Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Potop szwedzki
#1
Mam pytanie: Czy ktoś wie cokolowiek na temat potyczki jaką stoczyły wojska szwedzkie z wojskami królewski na drodze z Piątku do Łęczycy? (nie chodzi mi o tą pod Żarnowem). Czy macie może jakieś militarne znaleziska z tamtego okresu ?
Odpowiedz
#2
nie wiem nic o potyczce to dla mnie za daleko ale mam topór piechoty tak przypadkiem mi wyskoczył i bardzo staaaaarą kłódkę która była kulą rdzy ale mój ojciec wziął młotek i obstukał i zrobił mi niespodzianke!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :oops: Idea Idea
Odpowiedz
#3
Rzuć fotkę "topora"
Wydaje mi sie że chodzi o berdysz.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#4
Sorry, że poza wątkiem, ale sprawa b. pilna. Archeo, wieść już Ci wysłałem, ale może jesteś na forum: pilnie skontaktuj się z referatem ochrony pamięci Urzędu Wojewódzkiego, p. Andrzej Cewiński albo p. Ewa, tel. 0 42 664 20 37, 664 20 38. Chodzi o ekspresowy nadzór archeologiczny, sprawa dotyczy 1914 r. Pzdr
Odpowiedz
#5
stella napisał(a):Sorry, że poza wątkiem, ale sprawa b. pilna. Archeo, wieść już Ci wysłałem, ale może jesteś na forum: pilnie skontaktuj się z referatem ochrony pamięci Urzędu Wojewódzkiego, p. Andrzej Cewiński albo p. Ewa, tel. 0 42 664 20 37, 664 20 38. Chodzi o ekspresowy nadzór archeologiczny, sprawa dotyczy 1914 r. Pzdr

Już z nimi rozmawiałem. Zaraz tam jadę oglądać.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#6
Berdysz, to było w tym czasie [1655- 1660 ] wyposażenie chorągwi piechoty polsko/węgierskiej , tak regularnej, jak i łanowo/dymowej oraz wybranieckiej. Chorągiew arcybiskupich "hajduków" stanowiła przed potopem załogę arcybiskupiego zamku w Łowiczu, a chorągwie komputowe były przydzielane do poszczególnych pułków jazdy jako wsparcie ogniowe, lub na załogi zamków [Rawa, Besiekiery, Uniejów, Oporów , Łęczyca ].

Co do walk wojska komputowego ze Szwedami, na terenie obecnego woj. łódzkiego działał m. in. sławny Stefan Czarniecki, regimentarz, kasztelan kijowski, były długoletni porucznik chorągwi husarskiej hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego, potem Stanisława Rewery Potockiego.
Oblegał on m. in. Łowicz, w którym stacjonował oberszter regimentu niemieckiej rajtarii, później generał major , Israel Isacson Ridderhielm [później podkomendny Bogusława Radziwiłła w czasie bitwy z Litwinami hetmana polnego Wincentego Gosiewskiego i Tatarami pod Prostkami 8 X 1656 ]. W wojsku Czarnieckiego [głównie jazda ], była co najmniej jedna chorągiew piechoty polsko/węgierskiej.
Odpowiedz
#7
graf_zero napisał(a):Mam pytanie: Czy ktoś wie cokolowiek na temat potyczki jaką stoczyły wojska szwedzkie z wojskami królewski na drodze z Piątku do Łęczycy? (nie chodzi mi o tą pod Żarnowem).
Na początku potopu, znaczniejszych walk z udziałem Stefana Czarnieckiego, ze Szwedami w tych stronach nie było. Jedyny epizod miał miejsce 1 lub 2 września 1655 r. Wojsko polskie z królem Janem Kazimierzem obozowało w Piątku. Stefan Czarnecki miał osłaniać przeprawy na Bzurze. 1 września Karol Gustaw ruszył z Kutna na Sobotę
i tu przeszedł przez rzekę, w czym Czarnecki nie mógł mu przeszkodzić. Po bezskutecznym oczekiwaniu na Szwedów w Piątku, obóz został zwinięty i wojsko wycofało się przez Łódź do Wolborza. Może i drobne utarczki ze strażą przednią były na drodze z Łęczycy do Piątku, ale na pewno nie było to nic poważnego. O oddziałach po Piątkiem znajdziesz informacje J.Wimmer "Przegląd operacji 1655-1660"
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#8
dzięki za informacje Smile
Czyli mam rozumieć że do chwili żarnowa, żadnych potyczek nie było w naszym rejonie ??
Odpowiedz
#9
09.09.1655 r pod Inowłodzem Stefan Czarnecki rozbił tylną straż armii Avrida Wittenberga liczącą 500 rajtarów. Publikacji J.Wimmera "Przegląd operacji 1655-1660" nie znam.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#10
Po Żarnowcu z większych walk - zdobycie przez Polaków Łęczycy po jedenastodniowym oblężeniu 04.10.1656 r
Pozdr.
L
Odpowiedz
#11
Jest też opracowanie o Potopie pod red. Stanisława Herbsta. I trochę artykułów w Studiach i Materiałach do Historii Wojskowości.

Nowsze opracowania - po 1992 r. - powinny być w BUŁ
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lib.uni.lodz.pl">http://www.lib.uni.lodz.pl</a><!-- m -->
na półce w wolnym dostępie, starsze w magazynie .

W skład dywizji Czarnieckiego wchodziły głównie chorągwie pancerne i lekkiej jazdy oraz jego własny regiment dragonii [oberszterlejtnant krótko Krzysztof Wąsowicz, następnie Jan Tedtwin ] i być może chorągiew polsko- węgierska .
Odpowiedz
#12
Dzięki wszystkim za odpowiedzi Smile lodzianin tak z czystej ciekawości czy Ty przypadkiem może w Bule pracujesz ?? Smile
pozdrawiam
Odpowiedz
#13
Nie pracuję tam...studiuję archeologię na UŁ i często bywam w BUŁ.
Mam skończonego maga z historii na UW...osobiście chcę i mogę pracować w BULe...Na razie jednak ...

Odnośnie Potopu, to najwięcej danych jest w dokumentach z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie [AGAD AR II ks. 21 ] , też w wydanym diariuszu Bogusława Radziwiłła...w Bibliotece Narodowej są liczne dane w czytelni mikroform. No i w CBW egzemplarz SMHW na półce.
Odpowiedz
#14
Tak na marginesie to "od czego" jesteś historykiem? Jakieś zainteresowania zawodowe?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#15
Historia- magisterka- barok, historia wojskowości. Wojsko litewskie i koronne do początku wielkiej wojny północnej - 1700 r. Praca z układów klientelarnych w litewskich chorągwiach husarskich Radziwiłłów birżańskich [Krzysztof II 1615-1641, Janusz 1637, 1646- 1656, Bogusław 1648- 1650 ] i nieświeskich [Michał Kazimierz 1654- 1655 ].

Archeologia- początek, ale warto.

Zainteresowania- historia wojskowości circa od I wojny punickiej [legiony rzymskie, falanga i nosiciele tarcz w armiach hellenistycznych ] do 1945 r. - wojsko komputowe i skarbowość na Litwie i w Koronie 1588- 1794, I i [bardziej ] II wojna światowa , lotnictwo wojskowe ca 1912- 1945, okręty wojenne od starożytności do ok. 1945, modelarstwo [lotnictwo ] w skali 1/72, 1/700 [okręty ] i trochę też 1/35 [czołgi ] ; archeologia [ zamki państwa krzyżackiego [Kwidzyn, Radzyń Chełmiński ] i biskupiego [np. Biskupiec, Pieniężno ] w od I poł. XIII w. do sekularyzacji państwa krzyżackiego [i w ogóle budownictwo zamkowe ], początki państw krzyżackich w Prusach i Inflantach, hierarchia zakonna, I i II powstania pruskie [Herkus Monte, Diwan, Skumand, Attum ]; Barbaricum na wschód od Renu- Germanowie [Swebowie- Kwadowie, Markomanowie- , Goci i Gepidowie, Wandalowie, Longobardowie/Winnilowie, Burgundowie ], irańscy Sarmaci- Jazygowie, Alanowie; trochę też Bałtowie- Estiowie , dzieła historyków starożytnych- Tacyta, Kasjusza Diona, Liwiusza, Polibiusza, Herodiana, Pompejusza Trogusa [skrót pióra Justyna ]; historia polityczna Polski , historia Niemiec - zwłaszcza wojna trzydziestoletnia-
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości