pozamykane i nikt mnie tam niechcial wpuscic zeby to zobaczyc . Podbno z opowiesci dziadka gdzies tam jeszcze na osiedllu były kiedys bunkry i to nawet w kilku miejscach.
Ciekawi mnie czy slyszeliscie kiedys tez o takich osiedlach ktore mają tyle zabezpieczen przed ewentualnym atakiem ?? Smile

Pozdrawiam
Odpowiedz
#28
W Łodzi na Limanoskiego jest parę bunkrów z czasów PRL na zagajnikowej jest sporo tego ustrojstwa widać jak się jedzie autobusem 81 87.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#29
kiedys na kozinach mielismy harcówke w schronie p lot w piwnicy fajne drzwi pancerne tam byly ;-]
blok byl z prl u a w harcówce znalazlem czeska maske p gaz i niemiecką puche do maski;-p
schrony sa we wszystkich parkach tak jak miedzy wólczańska a kosciuszki na skwerku naprzeciw komendy PSP , w parku sienkiewicza tez , oczywiscie kolo POW, nawet kolo zgierskiej niedaleko radogoszcza jest jeden ale malutki;-] naprzeciwko zoo jest też
Odpowiedz
#30
Na Wólczańskiej nie daleko Czerwonej na kamienicy jest dobrze zachowana biała strzałka do LSRu . Może dzisiaj zlokalizuje nr posesji
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości