Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rajd po Łódzkim "betonie"
#1
Kiedyś na łamach "Odkrywcy" poruszałem kwestię zorganizowania rajdu po "betonie" na przysłowiowym "naszym" podwórku. Może nie jesteśmy Trójmiastem czy Festung Breslau ale troszkę pozostałości fortyfikacyjnych z ostatnich dwóch wojen - II światowej oraz "zimnej" u nas jest. Pamiętam że kontaktował się ze mną człowiek piszący artykuły dla jednego z pism poświęconych sztuce fortyfikacji w sprawie ewentualnego opisania w/w rajdu. Nie pamiętam czemu to wtedy nie wypaliło ale chyba jak zwykle chodziło o brak zgrania. Teraz juz jesteśmy starsi, bardziej doświadczeni pod tym względem ;-) i coś już wspólnie potrafimy stworzyć.
Dlatego podaję sprawę dyskusji. Jeżeli większość z was powie - Tak. Trzeba będzie się zastanowić jakie obiekty odwiedzimy, co o nich wiemy itp. Następnie zaplanować kiedy (TYLKO NIE WYSKAKUJCIE ŻE JUŻ ZA DWA TYGODNIE :mrgreen: albo coś podobnego).
Czekam na propozycje.

PS: Nie chodzi tylko o obiekty do których można się dostać ale też o te które np. są zasypane ale widać ich część.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Pierwsze co mi przychodzi na myśli to tunele w parku Julianowskim koło mnie. Dwa wejścia są zasypane, jedno betonowe jest zarzucone płytami betonowymi i jest jedno dostępne, klapa z szybem i drabinką w środku lasku w parku. Tunele wychodzą do gimnazjum nr 15 przy Sowińskiego (mojej szkoły), ale są porządnie zamurowane. Nie penetrowałem ich zbyt głęboko, ponieważ tam gdzie są stropy z drewna zaczęło się zapadać i mam stracha zeby mnie nie przysypało.
Nieznam w ogóle historii tych tuneli, nikt nic nie wie, ani nigdzie nic nie jest wspomniane o tym. Może to jakaś pozostałość po rezydencji Heinzla :?:

Drugie to w smardzewie jest troche małych bunkierków.
Odpowiedz
#3
O tym smardzewie to tez slyszalem moj znajomy tam mieszka i opowiadal mi o jakis bunkrach ale nie byl w stanie sprecyzowac jakich.Sam nie widzialem wiec nie moge o nich nic powiedziec... :-|
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#4
Wygląda to jak stanowiska jakiegoś ciężkiego karabinu maszynowego albo budki wartownicze tylko bardziej zabudowane. Ja zanm położenie 4.
Odpowiedz
#5
Wlasnie z jego opowiesci tak to wygladalo.Tzn:''nieduze takie'' ;]Mozna by bylo to sprawdzic daleko nie mam.Masz jakies dokladniejsze namiary??
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#6
Może Kochbunkry albo Ringstandty?
Intryguje mnie tylko ta lokalizacja - w Smardzewie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
Jak widac moj znajomy mogl miec racje wkoncu tam mieszka heh.Tylko przydalaby sie lokalizacja.Niestety z tym znajomym nie mam juz kontaktu wiec lipa :/
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#8
Kade - otwórz inny temat w fortyfikacjach - może ktoś coś dopowie a tutaj wracamy do kwestii rajdu.

Pozdrawiam :mrgreen:

Gun
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
Jeszcze moża dorzucić bunkier przy zjazdowej.

P.S. ja też mam niedaleko do smardzewa bo mieszkam przy lesie Łagiewnickim, ale namiarów nie podam dokłądnych, bo nie znam ja na pamięć jeżdżę na rowerku tam skakać i przy okazji to znalazłem.
Odpowiedz
#10
cocaine napisał(a):Pierwsze co mi przychodzi na myśli to tunele w parku Julianowskim koło mnie. Dwa wejścia są zasypane, jedno betonowe jest zarzucone płytami betonowymi i jest jedno dostępne, klapa z szybem i drabinką w środku lasku w parku. Tunele wychodzą do gimnazjum nr 15 przy Sowińskiego (mojej szkoły), ale są porządnie zamurowane. Nie penetrowałem ich zbyt głęboko, ponieważ tam gdzie są stropy z drewna zaczęło się zapadać i mam stracha zeby mnie nie przysypało.
Nieznam w ogóle historii tych tuneli, nikt nic nie wie, ani nigdzie nic nie jest wspomniane o tym. Może to jakaś pozostałość po rezydencji Heinzla :?:

Drugie to w smardzewie jest troche małych bunkierków.


Odświeżam wątek bo bardzo mi zależy na informacji od kolegi Cocaine na temat obiektu w parku Julianowskim. Pisałem do Ciebie (Cocaine) na maila ale widocznie jest nieaktualny. Jak wiesz coś więcej o tym obiekcie lub możesz opisać lub wskazać miejsce w którym jest/było wejście to będę wdzięczny
Odpowiedz
#11
Pomysł bardzo fajny. Pytanie tylko czy jaki zasięg terytorialny miałaby mieć ta "wyprawa".
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#12
bartek bijak napisał(a):Pomysł bardzo fajny. Pytanie tylko czy jaki zasięg terytorialny miałaby mieć ta "wyprawa".

Bunkierbanda jest jak zawsze otwarta na szeroko zakrojoną współpracę Smile Myślę ostatnio o tym obiekcie w parku Julianowskim, zwłaszcza po rozmowie z CZK czyli dawną OC.
Zasięg wypraw raczej regionalny, jest wiele do zrobienia na naszym terytorium więc moim zdaniem można by skupić się na tym.
Nasza ekipa wybiera się właśnie na zwiedzanie obiektów linii Warty, jakby ktoś chciał się dołączyć to zapraszam na stronkę bunkierbandy, link macie w opisie. Wejście na ten kawałek forum wymaga logowania
Odpowiedz
#13
Linia Warty linią Warty ale o który dokładnie odcinek wam chodzi ??Ten kolo Sieradza czy ten w rejonie Glinno-Mnichów (6 schronów).
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#14
O to musisz już zapytać chłopaków ode mnie z forum, oni jadą i mają jakiś plan wycieczki. ja chyba nawet nie jadę bo czasu nie mam w ten weekend
Odpowiedz
#15
Tak pytam bo w związku z tym że bywam dość często w rejonie Jeziorska to rejon Glinna jest mi dość dobrze znany.Niestety w dużej mierze przedpola tych schronów są zalane wodą (rzeka warta,zbiornik Jeziorsko i liczne rozlewiska).Notabene w tym <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.lodz-eksploracja.org/viewtopic.php?f=8&t=140&st=0&sk=t&sd=a&start=15">viewtopic.php?f=8&t=140&st=0&sk=t&sd=a&start=15</a><!-- l --> temacie jest mini(3 z 6 schronów plus mogiła na cmentarzu w Glinnie) relacja z tego rejonu.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości