Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Okręg Łódzki Armii Krajowej" red. Marek Budziarek
#1
Wczoraj nabyłem za całe 4,50zł :!: książeczkę poświęconą łódzkiemu AK. Niezbyt rozbudowana ale po kilku stronach stwierdziłem że dosyć ciekawa pozycja.
Czy ktoś już ją czytał?
Ja swoją recenzję wystawię za kilka dni po przeczytaniu.


Pozdrawiam

Gunship
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Ja czytalem. Uważam że książka naprawde niezła, na poziomie porządnej konferencji naukowej mnóstwo danych. Ale chyba pare rzeczy ucieklo. Np. nie ma nic o walkach w lesie Władysławów - no chyba że to nie okreg łódzki....
Odpowiedz
#3
Rzeczywiście - książka dosyć ciekawa. Zgadzam się jednak z przedmówcą że pominięto kilka ważnych kwestii związanych z działalnością ZWZ-AK na terenie naszego miasta i regionu.
Sporym mankamentem są też słabej jakości przedruki zdjęć. W niektórych sztukach jest to dosłownie czarna plama przypominająca "coś" - ale rok 1988 i raczej nakład niskobudżetowy.
Tak na marginesie - rozmawiałem niedawno z członkiem ZWZ-AK miasta Łodzi na temat podziemia w Łodzi. Żartował że jedyne podziemie w Łodzi to były kanały pod miastem i to wszystko. Stwierdził jednoznacznie że tutaj nie było warunków ani ochoty wśród mieszkańców do tego typu działalności. Stwierdził również że mocniejsze struktury miało podziemie komunistyczne - AL.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Na pewno na terenie Łodzi realizowany był tzw. plan (czy też akcja) „N” ...
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#5
To ta akcja polegająca na ośmieszaniu Niemców czy coś mylę ??
Odpowiedz
#6
Nie mogę teraz dokładniej poszukać

link do wiki:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_N">http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_N</a><!-- m -->

Jak znajdę troszkę czasu to ci na prv podeśle jakąś bibliografie...

Pozdrawiam
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#7
Nie to akcja propagandowa mająca na celu kolportowanie ulotek oraz gazetek pokazujących Niemcom prawdziwe oblicze wojny - czyli pospolite sianie fermentu.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości