Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Produkcja łódzkich zakladów i firm na front wschodni
#1
Opowiesci Dziadka Franka cd.

Po krotkim czasie - po zajeciu Lodzi okupant niemiecki rozpoczal przymusowe przestawianie lodzkich zakladow pracy na produkcje wojskowa , dla wojsk III rzeszy.

Jednym z nich byly Zaklady metalowe i Odlewnia JOHN'a . Zaklad glowny miescil sie w Lodzi przy ul.Piotrkowskiej 217 . Podstawowa produkcja Zakladow byla produkcja tokarek i odlewow zeliwnych do kotlow . Na przelomie lat 1942/43 zaczeto produkowac tokarki - jak informuje p.Franek - o dlugosci toczenia 12mb , a wiec do toczemia b.dlugoch elementow stalowych i in. Tokarki produkowano takze na wyposazenie niemieckich zakladow zbrojeniowych . Odlewy produkowano dla innej , lodzkiej firmy produkujacej kotly , ktora miescila sie na Chojnach , za torami (pozniejsza FAKORA - dop.moj ). Poczatkowo montowano pociski artyleryjskie z podzespolow przywozonych koleja na Dworzec Kaliski , skad przeladowywano je do autobusow i furgonow na ,,holzgas''. Dla przyspieszenia montazu uruchomiono u John'a trzecia , nocna zmiane . Jak opowiada moj interlokutor - pod koniec wojny zaklad raz byl bombardowany przez Sprzymierzonych, ktorzy zrzucili dwie wielkie bomby - jedna na warsztat montazowy tokarek ,a druga na kompresorownie. Wiekszosc bomb zrzuconi wtedy w rejonie ulic Kilinskiego , Grabowa.Pod koniec wojy John juz samodzielnie toczyl i odlewal elementy do produkcji pociskow artylwryjskich o duzej donosnosci, wlasnie na tych dlugoch tokarkach.

Pozdrawiam

ok333

[ Dodano: 20 Październik 2006, 19:17 ]
Mam tu jeszcze jedna ciekawostke. Zaklady John'a produkowaly w czasie okupacji
aparaty podsluchowe . Chyba dla Gestapo lub SD.

ok333

[ Dodano: 20 Październik 2006, 19:47 ]
A tu jeszcze mam adres dla ,,szperaczy'' :-D :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/karta.php?arch=39&zesp=533&cd=0">http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/karta. ... p=533&cd=0</a><!-- m -->

Pozdro ok333
Odpowiedz
#2
Do listy zakładów produkujących lub pracujących na potrzeb niemieckiego wojska należy dodać na pewno pancerne zakłady remontowe na Składowej.
Co do urządzeń podsłuchowych, to na pewno były w Łodzi jakieś zakłady radiowe, ale nie wiem gdzie. Spotkałem się nie raz z ich produktami.
Ironrat
Odpowiedz
#3
Co do zakładów radiowych to w Fabryce Kindermana na ul. Łąkowej w czasie wojny mieściła się filia Telefunken'a budująca min. osprzęt do nocnych myśliwców. Co ciekawe pracowała pełną parą praktycznie do samego wkroczenia Armii Czerwonej i została w ewakuowana na kilka godzin przed zajęciem Łodzi.
Wg różnych informacji podobno była/jest podłączona z podziemiami pod parkiem im. Poniatowskiego ( ale nie mylcie z tymi należącymi do WAM).
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości