Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzeum lotnictwa na Lublinku
#1
Kiedyś bardzo dawno było na Lublinku muzeum (prywatna kolekcja) samolotów służących w LWP czy ktoś wie czy to nadal istnieje? Jeżeli tak to może ktoś dysponuje kontaktem do właściciela. Mam pewien pomysł.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#2
Istnieje. Co jakiś czas zresztą bywało otwarte. Heh - myślisz o tym samym co Ja ? :mrgreen:
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Istnieje, istnieje, jest zamknięte czdaje się, bo właściciel zmarł, a żona nie interesuje sie tym, chyba że by mogła to spylić. Kiedyś, na "Odkrywcy" chyba, widziałem zdjęcia- panowie, sprzęt jest w stanie opłakanym, do muzeum go oddać, może będą lepiej dbać.
Odpowiedz
#4
No cudeńkiem jest Ił-14 " Air Force One" towarzysza Gomułki :mrgreen: ale największe wrażenie na mnie robi Mi-6 - poprostu kolos :!:

Co ciekawe jeszcze pod koniec lat 90 zeszłego stulecia uruchomiono silnik jednego z eksponatow stojących tam - mianowicie Lim'a-2.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Jako dziecko byłem na tzw. Air show na Lublinku (początek lat 90) – miałem okazje wejść do niektórych eksponatów ... W czasie imprezy kołował na pasie mig 15 – huk niesamowity a frajda jeszcze większa...

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#6
i jeszcze była 21 w pierwsza w LWP malowana w plamy. :-) kawałek historii, jeśli kogoś interesuje mogę poszperać. ciekawe czy ona jeszcze tam jest ... miłobyłoby zobaczyć
sac
Odpowiedz
#7
ale która F-13, MF, PF, PFM ? :mrgreen:
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
ok, poszukałem i mam :mrgreen:
- mig 21 f-13 czyli najwcześniejsza wersja egz : 2015 numer fabryczny - 7420152015 dostarczony we wrześniu 1962 roku służył w CSL Modlin - na przełomie 60-70 do lat 90 był jedynym pomalowanym w trójbarwny kamuflaż samolotem mig 21 w naszym wojsku :-) na lublinek trafił w 1994 roku .
Sac
Odpowiedz
#9
z ciekawszych był też SM-2 czyli rozwojowa konstrukcja mi-1, oraz mirage alr który tego nie pamiętam, był też an-2 ale za mocno w nocy świecił więc go pocieli.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#10
Z dostępnych mi informacji. przyczyną tego , ze nikt sie nie zajmuje jest niekończace się postepowanie spadkowe wynikajace , ze jego uczestnicy mają rozbiezne opinie co do wartosci zbiorów. była nawet koncepcja coby tego MI - 6 wysłac na Wschód i doprowadzić do stanu lotnego - informacje zasłyszane wiec nie ręcze za ich wiarygodność

A eksponatów żal
Odpowiedz
#11
za kilka lat problem sam się rozwiąze ... :evil: nie będzie czego dzielić. Jagoda, pisałeś że coś Ci chodzi po głowie w związku ze zbiorami ..... znaczy co ? szukać producenta farby, który chciałby sponsorować malowanie ? :mrgreen:
Sac
Odpowiedz
#12
Sac czytasz mi w myślach jak w otwartej księdze :-P Ale proponuję działać powoli i metodycznie, najpierw Wiączyń, potem organizacja, a następnie możemy porozmawiać z współwaściclelami zbioru. Oby im do głowy nie przyszło spieniężyć kolekcji bo to by była wieka strata, nie tylko dla łodzi ale i dla muzelanictwa lotniczego w Polsce. Kraków nie ma mi-6 albo wpomnianego ił-14 o migu w "łatki" nie wspomnę!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#13
I własnie w takich sytuacjach my powinniśmy działać. Niestety władze i administracja naszego kraju nie dorosła do Unii Europejskiej ale może nasza garstka zapaleńców... ?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#14
Nie Gun nie masz racji spdkobiercy widzą kasę i wcale się im nie dziwię bo tak naprawdę mają do podziału wg moich obliczeń kilka milionów.... EURO!! Co do działania jeśli nam pozwolą hmm to czemu nie, tylko co z tego będziemy mieli jezeli eksponaty rozlecą się po Europie. Satysfakcję?!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#15
sprawa nie jest taka prosta ja się wydaje - kolekcja tych samolotów jest prywatna kolekcją, nie jest wpisana w rejestr ani w ewidencję zabytków, w związku z tym odpowiednie organy służące chronieniu takich dóbr nie mają mocy prawnej by cokolwiek tam zdziałać...
co do spraw spadkowych- procesuje się o tą kolekcję żona zmarłego właściciela z jego dziećmi - i z tego co wieść gminna niesie, żona jest skłonna oddać te samoloty do ML w Krakowie, ale problemem pozostają dzieci...
co do eksponatów - jest tam sporo ciekawych samolotów, oczywiście w większości odrzutowce po 1945 r, ale ponoć sporo perełek...
a co do niszczenia stan tego sprzętu pogarsza się z roku na rok, jeśli ktoś blisko mieszka (np. na Retkini) to może to śledzić wręcz na bierząco..
co do wejścia - da się, w niedziele nawet sporo osób się tam przewija,koszt zwiedzania nie jest dużym jakieś 2-3 zł od osoby..
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości