Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stammlager Luft II
#1
Od dłuższego czasu interesuje mnie historia obozu jenieckiego dla lotników znajdującego się w czasie wojny w Łodzi. Znam jego dokładne usytuowanie, które budynki przetrwały do dziś i na tym koniec. Resztę okrywa tajemnica. Jakich narodowości lotnicy tam przebywali. W jakim okresie obóz tam funkcjonował. Dużo pytań i brak odpowiedzi. :?:
Ironrat
Odpowiedz
#2
Kiedyś czytałem taką książkę o obozach w Łodzi tytułu nie pamiętam ale autorem jej był Sławomir Abramowicz pracownik łódzkiego IPN-u. Książka traktuje o obozach istniejących w czasie okupacji w Łodzi. Nie pamiętam czy tam było coś o tym konkretnie obozie ale z pewnością było coś o obozach jenieckich.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Stammlager (Stalag) Luft II - obóz dla jeńców-lotników, powstał w Łodzi we wrześniu 1941 i istniał do połowy 1943 roku. Następnie przeniesiony do Królewca (:?Smile. Administrowany wyłącznie przez Luftwaffe.
To wszystko co wiem na ten temat.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Moim zdaniem informacja o roku 1943 jest błędna. Obóz istniał na pewno do końca wojny, a zaraz po wojnie trzymano tam Niemców. Czy w 1945 był to wciąż Stalag Luft II? 100% pewności nie mam.
Ironrat
Odpowiedz
#5
Ten dżentelmen miał "epizod" w jednym z obozów jenieckich w Łodzi, choć raczej nie w obozie dla lotników :http://pl.wikipedia.org/wiki/Ron_Jeffery trochę pisze na ten temat w swojej książce: http://wysylkowa.pl/ks942244.html Polecam
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości