Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SPOTKANIE SPRZĄTACZY CMENTARZA W WIĄCZYNIU DOLNYM
#16
Archeo, nie wkurzaj się. Wiele trzeba zmienić - i w przepisach, i w mentalności urzędników - ale trzeba po prostu zacząć coś robić. Na spokojnie. Zaczniemy my, skoro nikt inny nie chce albo nie umie.
Pismo oficjalne do konserwatora już złożyłem w imieniu redakcji, podpisała naczelna - odpowiedzialność jest więc na redakcję (czyli na mnie w tym przypadku). Teraz pójdą oficjalne pisma do gminy, nadleśnictwa, komitetu ochrony miejsc pamięci, Ludzi Odpowiedzialnych za Zieleń itd. Do 30-go wszystko będzie załatwione lege artis. Urzędowych podpisów nie zabraknie - byle nie zabrakło nam zapału...
#17
stella napisał(a):Archeo, nie wkurzaj się
Dzięki Stella.
Wkurzyłem się bo Pijoter udeżył w czułe. NIe jestem urzędnikiem i spotykam się z niekompetencją niektórych z nich ale to nie zmienia faktu że mależy robić wszystko odpowiednio.
W przypadku zabytków jeszcze ważniejsze jest legalne działanie. Zabytku raz zniszczonego nie da się przywrócić, można go jedynie zrekonstruować.
Myślę że każdy dostrzega różnicę między oryginałem a rekonstrukcją!

Rozmawiałem z kompetentnymi ludźmi. Wiączyń wpisany jest do ewidencji zabytków. Ponadto dla Gminy Nowosolna istnieje aktualny plan zagospodarowania z odpowienimi wpisami dotyczącymi stref chronionych. W jednej z takich stref cmentarz się znajduje. Ponadto obejmyje go strefa ochrony krajobrazu. Uff...
Dlatego konieczny jest kontakt z konserwatorami zabytków i przyrody! Ponieważ zakres prac jest ograniczony więc zgody będą szybkie ale zostaną w nich określone warunki prac.
Reszta na PW.

pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
#18
Zgadza się. Napisałem, że chcemy oczyścić dojscie do cmentarza, wyciąć chaszcze przy Rosjanach (po konsultacji ze stosownymi instytucjami od zieleni), wyczyścić ścieżki wzdłuż rzedów mogił, zmyć spray z pomnika-krzyża, umyć trochę najbardziej omszałe tabliczki i posprzątać śmieci. Że nie będziemy kopać, przestawiać nagrobków, czyli „ingerować w zabytkową substancję architektoniczną cmentarza” Smile. A także, że w akcji pod auspicjami redakcji weźmie udział „grupa czytelników”. I że chcemy zachęcić młodzież z pobliskiego gimnazjum do opieki nad cmentarzem, przybliżyć uczniom „operację łódzką” i oddać hołd poległym. I że jest to forma promocji Łodzi, bo informacje o akcji pójdą do ambasad Rosji i Niemiec, a także do Krasnojarska i Chabarowska, skąd była część leżących żołnierzy...
Najważniejsze - zacząć choćby symbolicznie, poznać się, zintegrować i pomyśleć, co dalej. Pytanie tylko, czy ściągać media, np. telewizję? Kopacze nie lubią rozgłosu, twarze na ekranie pewnie by im sie nie spodobały... Wypowiedzcie się, koledzy!
Jeszcze uwaga: to nie jest akcja mojej gazety i nie będzie tak traktowana. Natomiast firmowy papier i podpisy pomagają szybko załatwiać formalności na zasadzie „ja-to-biorę-na siebie”.
#19
stella napisał(a):Pytanie tylko, czy ściągać media, np. telewizję? Kopacze nie lubią rozgłosu, twarze na ekranie pewnie by im sie nie spodobały

KONIECZNIE ZAPROŚCIE KOGO SIĘ DA !!!

Twarze w telwizji nie muszą być podpisane "poszukiwacze militariów", tylko "miłośnicy historii Łodzi", a dzięki mediom akcja otworzy oczy decydentów i drzwi urzędów do dalszych działań (np. w kwestii Bitwy Łódzkiej) i ...
... zachęci sponsorów!!!
NIc tak nie działa na wyobraźnię sponsora jak to że będzie mógł się pochwalić swoją "dobroczynnością".

Duży rozgłos pozwoli wam załatwić wiele. W mediach może się pokazać ktoś kto się nie boi swojego wizerunku :lol: reszta przecież będzie anonimowo grabić trawę w tle ;-) . Nikt nie dojdzie czy to ochotnik ze szkoły czy z Forum (zresztą po co miałby dochodzić takich szczegółów?).
Zresztą wszystko zależy od tego czy traktujecie ten występ na cmentarzu :-P jako jednorazową akcję czy też wstęp do czegoś większego.
Jeśli chodzi o to pierwsze to próżna chwała, jeśli to drugie to chwała próżnym :!: ...
czyli reklama dźwignią...itd.
pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
#20
{nie "poszukiwacze militariów", tylko "miłośnicy historii Łodzi"} , a przecież można powiedzieć - poszukiwacze oraz miłośnicy historii Łodzi :mrgreen: i tak nikt nie dojdzie kto jest kto ;-) .

Pozdrawiam
#21
Archeo ma rację ale nie potrzebnie się uniosłeś. Stella załatwił wszystko i za to należą się słowa uznania, mam tylko nadzieję że ludzie tą akcję skojarzą bardziej z forum niż z GW. Co do TV to nieopacznie już jest załatwiona. Moja siostra tam pracuje. Więc ktoś się stawi na bank. Kt nie ma ochoty ten facjaty nie pokaże. A kto chce mozę się lansować na szklanym ekranie. Archeo zasilisznasze szeregi w akcji?
Pozdr MJ
#22
uuu to garniak trzeba wyciągnąć z szafy i walonki niedzielne ..... ;-), ale nie o tym chciałem. Zgadzam się z Archeo że rozgłos im większy tym lepszy czyli nie ma złej sławy i nie powinniśmy specjalnie ukrywać tego że czasem ktoś gdzieś kopie. Sądzę że tego typu akcje ( jestem pewien że to tylko jedna z wielu ! ...) wpłyną pozytywnie na wizerunek kopaczy w naszym społeczeństwie a co najważniejsze - w oczach KZ i innych włądz, które mogą pomagać . Ne twierdzę że to cel sam w sobie ale tak to już jest ... Druga sprawa - konsolidacja środowiska. Duży może więcej jak mówi reklama, (mój teść mawia : w kupie cieplej i kupy nikt nie ruszy ....) jestem przekonany że powoli rysujące się plany stowrzyszenia, będą bardziej realne a gdy taki "twór" już powstanie będzie scalony poprzez wspólne akcje. Pomysłów jest wiele, im więcej chętnych do ich realizacji tym większe szanse powodzenia.
Działania marketingowe są konieczne, i jednocześnie przemyślane. Pamiętajcie że stąpamy na garanicy prawa i znajdą się zapewne tacy, którzy będą chcieli zrobić z tego sensację, i pokazać nas w złym świetle.
Sac[/code]
#23
[Obrazek: pict0030copy1cb0.jpg]

Plan cmentarza sporządzony przez Pana Ignacego Pierusewicza i udostępniony za jego zgodą.

Witam wszystkich zainteresowanych akcja

W tą Niedziele nawiedziłem cmentarz we Wiączyniu w związku z
naszą akcją wysprzatania tego obiektu zrobiłem zdjecia najświesze
i sprawdziłem stan według planu z 1999 roku i oznaczyłem na nim miejwięcej zakres terenu
i stopień zniszczenia...

1 - Nagrobki przy lini ogrodzenia cmentarza znajdujące sie w opłakanym stanie
są zasypane, nieczytelne napisy wymyte przez wode co niektóre można tylko odczytać
natomiast nagrobki przy wejściu od lewej strony połamane co niektóre żucone na jedną kupe...
stan tragiczny...chwastów i krzaków nie zadużo wrecz nawet bym sie nimi nie przejmował
Napewno trzeba je odsypać z zalegającej na nich ziemi i obczyścić z wierzchuby napisy były czytelniejsze.


2 - Same krzaczory az ciezko sie przedrzeć do kamienia centralnego cmentarza dwie kamienne
ławki jak wszystkie inne pozostałe zarośniete mchem.Należy pozbyć sie tych chaszczów i odsłonić
Kamień centralny bo pewnie co niektórzy nie wiedzą ze takowy tam jest.


3 - W tej części cmentarza pole do popisu miałby bohater teksanskiej masakry piła
mechaniczna w końcu miałby na czym sie wyrzyć...chaszcze i krzaczory nic przez nie nie widać
Ogromniaste tu juz tylko siekierki w ruch lub pozadne sekatory...3 linie nagrobków w tragicznym stanie do odkopana
i wyczyszczenia...sa słabo widoczne


4 - Pomnik po stronie niemieckiej wymaga oczyszczenia z napisu namalowanego sprayem tak to stan zarosniecia nie jest duzy
szybko mozna sie z tym kawałkiem uporać...


5 - linie nagrobkow niemieckich ( oraz groby nieznanych poległych ) najlepiej zachowana czesc cmentarza z tego typu
nagrobkami...sa krzaki ale tu tez nie bedzie wiekszego problemu, nalezy rowniez obczyscic nagrobki by stały sie jeszcze lepiej widoczne
jedyni moja uwage przykuł kamienny krzyz z imieniem i nazwiskiem Hansa Vossa znajdujacy sie nieopodal pomnika głownego
po stronie niemieckiejjest jest złamany i lezy obok swojej podstawy wiec nalezało by przynieść jakiś dobre spoiwo
i złączyć te dwa elementy juz na amen ( jak do tej pory był on zapewne tylko połozony na swoim miejscu ) pekniecie
jest rowne wiec nie bylo by nawet widać złączenia

6 - stan kamiennych niemieckich nagrobkow oceniam na dobry troche krzaczkow nie przeszkadzajacych zbytnio
kwestja poprawienia napisów ( sama kosmetyka )

7 - Pomnik na czesci rosyjskiej podobnie jak po niemiecjkiej troche krzakow...pomnik nie pomalowany zaduzo roboty nie ma

8 - krzaki krzaki i jeszcze raz krzaki trzeba wycinać by odłonić kamienne ławki które pozostały

9 - teren strasznie zakszaczony brak śladów nagrobków

10
- podobnie jak przy nr.9

11 - kamienie nagrobne rosyjskie zasłoniete przez krzaki i chaszcze trzeba wycinać nagrobków prawie nie widać przez nie
tak stan kamieni dobry tylko poprawienie napisów

Ogólnie cmentarz zniedbany nie widać by ktos tam od dawna reke przykładł wiec przydałaby sie jakas pomocna dłon
by go zaczac ratowac.
Лодзь
#24
Mankov dzięki Odwaliłeś kawał dobrej roboty (przy okazji nieco mnie wyręczyłeś) trzeba się zastanowić w jaki sposób zmyć ten napis z niemieckiego pomnika. Jakieś pomysły? Może nitro i szczotka ryżowa? albo bezyna ekstrkacyjna?
Pozdr MJ
#25
Jagoda napisał(a):[...] trzeba się zastanowić w jaki sposób zmyć ten napis z niemieckiego pomnika. Jakieś pomysły? Może nitro i szczotka ryżowa? albo bezyna ekstrkacyjna?[...]

Chyba benzyna ekstrakcyjna lub denaturat - nitro zbyt inwazyjne - ale wiem, że są specjalne środki do zmywania takich bazgrołów... nie pamiętam nazwy (postaram się przypomnieć sobie i wtedy się odezwę)...

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
#26
Pamiętajmy ze mamy ograniczone środki finansowe a w zasadzie ich brak, a taki preparat może być drogi. chyba ze udąło by się dobrać farbę i zamolować. Sac potrafiłbyś dobrać odcień odpowiedni?? Ajeżeli jest pomazana tablica "marmurowa" to można spróbować nitro.
Pozdr MJ
#27
na miejscu będzie trudno, a na podstawie fotki - nie ma sensu, ale można zabrać wzornik Ral i dobrać coś, tylko potem troche potrwa samo zdobycie farby ..... jednak lepsze rozwiązanie to umycie mam takie coś do mycia pistoletów z piany montażowej - śmierdzi acetonem nie jest drogie - popróbujemy
sac
#28
tam na pomniku w chodzi w gre tylko zmycie tych bazgrołów jakimś środkiem zamalowywanie odpada...Sam pomnik nie jest naruszony tylko tablica informacyjna
Лодзь
#29
Wizja lokalna bardzo nam pomoże ustalić, co zrobić. Zapewniam, że akcja nie będzie kojarzona z GW, bo nawet w redakcji trochę pukają się w czoło na mój widok (ciągle opowiadam o bitwie i cmentarzach). Trzeba reklamować forum i Grupę Miłośnikow Historii Łodzi, a nie prasę. Rosjanin (ten znajomy) proponuje powołać 24 Pułk Łódzko-Syberyjski (to ten, który najbardziej dostał w d pod Gałkowem i Borową). A propos: ostatnio w Gałkowie same nieszczęścia: pociąg się wykoleił tydzień temu, teraz spadła awionetka. Rozgłosiłem, że to klątwa - dopóki miejscowe władze nie uporządkują cmentarza w lesie na wzgórzu, nieszczęścia będą się powtarzać...Smile
#30
stella napisał(a):Rozgłosiłem, że to klątwa - dopóki miejscowe władze nie uporządkują cmentarza w lesie na wzgórzu, nieszczęścia będą się powtarzać...Smile

Uważaj Stella bo najtrudniej być prorokiem we własnym kraju. A nuż ułożą jakiś stosik i podpalą? :roll:

Jagoda napisał(a):Archeo zasilisznasze szeregi w akcji?

Jagoda - na razie łączę się z Wami duchowo. Mam niestety w tej chwili inne proirytety ale o ile mi się uda to chętnie Was wspomogę :-) (choćby formalnie. Undecided )
.... może "jako nadzorca" archeologiczny. ;-)
Na razie "urabiam" dla sprawy decydentów.

pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości