Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apel do poszukiwaczy.
#1
Witam. Pomysłodawca Van Worden

Podpisy można dawać międzyinnymi na :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?p=200544#200544">http://www.poszukiwanieskarbow.com/Foru ... 544#200544</a><!-- m -->

W ciągu najbliższych miesięcy dojdzie najprawdopodobniej do istotnych zmian w polskim prawodawstwie, dotyczących poszukiwań i poszukiwaczy.
My niżej podpisani uważamy, że konieczne jest w tej sytuacji porozumienie wszystkich poszukiwaczy w naszym kraju i wypracowanie wspólnego stanowiska, które zostanie przedstawione ustawodawcom, tak by nasz głos był słyszany i by nasze zdanie wzięto pod uwagę w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zabytków.
Nasze wspólne stanowisko w tej sprawie proponujemy oprzeć o następujące punkty:

1. Możliwość prowadzenia legalnych poszukiwań zgubionych bądź celowo ukrytych przedmiotów, głównie przy pomocy wykrywaczy metali.
2. Możliwość zgłaszania znalezisk odpowiednim służbom, które miałyby je katalogować i weryfikować, w tym możliwość zgłoszenia znalezisk, które zostały już znalezione od roku 1945 do dnia dzisiejszego.
3. Uszanowanie prawa znalazcy do posiadanego przedmiotu bądź wykupienie go z jego rąk za niezależnie weryfikowaną, równowartość ceny rynkowej.
4. Zmiana definicji i przesunięcie granicy wiekowej dla przedmiotów określanych mianem "zabytków".
5. Powołanie ogólnopolskiej federacji stowarzyszeń i osób indywidualnych, która będzie pierwszą instancją w kontaktach pomiędzy poszukiwaczami a władzami, archeologami i innymi służbami związanymi z naszym hobby.
6. Zorganizowanie pod auspicjami tejże federacji, całkowicie dobrowolnych szkoleń i spotkań z historykami i archeologami, tak by poszukiwacze mieli możliwość zapoznania się z obecnym stanem wiedzy i sposobami ratowania wspólnego dziedzictwa narodowego.
7. Powołanie fundacji, której zadaniem będzie zbieranie funduszy na wykup od poszukiwaczy znalezionych przedmiotów, których pozyskaniem będą zainteresowane muzea państwowe.

Jednocześnie deklarujemy chęć zawarcia porozumienia ze środowiskiem archeologów i konserwatorów, całkowite poszanowanie prawa, w tym nienaruszalność stanowisk archeologicznych bez odpowiednich pozwoleń i uprawnień i wypracowanie kodeksu etyki poszukiwawczej.
Prosimy wszystkich poszukiwaczy w Polsce o poparcie naszej inicjatywy i zawieszenie wszelkich sporów w naszym środowisku do czasu nowelizacji ustawy. Nadchodzące zmiany mogą być dla nas korzystne, bądź też nie. Tylko od nas zależy w jakiej atmosferze prowadzone będą prace nad nową ustawą. Tylko razem możemy wpłynąć na ustawodawców by zmiany te były pozytywne dla naszego środowiska i ochrony Naszego Dziedzictwa Narodowego.
Prosimy o Wasze poparcie!"Marcin Balcerzak „Martin”

Grzegorz Bejcar „Beyo”

Mirosław Bieniecki „Mirek”

Anna Brzezińska „Spectra”

Piotr Brzeziński

Ciemiński Jarosław „Jaro5”

Tomasz Duchnowski

Dariusz Durmaj „DarekD”

Arkadiusz Dymowski „Elnio”

Piotr Filipek „Filip73”

Grzegorz Franczyk „Landminer”

Janusz Fudała „Kuczman”

Tomasz Gałazin „Tomato”

Piotr Górski „Monti”

Andrzej Gromadziński „Maxikasek”

Robert Jankowski „Robi”

Jakub Kowalski „Kuba_Gd”

Rafał Kruk „Kruku”

Robert Kudelski „Kudi”

Piotr Lewandowski „Wars98”

Tomasz Lis „Tomi”

Olga Maj

Patrycjusz Makowiec „Meko”

Andrzej Mariański „Mrand”

Krzysztof Mrówka „Grzebiuszka”

Igor Murawski „Van Worden”

Kazimierz Niecikowski „Kazik”

Jarosław Rabij „Widmo”

Borys Rudajko „Yoo2”

Janusz Rybczyński „Sid”

Jarosław Sińczuk „Jarasek”

Andrzej Szulc "Schulze"

Paweł Wawiórko „Sothoth666”

Piotr Wisliński „Warszawka69”

Andrzej Wyka

Przemysław Zięba „Prem”

Arkadiusz Rutyna "Rutus"

Jakub Łybek "Jacoby"

Grzegorz Marek "grmar"

Michał Zabrzeński "trbn"


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości