Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zdjęcia z Wilna - fot. Bolas
#1
stella napisał(a):Jasne. Moja rodzina jest z Wilna,...

Akurat byłem w Wilnie miesiąc temu ... poniżej parę fotek .... pany jakie tam są dziewuchy ! az oczy z orbit wychodzą ... !!! w ogóle nie ma brzydkich, ani nawet zwyczajnych - same śliczne kobietki ... !!!

Inna sprawa że to miasto aż tętni polskością, Lwów to miasto utracone przy takim Wilnie - 1/5 mieszkańców otwarcie przyznaje się do polskości, masa ludzi gada po polsku w miescie, polskie radia, polskie gazety, poslkie szkoły, polskie kościoły. We Lwowie tego nie ma. I ta polskość wydaje się tam wymierać. A w Wilnie jest i mocno walczy o swoje.

Kościół św. Ducha (jedyny w którym non stop są msze tylko i wyłącznie po polsku):
[Obrazek: 2kq2.jpg]
[Obrazek: 4be6.jpg]

Cerkiew Spasska - ufundowana przez matkę Jagiełły:
[Obrazek: 6ft8.jpg]
[Obrazek: 84ok5.jpg]

Niesamowity ikonostas w jej wnętrzu:
[Obrazek: 13cr8.jpg]

Gdzieniegdzie jest jeszcze "Wilno" a nie Vilnius ... Wink
[Obrazek: 7sm2.jpg]

Katedra i wieża ...
[Obrazek: 10wf9.jpg]
[Obrazek: 49hv4.jpg]

Św. Helena z krzyżem na jej sklepieniu:
[Obrazek: 48pw1.jpg]

Giedymin - legendarny założyciel miasta:
[Obrazek: 11cf6.jpg]

Ulica Wielka - centrum starego miasta:
[Obrazek: 8bl5.jpg]

Rewelayjny kościół św. Anny oraz Bernardynów (po prawej):
[Obrazek: 14sd6.jpg]
[Obrazek: 63ps7.jpg]

Wiadomo ... Rossa: Matka i Serce Syna + linia obrony baonu KOP "Troki" 18.IX.1939 ... walki nie było, nasi odeszli z minimalnym oporem ... śladów na nagorbkach jest jednak nieco. Z miejscem wiąże się legenda warty honorowej która stała do końca i została zdjęta serią przez sowietów. Ponoć nie jest to jednak prawda (via Cz.Grzelak "Kresy w Czerwieni")
Sam cmentarz jest malutki i przyznam że rozczarował mnie. Spodziewałem się czegoś wielkiego ala lwowski cmentarz, a Rossa jako całość jest chyba mniejsza od niego. Sam cmentarz wojenny jest mniejszy niż poł boiska piłkarskiego.

[Obrazek: 24ps0.jpg]

Postrzelane nagrobki z 1919/20 roku:
[Obrazek: 23xx4.jpg]

Jeden z 3 poległych żołnierzy KOP "Troki" na Rossie 18.IX.1939:
[Obrazek: 21qa0.jpg]

Ciekawostka - wśród mogił zołnierzy AK poległych podczas "Ostrej Bramy" jest mogiła żołnierza 1 Armii WP poległego w 1946 roku. Czemu ?
[Obrazek: 20ku1.jpg]

Kościół św. Teresy i obok Ostra Brama:
[Obrazek: 26cj0.jpg]

Jako najnikczemniejszy z chamów niemogłem się powstrzymać i zza winkla zrobiłem fotkę:
[Obrazek: 74hk3.jpg]

Ulica Ostrobramska - budynek Filharmonii:
[Obrazek: 27tv8.jpg]

i widoczek spod niej w kierunku kościoła św. Teresy:
[Obrazek: 29yt1.jpg]

Fajny kadr: kamiennica i za nią kopuła kościoła św. Kazimierza:
[Obrazek: 28oe8.jpg]

W Wilnie miałem okazję zwiedzić pierwszy raz w życiu żydowską synagogę ... niesamowita sprawa! ... Synagoga Chóralna na ul. Zawalnej (jedyna jaka się zachowała ze 110 które były przed wojną).
[Obrazek: 18nl6.jpg]
[Obrazek: 69zr6.jpg]
[Obrazek: 17jn8.jpg]
[Obrazek: 68cz2.jpg]
[Obrazek: 67ns5.jpg]

Dzwonnica kościoła św. Jana góruje nad starówką:
[Obrazek: 30kr3.jpg]

Kościół św. Katarzyny
[Obrazek: 33ku2.jpg]
[Obrazek: 83xg0.jpg]

Niesamowita cerkiew na Pohulance - zaraz obok niej mieszkałem:
[Obrazek: 35bk0.jpg]
[Obrazek: 34aq1.jpg]

Życie ...
[Obrazek: 38ql4.jpg]

Gdzieś w centrum na ul. Wielkiej:
[Obrazek: 50sg4.jpg]

Widoczek ze schodów ratusza:
[Obrazek: 51ef6.jpg]

Wojenny cmentarz na Antokolu (zaraz niedaleko koszar 5 i 6 pp Leg oraz Wileńskiej BK) - niesamoity, pełen zieleni ... i pełen polskich krzyży z 1920 roku.
[Obrazek: 43hu7.jpg]
[Obrazek: 42mr5.jpg]
[Obrazek: 45ig1.jpg]

cerkiew św. Mikołaja:
[Obrazek: 80if3.jpg]

Przy okazji Augustów po polskiej stronie:
[Obrazek: 41dx8.jpg]

Wrzuce Wam jeszcze nieco fotek typowo związanych z 1939 - przygotowalem na razie ogolne fotki "turystyczne" co by rozesłać znajomym.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#2
Piękne. Moi dziadkowie i mama mieszkali przy ul. Rossa - tego domu już nie ma. Z wartą przy Piłsudskim mama opowiadała, że nie była to prawda, bo wartownicy poszli walczyć. Sowieci faktycznie ostrzelali grób, ale reszta to legenda.
Często bywasz w Wilnie? Jestem ciekaw, czy na cmentarzu jest jeszcze kwatera powstańców z 1863 roku, w której leży (a przynajmniej leżał do 1957 roku, bo mam zdjęcie grobu) mój pradziadek Antoni Jagiełło, porucznik od Langiewicza. Zmarł w latach 30-tych. Ten to miałby fanty...Smile
Odpowiedz
#3
Ulica Rossa bardzo kameralna ... cicho spokojnie ... spory kontrast od zgiełku i masakry jaka jest pod Ostrą Bramą, do której notabene jest nie dalej niż 2 kilometry. Jeżeli pytasz o Rossę i cmentarz wojenny z kryptą z sercem JP to szczerze mówiąc nie wiem - nie zauważyłem Powstańców 1863, ale nie patrzyłem dokładnie. Ciekawostką jest za to, że na tym cmentarzu obok mogił żołnierzy z 1919-20 i 1944 leży kilku żołnierzy ... 1 AWP [!] poległych w ... 1946 roku ... Confusedhock: Nie mam zielonego pojęcia skąd się tam wzieli ....
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#4
Mam czapke z 1935 roku rogatywke garnizonowa jakiegos chorążego z Wilna . Znaczy sie produkowana w Wilnie . Wileńska 21 z tego co pamietam firma sie nazywala A.Minicer
Odpowiedz
#5
Mam zdjęcia z Wilna w Warszawie, ale one są z roku 1996 i nie wiem, w jakim stanie się zachowały...Spróbuję je jednak wywołać.

Najbardziej z kościołów wileńskich mi się podoba kościół Wizytek na Rossie, fundacja króla Augusta II Mocnego [coś, jakby ktoś warszawski kościół Sakramentek na Nowym Mieście nadmuchał, pomalował na różowo i dodał mu dwie wieżyczki na przodzie ]. Niestety, ale jest to dzisiaj ciężkie więzienie .

Ciutkę o tym kościele jest tu-

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.radzima.org/pub/pomnik.php?lang=pl&nazva_id=vlvlviln25">http://www.radzima.org/pub/pomnik.php?l ... vlvlviln25</a><!-- m -->
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości