Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
obozy jenieckie w Łodzi
#1
Czy ktoś kojarzy gdzie w Łodzi w 1939 znajdowały się przejściowe obozy dla jeńców polskich ? Widziałem ostatnio parę fotek podpisanych kriegsgefengenenlager Lodz i jak złoto żołnierze WP w jakiś barakach. Zupełnie nie kojarzę ... może ktoś z Was ?
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#2
z tego co wiem jeden byl na obecnej ul al1 maja chyba nr3 bylismy tam z michalem d jest tam obecnie jakis zakladzik widac tam pozostalosci ogrodzenia z drutem kolczastym wygladajacym b staro pzdr
Odpowiedz
#3
Jakieś podobieństow ?

[Obrazek: l150968di3.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#4
Wydaje mi się, że zdjęcia o ile przedstawiają obóz w Łodzi, to z pewnością nie znajdował się w centrum miasta, a raczej na przedmieściach. Nigdzie nie widać wszechobecnych w Łodzi kominów fabrycznych a i sosenki w mieście należą do rzadkości.
Pozdr MJ

[ Dodano: 25 Wrzesień 2006, 11:47 ]
A może to ten obóż na Rudzie. Na Odkrywcy był taki wątek poruszany. Baraki przy najmniej wyglądają podobnie.
Odpowiedz
#5
nie jagoda ma racje ten oboz jest w samym centrum otaczal go prawdopodobnie mur i troszke z niego zostalo jak bedziesz mial czas to przejedz sie to jest na rogu al 1maja i zakatnej tam jest teraz jakis zakladzik
Odpowiedz
#6
Wlasnie przed godzina rozmawialrm z tesciem (over 89 lat ).Wzialem go na spytki . Kiedys - w czasie okupacji (poczatek ) - wracal po godzinie policyjnej tramwajem od narzeczonej i gestapo dorwalo Go w tramwaju. Noc spedzil w ciupie/areszcie i nastepnego dnia , nie skierowano go do Konstantynowa - gdzie , jak stwierdzil byl oboz przejsciowy, lecz do Radogoszcza. Tam siedzial 2 dni . Zglosil kapo ,ze pracuje u Johna przy produkcji wojskowej .Ten skierowal go do lekarza, ktory dal kwit na zwolnienie.Tekst ten jest wiarygodny, bo Dziadek jest w dobrej kondycji - uprawia jeszcze 2 dzialki. :-D
Przejsciowy oboz w Konstantynowiezlokalizowany byl w oproznionej fabryce.

Pozdrawiam

ok333
Odpowiedz
#7
Przejściowy obóz jeniecki też był w Pabianicach niestety nie wiem w jakiej fabryce. Może ktoś z forumowiczów wie?
Odpowiedz
#8
z opowiadan ludzi w klasztorze w lagiewnikach na terenie ogrodowym byl obóz przejsciowy
dla jencow w 39 r
Odpowiedz
#9
Obóz przejściowy, czyli Dulag, w Łodzi był i tu się kończy moja wiedza na ten temat.
Jeśli chodzi o obóz w Konstatantynów to zapewne chodzi o fabrykę na zakręcie. Jest tam pomnik.
Ironrat
Odpowiedz
#10
Po Bitwie nad Bzura , co najmniej od 17 wrzesnia 1939 r , oboz przejsciowy znajdowal sie w salach Klasztoru w Niepokalanowie , oboz jeniecki ( chyba Stalag ) w Rawie Mazowieckiej vide :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gg.bt.pl/2003/info03_10/zolnierze.htm">http://www.gg.bt.pl/2003/info03_10/zolnierze.htm</a><!-- m -->
Odpowiedz
#11
sokol napisał(a):Przejściowy obóz jeniecki też był w Pabianicach niestety nie wiem w jakiej fabryce. Może ktoś z forumowiczów wie?

Nic mi na ten temat nie wiadomo.
Wiem tylko, że przy Warszawskiej 127 był obóz pracy dla pabianickich Żydów, którzy jeszcze żyli w getcie, umiejscowionym na starówce. Resztę wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie.
Wielki, zły Buc

[Obrazek: walenie_konia.png]
Odpowiedz
#12
na Radogoszczu znjadowal sie karny oboz pracy a w Rudzie Pabianickiej duzy oboz i cmentarzysko jenicow radzieckich.
-w okolicy Lodzi z tego co mi wiadomo Karne obozy pracy znajdowaly sie jeszcze: Antoniew-sikawa ; Wiączyń Górny ; Niewidow ; Zawada ; Sulejow ; Zelow ; Herbertow ; Burzenin ; Niechmirow ; Lututow
-Duze obozy pracy dla Zydow : Piotrkow Trybunalski ; Sołtysy(k. Wielunia) ; Parzymiechy ; Dąbrowice(k.Skierniewic)
-W Chełmnie znajdowal sie obuz zaglady
Odpowiedz
#13
"Po wybuchu II wojny światowej został powołany do wojska, pełniąc służbę tyłową. Od końca września 1939 pełnił funkcję komendanta oficerskiego obozu jenieckiego w Pabianicach"

To jest fragment notki biograficznej Wilma Hosenfelda (niemiecki kapitan który uratował Władysława Szpilmana)

2 lata temu był o nim artykuł w "Życiu Pabianic" i tam była podana dokładna lokalizacjia obozu.
Odpowiedz
#14
obert8 napisał(a):to jest na rogu al 1maja i zakatnej tam jest teraz jakis zakladzik

ZAKĄTNA? a gdzie taka ulica dochodzi do 1 Maja?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#15
tak jest tam jakis zaklad na murze wokol zakladu sa jeszcze pozostalosci po drucie kolczastym byc moze z epoki
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości