Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwa pod Łodzią
#16
A oto rosyjski generał Rennenkampf. To m.in. jemu zawdzięczamy tyle fantów i kości z 1914 pod Łodzią. Mógł zgubić parę tych orderów. Malowniczy. Bolszewicy go rozstrzelali.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#17
Ah ten wąsik :cwaniak: Za co dostał tyle orderów?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#18
Pewnie za to, że nie pomógł Samsonowowi w sierpniu 1914 r. na Mazurach. Przez niego Rosjanie ponieśli tam klęskę. Bolszewicy rozwalili go nie dlatego, że był carskim generałem, tylko za wyjątkową nieudolność. Ordery dostał za wojnę japońską 1905. Dzielny to on był, ale dowodził kiepsko. Dziś Rosjanie starają się udowodnić, że to nieprawda.
Nazwisko typowo rosyjskie, podobnie jak np. gen. Scheidemann. Ciekawe, że u Niemców był za to generał von Francois. Chyba nawet coś mu się stało pod Łodzią - zginął, czy został ranny. Nie pamiętam, gdzie to czytałem. W powieści Sołżenicyna miał tenże Francois piękną przygodę (ponoć autentyczną, bo zachowały si pamiętniki jego syna-adiutanta) - na Mazurach prosto na generała i jego obstawę wyjechał patrol kozacki pod dowództwem płk Worotyncewa. Obie strony wycelowały w siebie karabiny i zapadła niezręczna cisza. Niemiecki generał zapytał wesoło: „No i co teraz zrobimy?” Generał twierdził, że nie może się poddać niższemu stopniem. Pułkownik z kolei nie chciał tego zrobić, bo to on pierwszy zauważył generała. Panowie ustalili dżentelmeńsko, że tego spotkania nie było, wymienili uprzejmości i rozjechali się w swoje strony.
Odpowiedz
#19
W moim znalezisku nie ma takiej kurtuazji. Raczej przerazenie . Sa tez i ciekawe foty m.on. wieza wodna z Kaliskiego dla eeM :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.astral.lodz.pl/bimar/lodz%20I%20wojna%20swiatowa.htm">http://www.astral.lodz.pl/bimar/lodz%20 ... iatowa.htm</a><!-- m -->

ok333
Odpowiedz
#20
Wojska carskie opuszczające Łódź


Załączone pliki Miniatury
   
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#21
Rennenkampf ... coż za idealny przykład typowo słowiańskiego nazwiska, tak typowy dla mieszkańców zza Buga :wypas: :-D :-D

Heheh w ogóle Rennenkampf mi się kojarzy w wolnym tłumaczniu z walczący nad Renem (bardzo dowolne tłumaczenie ...) :lol:
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#22
Byli też generałowie Tothlieben, Einhorn, Benningsen, Scheideman, Sievers, Eberhardt, von Torkluss, Fitinhoff.... Oczywiście rosyjscy. Nic dziwnego, że w takim towarzystwie Samsonow palnął sobie w łeb. Pewnie wstydził się niezbyt rosyjskiego nazwiska.
Odpowiedz
#23
Dodaje nową fotkę/pocztówkę z bitwy ...

Kurdę Panowie adminowie zróbcie coś żeby nie było tego beznadziejnego doklejania nowych postów do starcyh wypowiedzi jeżeli się jest ostatnim w wątku. W efekcie tej bzdury ja właśnie dodałem nową fajna fotkę z Bityw Łódzkiej z 1914, a wyszukiwarka nowych postów nadal widzi że ta wypowiedź jest z 8 grudnia 2006, czyli z dnia kiedy napisałem jej pierwszą część. To bez sensu - trzeba ostro mieszać jak ja teraz - skasowałem stary post i wklejam zmodyfikowaną kopie jako "nową" wypowiedź. Jak tu rozwijać takie ciekawe wątki jak te fotograficzne jak się trzeba tyle nagimnastykować. Poza tym teraz właśnie się zatstanawiam ile jest takich na forum "wymarłych pozornie" wątków w które ktoś ciągle wstawia nowe rzeczy a wyszukiwarka nowości tego nie widzi.

Cytat:Parę ciekawych fotek:

Pietryna:
[Obrazek: ih179932yo1.jpg]

Schwere Feldhaubitzen in den Kämpfen bei Lodz
[Obrazek: schwere_feldhaubitzen_in_den_kmpfen_bei_lodz_.jpg]

Gesprengte Eisenbahnbrücke bei Lodz
[Obrazek: 6596ir2.jpg]

I dwie z ebay:

[Obrazek: lodzku2.jpg]

Bardzo ciekawa fotka "stereo" - "KRIEG 1914/15 ; EINZUG UNSERER SIEGREICHEN TRUPPEN IN LODZ"
[Obrazek: f8791byk2.jpg]


Cytat:Erstürmung eines russ. Dorfes durch deutsche Infant. b. Lodz - Dez. 1914
[Obrazek: 50261bxy1.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#24
po prostu rozpętaliśmy I światową... Ludzie zainteresowali się tematem i napływa coraz więcej informacji. Trzeba to uporządkować.
Odpowiedz
#25
Nie chcę tworzyć nowego wątku i wklejam zdjęcie tutaj.
Jest to proagandowa pocztówka informująca o tym, jak to Niemcy chronią wielką Polskę.

[Obrazek: 08386b6f5db62dab.jpg]

Ironrat
Odpowiedz
#26
Nie bardzo kumam z tym chronieniem ... ?
Podpis mówi "Wielki Polak pod niemieckim strzelcem. Łódź 16 VII 1915" :->
Hehe za wysoki ten Grosspolen nie jest Wink Szczególnie że z tyłu widać standardowe drzwi do stodoły - które mają nie wiem - z 2 m ? Gościu nie dosięga nawet do górnego zawiasu ... :wypas:

Przy okazji wklejam raz jeszcze fotkę z wczoraj, bo coś się nie pokazuje ...
[Obrazek: 50261btc9.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#27
Zacytowałem opis podany na e-bay. Sens tej karty jest jednak chyba nieco inny. Ten kpiący uśmieszek helmuta.
Ironrat
Odpowiedz
#28
Tramwajowy transport sanitarny !

Przy takim ,,szlachtunku'' niezbedny byl nowoczesniejszy transport sanitarny .
Otoz , dnia 18 listopada 1914 roku dyrekcja Lodzkich Waskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych ( LWEKD ) - z polecenia wladz rosyjskich - wystapila do dyrekcji miejskich Kolei Elektrycznych Lodzkich ( KEL ) o wstrzymanie ruchu na liniach miejskich , poniewaz wojskowe wladze rosyjskie zazadaly transportu rannych na dworzec DZ Fabryczno - Lodzkiej czyli Lodz Fabryczna . Tutaj mamy przyklad takich ,,sanitarek'' :

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://mkmlodz.webd.pl/kal1915a.jpg">http://mkmlodz.webd.pl/kal1915a.jpg</a><!-- m -->

stosowanych od kwietnia 1915 r. Lacznie byly 2 pociagi sanitarne o skladzie 1x silnikowy + 1x doczepny oraz jeden wagon doczepny jako karawan . Wagony te oczywiscie byly przebudowane . Nooo , bo trudno sztywnego przewiezc na miejscu siedzacym , heh. :yes:
Odpowiedz
#29
Kibicuję koledze Bolasowi przy książce o Bitwie Wink a ja może wyrwe te widokówke z piechotą powyżej jak mnie nie przebiją za mocno.
Jedną juz mam od tego sprzedawcy! Będzie do następnych wystawek!
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
#30
Niemiecki sanitariusz 18 stycznia 1915 w Łodzi zrobił sobie fotosa ...
[Obrazek: 427a1yo2.jpg]
[Obrazek: 41b11bhr9.jpg]


Cytat:I nowość nawiązująca do przebicia pod Brzezinami - pocztówka niemiecka:
[Obrazek: 4f2e1sh5.jpg]

I odwrót Rosjan:
[Obrazek: b0741du0.jpg]

Cytat:(mój stary post)
I dwie kolejne pocztówki nawiązujące do Szlachtowania pod Łodzią Smile

[Obrazek: 17331pd6.jpg]
[Obrazek: 5f311bat0.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości