Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwa pod Łodzią
#46
Kolejne ciekawostki złowione na ebayu: szpanga "Łódź" do jakiegoś niemieckiego odznaczenia, gazeta z okresu bitwy i fajna fotka pokazująca Niemców w Łodzi ...

[Obrazek: d13e1nx4.jpg]
[Obrazek: 5e591ew6.jpg]
[Obrazek: 9cc61fj5.jpg]

I jeszcze parę kolejnych gadżetów: papiery żołnierza walczącego pod Łodzią i Brzezinami:

Cytat:Ein komplett zusammengehöriges Konvolut eines Ost-und Westfrontkämpfers des 1.Wk. Vorläufiges Besitzzeugniss für EkII ,anbei EkII mit Herst.WILN für den Wehrmann und späteren Unteroffzier Petzold,auf Kartonpapier mehrfach gefaltet.OU Generalleutnant v. Menges "Korps Breslau",EkII-Eintragung wurde im Militärpass nicht mehr erstellt. Eintritt beim Grenadier -Rgt König Wilhelm I 2.Westpr. Nr.7.Ausgeb.K98 u.Revolver 83.Pass ist voll mit div.Eintagungen,Truppenstempel wie 2.Ers.Maschienengewehr Komp. VI Armeekorps. Gefechte a. d.Ostfront, Schlacht bei Lodz,Stolmiki,Stellungskämpfe voe Dünaburg,Gefechte bei Brzeany/Galizien.Westfront 1918,Kämpfe zw. Albert u. Arras.27.08.1918 dann in engl.Gefangenschaft.Dokumente in feldmäßigen ,ordentlichen Zustand zwar stark gebraucht, aber keine losen Bätter.Die 3 Fotos sollen garantiert dazugehören,auch der Entlassungsschein aus der Gefangenschaft mit deutlichen Stempel"Kriegsgefangenen-Heimkehrstelle Glogau",gefaltet und gelocht,wie alles gut lesbar.


[Obrazek: ff511zs9.jpg]

I równie ciekawy gadzet ... to coś związanego z niemieckim czerwonym krzyżem. Nie bardzo kumam o co chodzi, ale może to jakies takie pamiątkowe flagi - tak czy siak - jedna "Brzeziny 1914", druga "Lodz 1914":

[Obrazek: 12581jm5.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#47
Witam.Nie pretenduje by biegać z panami po polach i lasach ale inny typ exploracji to i owszem.Urodziłem się w Bedoniu wychowałem w Justynowie mieszkam w Różycy pod Koluszkami.Pierwsze opowieści o tych czasach wielka bitwa w Będoniu [tak się nazywał]w rejonie mostu pkp na Miazdze[grandi87.Temat postu: Łódzka kolej,Wysłany: 2007-04-20, 21:14;rozpoznałem ten most nieczytając opisu,jak widać miazga niebyła ani taka szeroka,ani taka głęboka ].Zgineło b.dużo niemców.Rosjanie wycofując się podpalili folwark Bedoń,kilkanaście chałup.Podobno widziano aeroplan?.Opowidał mi otym brat mojego ojca.Babcia opowidała o strasznym biciu jakie dostała od swego ojca gdy wyszła w pole by popatrzeć na ''sałdatów''.Spędziła potem za karę kilka dni w piwnicy.W Justynowie bawiłem się często w lesie.Na początku lat 60-tych ''okopy'' jak je nazywa stella były w tak dobrym stanie,że nie wydaje się by mogły być z 1wś.Chłopaki z drugiej strony lasu z Gałkowa rokopywali groby.Słyszałem o epoletach,o złotej obrączce i innych drobiazgach.Od jakiegoś czasu zajmuję się mapami terenu Łódź-Koluszki i przypadkiem poznałem skale Bitwy o Łódź.Przyznam,że byłem zaszokowany.Na Forum trafiłem w poszukiwaniu map.Przeczytałem pewnie ze 60% wszystkich postów i czuję się zaszczycony takim towarzystwem.Pozdrawiam Piotrek.
Odpowiedz
#48
w Internecie znalazłem Bardzo fajne zrobiony Filmik o Bitwie łódzkiej Smile

Smile :construction:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://video.google.pl/videoplay?docid=-4711625172260757231&hl=pl">http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 7231&hl=pl</a><!-- m -->

bardzo Profesjonalny Komentarz i montaż Filmik Super :wypas: :wypas: :wypas:
:clap: :clap: :clap: :clap:

jeszcze tu jest ciekawa stronka <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lodz1914.pl">http://www.lodz1914.pl</a><!-- m -->

co myślicie koledzy koleżanki O tym Filmiku ??
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#49
Szadi, stronkę znamy bo Koluszki chciały, żebyśmy(tzn SE-H "Grupa Łódź") na niej robili e-muzeum. Niestety nie doszliśmy do porozumienia.
Film w porządku. Można było poznać, że tekst jest Stelli a także to, że zamówiły go Koluszki. ;-)
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#50
no tak ale nie wszyscy Smile znają go wiec wrzuciłem Smile tu i niech :clap: służy też innym Smile
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#51
O rany, zastanawiam się, jak na e-bayu kupować te drobiazgi - sam nie mam kasy, stowarzyszenie też. A rzecz jest ważna: „Mroga” chce wydać album o Bitwie. Rozmawiają z Urzędem Marszałkowskim. Nie byłaby to zwykła książka. Soltys Eufeminowa pokazał amerykańską o lądowaniu w Normandii. Każda strona na kieszeń na reprinty autentyków - dokumentów osobistych żołnierzy obu stron, mapki, legitymacje, raporty, rozkazy, osobiste zdjęcia rodzinne walczących, nieśmiertelniki, łuseczki, ulotki - coś fantastycznego. Po wewnętrznej stronie okładki - płyta z materiałami filmowymi, fantastyczne zdjęcia. Amerykańska kniga robi niesamowite wrażenie. Sołtys zapalil się do podobnego wydawnictwa, np. książki „robionej” na raportówkę z I wojny. Do tego potrzebne są właśnie oryginalne drobiazgi. Powiem o tym, niech gwałci finansowo Koluszki.
Odpowiedz
#52
Sołtys Zbigniew Janeczek prosi o linki - <!-- e --><a href="mailto:bilboart@bilboart.pl.pl">bilboart@bilboart.pl.pl</a><!-- e -->
Może uda się zorganizować specfundusz :-)
Odpowiedz
#53
obserwuję czasami temat łódzki na Ebay - coraz ciężej jest wyrwać tanio pocztówki związane z walkami. Nagłaśnianie tematu zrobiło swoje- pozatym kolekcjonerzy łódzkich widoczków też chętnie biorą temat z 1914.
Jak jest licytacja - wiadomo wygrywa ten z większą kasą.
Odpowiedz
#54
Może wreszcie coś się skroi. W poniedziałek była druga część posiedzenia komisji promocji miasta i współpracy zagranicznej. Byli dyrektorzy Muzeum Historii Miasta Łodzi i Tradycji Niepodległościowych. Generalnie wszyscy byli zachwyceni Bitwą (”idea niezwykła... - dyr Siemiński z MTN). Stanęło na tym, że Bitwa będzie jednym z punktów na sesji Rady Miejskiej. Plus dyskusja, jak Łódź ma się w to włączyć. Myślę, że da się przekonać władze, żeby wygospodarowały pieniądze na zakupy bitewnych archiwaliów w internecie. Mają kasę.
Odpowiedz
#55
Ciekaowskta na ebay:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://cgi.ebay.de/Photo-Album-Weltkrieg-1914-1918_W0QQitemZ350148482724QQcmdZViewItemQQptZMilitaria?hash=item350148482724&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318">http://cgi.ebay.de/Photo-Album-Weltkrie ... 240%3A1318</a><!-- m -->

Album ze 141 fotkami z frontu wschodniego od 1914 do 1918 roku, czesc z operacji Łódzkiej - np. spod Łowicza. Widać na wielu naszą wąskotorówkę ... bankowo część fotek jest z okolic naszych.

No to miłośnicy operacji łódzkiej - do dzieła Wink

[Obrazek: 4b82_1_sbl.JPG]
[Obrazek: b807_1_sbl.JPG]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#56
Rosyjscy jeńcy w Łodzi 1914
[Obrazek: a12ja5.jpg]

I grupowa fotka Niemców z 1915, w obu przypadkach nie poznaje miejsc:
[Obrazek: 89a01ga0.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#57
OldWit napisał(a):Na allegro znowu jest 5-u stałych licytujących którzy chyba mają drukarnie pieniędzy w domu bo ceny windują, że strach pomyślec...


Przyznam Ci racje.Jest pare osób które pobieraja wszystko co związane z Łodzią i okolicami.Nie tylko na allegro rownież na ebay.de.Niekiedy ceny są kuriozalne.Jednak mamy wolny rynek więc skoro ktoś ma taką ochote i kapitał to nie można ,mu tego zabronić.Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#58
Dlatego chłopaki nawet jak czegoś nie wygraliście skopiujcie fotkę i wstawcie na forum Wink Tutaj za friko każdy sobie może rzucić okiem. Ja rzadko patrzę za tematem Łodzi 1914 roku, a praktycznie nawet wtedy za każdym razem trafia się coś związanego - jakieś foto, jakiś papier itp ... Pewnie jakby ktoś śledził regularnie i podrzucał na forum, to byłaby już piękna baza fotek z operacji i okolic.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#59
Kilkanaście postów wyżej była dyskusja o narodowości dowódców biorących udział w Bitwie.

Stella wymieniał cyt. :
"Byli też generałowie Tothlieben, Einhorn, Benningsen, Scheideman, Sievers, Eberhardt, von Torkluss, Fitinhoff.... Oczywiście rosyjscy. "

Przypomniało mi się jeszcze jedno nazwisko. Co prawda nie generała, a pułkownika Józefa Dowbora Muśnickiego (generałem rosyjskim został później)
Leszek
Odpowiedz
#60
Dzisiaj wieczorową porą przeglądając pewien serwis aukcyjny trafiłem na takie coś.Pozwolę sobie wstawić opis jaki przedstawił sprzedający oraz ilustracje.Z racji tego iż aukcja dobiegała właśnie końca.

Cytuje sprzedającego:

''Uwaga! To nie jest pocztowka. Ilustracja wielkosci 22 x 30 cm, przedstawiajacy bitwe pod Lodzia w 1914 r. Dzielo korespondenta wojennego frontu wschodniego - John Vladimiroff. Opublikowane 16 stycznia 1915 r. w The Graphic. Zamieszcony opis rysunku: "Kossacy, ktorzy walcza w Polsce w setkach tysiecy, znacznie sie wyrozniaja w obecnych kompaniach. Sa mistrzami maskowania sie i napadow z nienacka. Ciagle zaskakuja ociezalych Niemcow". "

Pisownia oryginalna.Cena..... 80 zł chętnych nie było.


Załączone pliki Miniatury
   
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości