Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
najstarsze
#1
Może zabawa w to co najstarsze?
Wszystkich przecież interesują początki obojętnie czy samego miasta czy też jego elementów, np. poruszanych już autobusów :-)

Ja zacznę od:

gdzie mieści się najstarszy budynek obecnej Łodzi?

miłej zabawy!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#2
Kaplica Św Antoniego w Łagiewnikach...chyba
Лодзь
Odpowiedz
#3
"bardzo dobrze! Dostatecznie!"

Jest coś starszego ;-)
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#4
w morde to nie wiem jeszcze starsze......oświeć bom ciekaw bardzo i zachwile sie w ksiegach zakopie by to znaleść lub odwale kite siedząc z trzy dni w necie i szukająć....hehe
Лодзь
Odpowiedz
#5
Kościół w Mileszkach. Ale jeśli chodzi o budynek najstraszy stricte w Łodzi to kościół św. Józefa obecnie na ul. Ogrodowej, wcześniej na placu Kościelnym.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
Dzięki moja ciekawość została wkońcu ostudzona Wink
Лодзь
Odpowiedz
#7
Za swoją odpowiedź ręki nie oddam, ale tak mi się coś po głowie kołacze. Poczekamy na odzew Archeo.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#8
Zgadza się kopacze!
Mileszki to jeszcze do niedawna wieś pod Łodzią ale z "modrzewiowym" kościółkiem. Jako ciekawostkę podam, że o ten modrzew można się kłócić. Ostatnie badania jednego z moich znajomych pozwalają stwierdzić, że wszystkie "modrzewiowe" kościoły okazały się świerkowe z el. sosnowymi! M.in. słynny kościół w Dębnie Podhalańskim. ;-)

KOściół św. Józefa na Ogrodowej jest żeczywiście najstaszym w pełni łódzkim kościołem (nota bene kapliczki łagiewnickie też wzniesiono przecież pod Łodzią w Łagiewnikach - wsi o wczesnośredniowiecznej metryce, na co wskazuje choćby nazwa). I o czym pewnie wiecie jest to dawny kościół farny czyli główna parafia miasta, wyrzucony w XIX w. z placu kościelnego na nowe miejsce w celu zrobienia miejsca dla istniejącego kośćioła NMP.
O tym można by opowiadać. Kościół Św. Józefa warto zwiedzić bo mimo znacznych przebudów położony jest uroczo (piękna enklawa spokoju w centrum miasta). Znam go nieźle bo brałem w nim ślub :lol:

Zapraszam innych do zadawania pytań!

Tymczasem dosyć trudne pytanie! Gdzie zlokalizowany był najstarszy cmentarz Łodzi.

pozdrawiam
arch
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#9
Z tego co pamiętam do początku XiX w. pochówki były dokonywane na cmentarzu parafialnym lub tzw. przy kościelnym, a skoro najstarsza parafia znajdowała się na obecnym pl. Kościelnym to i najstarszy cmentarz łodzi znajduje (jeden nagrobek zdaje sie z 1820r.?) najdowałsię na pl. Kościelnym.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#10
Brawo za kojarzenie! Odpowiedź można uznać teaktując kościół na późniejszym Placu Kościelnym za nastarszy kościół w Łodzi polokacyjnej, czyli już w mieście. :-D

Trafiłeś w 10. Cmentarze przykościelne istniały do XVIII w. potem ze względów sanitarnych wyrzucono je z miast. Wcześniej nawet w wielkich miastach (np. Kraków) grzebano ludzi przy kościele. Cmentarz zlokalizowany był wokół kościoła (dzisiaj więc gdy zwiedzacie kościoły np. średniowieczne) to depczecie po cmentarzach. Ponieważ miejsca było mało to kości wydobywane przy kopaniu grobów składano w tzw. latarniach zmarłych (aby się nie szukały w Dniu Sądu ;-) ). Tak więc cmentarz przykościelny powstał wraz z powstaniem pierwszego kościoła!
Kościół na późniejszym Placu Kościelnym zbudowano już w Mieście Łodzi, ale czy to był pierwszy kościół parafialny? Najstarsz parafia w Łodzi jak dawno powstała oto pytanie?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#11
Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi zdaje się z pierwszej połowy VX w. coś mi się kołacze, że to był rok 1430, nie 1428 tak 5 lat po otrzymaniu praw miejskich ale z pewnością parafia musiała istnieć wcześniej. Pierwszy kościół satałgdzieś w okolicach dzisiejszego pl. Kościelnego, ale czy dokłądnie w tym samym miejscu tego nie wiem. W VXw. i później teren ten (obecnie pl. Kościelny) nosił nazwę Górki Kościelne. Pierwszy koścół rozebrano w połowi VIIIX w. zdaje się że około 1768r. Na jego miejscu wybudowano Istniejący do dziś Kościół św Józefa.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#12
Brawa za wiedzę! O lokalizacji pierwszego kościoła w lokacyjnej Łodzi można dumać bo się nie zachował. :lol: Układ urbanistyczny zachowany ze średniowiecza wskazuje na rejon Placu Kościelnego. Dokładniej się nie określi. Ale...

Jagoda napisał(a):ale z pewnością parafia musiała istnieć wcześniej.

i to jest prawda. Parafia łódzka jest starsza niż samo miasto. Erygowano ją przy wzniesionym gdzieś między 1364-1371 kościółku w Łodzi. Idea
...a więc XIV w. :!:

PS. O średniowiecznej Łodzi niestety nie wiele wiemy bo brak jest badań archeologicznych w rejonie Starego Miasta! - polityka lokalna :evil:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#13
Od speca ds. zdjęć lotniczych słyszałem, że najstarsza osada była między ul. Franciszkańską-Wojska Polskiego - dworzec autobusowy (jakieś puste tereny są tam chyba do dzis). A śladem średniowiecznego (?) układu własności gruntów jest ukośny układ kamienic w rejonie ul. Zachodniej-Piotrkowskiej - z lotu ptaka widać, że faktycznie stoją na ukos do ulic i tworzą coś na kształt wycinka koła.
Odpowiedz
#14
Cytat:Erygowano ją przy wzniesionym gdzieś między 1364-1371 kościółku w Łodzi.
A nie zachował się akt erekcyjny. Przecież znane jest nazwisko arcybiskupa który ten akt wydał. Bynajmniej podaje je książka poświęcona archidiecezji łodzkiej (nazwiska arcybiskupa nie pamiętam Bogoria Skotnicki czy jakoś tak). Jeśli akt się zachował to może dałoby się coś z niego wyciągnąć jakieś informacje...
Odpowiedz
#15
Cóż z całą pewnością Łódź musiała mnieć układ urbanistyczny typowy dla średniowiecznej lokacji miasta czyli kwadratowy bądź prostokątny rynek (centralny plac miasta) z którego rogów wychodziły po 2 ulice, tworząc tzw. układ szachownicowy. Zresztą jakiegoś szczątkowego układu szachownicowego można się w okolicach starego rynku dopatrzeć.
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości