Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PZL Łoś
#1
witam dzisiaj w LWD o godz 18 byl reportaz o wykopywaniu szczatkow PZL LOS gdzies pod piotrkowem czy ktos to ogladal
Odpowiedz
#2
Kol. Kelek donosił, że w okolicach Szczercowa jakaś ekipa pod nadzorem archeologa poszukuje slnika od samolotu PZL-37 Łoś, skoro było o tym w ŁWD w takim razie musieli coś znaleść. Trzeba popatrzeć o 21:45.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
W rejonie wsi Patok chyba coś wyciągneli. Z powierzchownych obliczeń wynika że Łosi w tamtym regionie jest o wiele więcej - tzn. pozostałości po nich...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
jak tylko znajdę chwilę to co nieco o tym Łosiu napiszę - dokładnie o samolocie por. Bykowskiego z 212 Eskadry, bo to on właśnie został zestrzelony i runął na ziemię w Patoku...
co do innych Łosi to gunshipowi chodzi o resztę klucza z 212 Eskadry - bowiem wtedy, 4.09 Nimcy dopadli nasze 3 samoloty w okolicy Ślądkowic - wszystkie poszły do ziemi...
pozostałe spadły w okolicach Dłutowa i Wygiełzowa
zbliża się Wszystkich Świetych - może ktoś będzie miał czas/ochotę/możliwość - mogiły lotników z tego klucza znajdują się na cmentarzach w Dłutowie (Żukowski, Siwik, Kramarczyk, Stepnowski), Drużbicach (Bykowski, Zimmerman,Gargol) i Wygiełzowie (Lekszycki, Wojdat)
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#5
Kelek,
co słychać aktualnie w sprawie tego Łosia?

Ironrat
Odpowiedz
#6
Szan. Koledzy!
Specjalnie zalogowałem się, aby Was poinformować ( trochę za późno, wiem ) że dnia 23.IX.2007 (niedziela)o godz. 14.00 za miejscowością Patok, w gm. Drużbica odbędą się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia głazu z tablicą ku czci lotników polskich którzy swa krwią zrosili to miejsce walcząc w obronie naszej Ojczyzny - dn. 04.IX.1939 roku. Cześć ich pamięci ! Będzie piękna uroczystość,jak ktoś może, proszę o przybycie.
Wszelkie informacje, lub zdjęcia foto (mam ich dużo z naszych wykopków)mogę przesłać na maila ( mój : <!-- e --><a href="mailto:Roberts@media-net.pl">Roberts@media-net.pl</a><!-- e -->)lub umieścic ich na forum.
---lub tlf. 605216564 -jestem członkiem grupy kolekcjonersko-poszukiwawczej z Piotrkowa Tryb. - mogę też udzielić inf. z tego zakresu naszych działań, jakie prowadzimy będąc członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Zabytków Ziemi Piotrkowskiej - mieści się to też w temacie: jak prowadzić poszukiwania zgodnie z prawem w dzisiejszej RP. ( od 17 miesięcy prowadziliśmy tam legalne poszukiwania Łosia!! więc można to więc robić !! ) Wspomógł nas później Adam Sikorski z TV Lublin, ale tylko wspomógł !
Pozdrawiam serdecznie wszystkich poszukiwaczy naszej historii w szerokim tego słowa znaczeniu !!!!!!!!!!
Roberts
Odpowiedz
#7
postaram sie dotrzec

[ Dodano: 2007-09-23, 16:55 ]
Roberts Gratuluje!!! Bylem na uroczystosci, bardzo zaskoczyla mnie liczba ludzi , ktorzy przybyli na uroczystosc. uroczystosc zorganizowana pierwszorzędnie. Zycze kolejnych skukcesów.
Mam nadzieje, ze kolega Roberts zamiesci obszerna relacje z uroczystosci.

[ Dodano: 2007-09-23, 16:56 ]
hmm czemu mi to dodalo do poprzedniego postu?
Odpowiedz
#8
Były nerwy, ale wszystko poszło extra, uroczystość piękna - jeszcze nie przeglądałem foto (brak czasu) ale coś tu zamieszczę.
Pozdrawiam
Roberts
Odpowiedz
#9
Kiedyś dotarłem do informacji, że w pierwszych dniach wojny eskadra Łosi pod Częstochową zadała duże straty zmotoryzowanemu pułkowi SS Germania. Należy pamiętać, że tutaj w dniach 2-3 września rozegrała się bitwa nad Złotym Potokiem.
Odpowiedz
#10
Nie wiem czy to akurat jest powiązane ale kiedyś widziałem reportaż (niekoniecznie z cyklu BNM) o tym jak klucz Łosi dopadł na otwartej drodze niemiecką kolumnę zmotoryzowaną. Kolumna została doszczętnie spalona a ziemia skażona wyciekającym paliwem. Podobno wzdłuż tej drogi jeszcze praktycznie nic nie rośnie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
To właśnie mogło być tam w rejonie Złotego Potoku i to mógł być ten atak. Walkę tam stoczyła Armia Łódź. Dla nas to był niesamowity dramat, bo bitwa przegrana a na dodatek w ręce Niemców wpadły polskie szyfry. Nie wiem tylko z jakiego pułku mogły być te "Łosie".
Odpowiedz
#12
Ale chyba w WP nie było chyba pułków bombowych (lotnictwa bombowego) tylko dywizjony.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#13
Największą jednostką we wrześniu 1939 r była brygada, pułków lotniczych nie było.
Złoty Potok leżał w pasie działania Armii Kraków. W rejonie Złotego Potoku i Janowa w dni 04.09.1939 uległa zagładzie 7 DP z tej armii. Samoloty „Łoś” nie operowały w tym rejonie. Pierwszy atak Brygady Bombowej na niemieckie kolumny pancerne miał miejsce w rejonie m. Gidle ca 15 km na południe od Radomska.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#14
W II RP były pułki lotnicze np. I pułk lotniczy w Warszawa. jeśli dobrze pamiętam to były we Lwowie, Toruniu, Krakowie, Poznaniu i chyba w Wilnie. Mój kolega na seminarium pisał pracę o pułku lotniczym w Toruniu. To był czarty albo piąty pułk. Mnie interesuje z którego pułku pochodziły te " Łosie".
Odpowiedz
#15
Łosie pochodziły z Brygady Bombowej. Jako zwarte formacje pułki lotnicze nie brały udziału w kamanii wrześniowej. Działały eskadry, przydzielone do odpowiednich armii, oraz Brygada Pościagowa i Brygada Bombowa.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości