Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zgierz
#46
~norris napisał(a):czyli z dworca przejechały do Łodzi, przez Łódź do Aleksa a później na ruduny dopiero?

Osobiście sądzę że w rejonie Teofilowa (Aleksandrowska , Sczecińska)
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#47
co w rejonie teofilowa?
jakoś nam się rozbiegają te zeznania z rudunkami Smile
więc jeszcze raz, jak sądzicie, z której strony Rosjanie mieli potyczki z Niemcami na rudunach? Zegrzanki?
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#48
Pluton czołgów T-34/85 pogalopował pędem przez Zgierz w kierunku na Aleksandrów Łódzki. Po drodze w centrum stracili jedną maszynę.
Próbowali rozpoznać bojem pozycje obronne wokół Aleksandrow. Okazało się że Niemcy mieli w tym rejonie baterię PAK 44 - 128 mm. Co się stało dalej z tym plutonem - nie wiem.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#49
czyli zazębia się ta opowieść o zestrzelonym t34 tu w okolicach kościoła na 3-go maja
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#50
Według moich ustaleń były dwa T-34.
Jeden został ściągnięty przez armatę przeciwpancerną - PAK-40? natomiast drugi ciężko uszkodzony przez Panzerfausty i porzucony przez załogę gdzieś na "dołku".
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#51
no to co z tymi rudunkami? nadal brak informacji? myślicie że w muzeum coś by wiedzieli?
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#52
temat kotlet ale jak już przeczytałem to warto dołożyć i swoje 5groszy czy wiecie może co to za wagon? stał na bocznym torze,blisko nasypu kolejowego Zgierz-Łodż w Zgierzu w krzakach chyba już zapomniany, chyba poniemiecki jeszcze, tego nie wiem,jako młody chłopak śmigało się po nim był w dość dobrym stanie bardzo podobny do tego na zdjęciu lecz tamten miał w oknach bocznych kraty i też był cały drewniany,kolor identyczny i jakieś swastyki na bokach oraz z jednej strony dziurawy jak ser Sad A i przy okazji czy wiecie też coś o lądowisku myśliwców na Dąbrówce? (info od starszych ludzi)

http://bi.gazeta.pl/im/0/3568/z3568660Q.jpg
Odpowiedz
#53
Co do wagonu, to stare brankardy(?) były często używane na większości odcinków jako podręczne magazyny narzędzi i części. U mnie w Grotnikach, przy starej nastawni stał również taki wagon z którego korzystali pracownicy torowi oraz toromistrzowie. Co do pochodzenia, niekoniecznie musiał być niemiecki.
Jeżeli chodzi o lądowisko myśliwców w Dąbrówce, to owszem było takowe, nawet wizytował je sam Hitler, aczkolwiek wątpię aby było to lotnisko bojowe. Służyło raczej jako dyspozycyjne.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#54
gunship skąd wytrzasnąłeś te PAK 44 - 128 mm???

Z tego co mi wiadomo Rosjanie wyszli ze Zgierza na Łódź obecną Szczecińska
kawałek za lasem dostali się pod ogień stracili 2 Halfracki i jeden inny wóz
resztki sprzątnięto w późnych latach 80 a leżały rzut kamieniem od ulicy
Odpowiedz
#55
Hej Yoony. W tym momencie trudno mi powiedzieć. Informacja pojawiła się w jakimś artykule/opracowaniu dotyczącym Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie "świadek" opowiedział iż Niemcy ściągnęli dwie "najcięższe armaty" przeciwpancerne, większe niż pozostałe. Stąd sugestia że w teorii mogły to być 44'ki aczkolwiek na chwilę obecną skłaniałbym się bardziej ku 43' lub może jakimś armatom polowym. Podobnie informacje są u Kozłowskiego, wspomina o armatach przeciwpancernych kalibru 150 mm(?).

Jeżeli chodzi o Halftracki na Szczecińskiej, to teoretycznie mogły oberwać od dział baterii przeciwlotniczej z Liściastej, aczkolwiek bateria (tak samo jak pozostałe) była ewakuowana w nocy z 16 na 17 stycznia.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#56
Pojawienie się 88 we wszystkich możliwych wersjach tak ale 128mm jest prawie nieprawdopodobne .

Zdarzało się wykorzystanie haubic 150mm jako p-panc to może być to .
Odpowiedz
#57
Zgadzam się z Yoonym, mogły być to wszelkiego rodzaju działa ustawione do strzelania na wprost.
Odpowiedz
#58
(28-01-2014, 12:45)gunship napisał(a): Jeżeli chodzi o lądowisko myśliwców w Dąbrówce, to owszem było takowe, nawet wizytował je sam Hitler, aczkolwiek wątpię aby było to lotnisko bojowe. Służyło raczej jako dyspozycyjne.
To lotnisko czy też lądowisko było wykorzystywane jeszcze po wojnie przez LWD. Chyba, jest jeszcze jakaś Dąbrówka w okolicach Łodzi.
Odpowiedz
#59
Panowie, nie myśliwców a szybowców.Była tam szkółka z wyrzutnią dla szybowców.Jak mi się uda znaleźć zdjęcia to wrzucę.Teraz tak na szybko polecam poczytać treść z tego linka:
http://cms.miasto.zgierz.pl/index.php?pa...wce&hl=pol
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#60
Sprawę przeznaczenia, mamy raczej wyjaśnioną. Intryguje mnie tylko, czy lądowało tam coś jeszcze więcej. Adolf czasem nie przyleciał tam "Tante Ju"?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości