Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 listopad
#1
panowie mam takie pytanie czy ktos wybiera sie zapalic znicz 1 listopada na cmentarz we wiaczyniu albo dzien wczesniej
Odpowiedz
#2
Najprawdopodobniej Ja. I tak jestem na cmentarzu w Nowosolnej więc przy okazji pokażę rodzicom nasze dzieło - Wiączyń, i zapalę znicze.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
my jutro pojedziemy z martinem na gadke stara moze ktos na dolach zapali lampke na tamtejszych kwaterach z 1 wojny pzdr i piszcie gdzie zapaliliscie swieczke
Odpowiedz
#4
na witkowicach i małczew za pgrem a przy okazji posprzątałem bo nie mogłem patrzyć jak zarosło :evil: postawiłem też kwiatka może nie ukradną :?: Idea
Odpowiedz
#5
A ja zapaliłem znicz w Sieradzu na mogile Powstańców Styczniowych i zołnierzą 31 psk; w Srocku zołnierzy Austro-Węgier, Rosji, Niemiecoraz zołnierzy 85 pp z 19 DP. Ponadto w Wiączyniu pod obeliskami.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
Ja także tuż po mszy na cmentarzu w Nowosolnej udałem się na cmentarz na Wiączyniu.
Zapaliłem podobnie jak Jagoda po lampce pod obeliskami. Widziałem już jakieś wypalone świece z dnia chyba wczorajszego więc ktoś był.
Przy okazji widziałem zwiedzających którzy całą rodziną kręcili się po cmentarzu.

PS: Oberwałem gałęzią spadającą z drzew gdyż wicher dął niemiłosiernie...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
Jak byliśmy w Wiączyniu widzieliśmy samochód na niemieckich rejestracjach. Pozatym lampki paliły się przy obelisku ale też przy 2 płytach imiennych na stronie niemieckiej(czyżby rodzina?). Z zasłyszanych wiadomości doszło do mnie, że będzie robione ogrodzenie. Niestety nie będzie to rekonstrukcja tylko coś z drewna. Ma to wykonać gminny zakład komunalny. Zobaczymy jak się do tego zabiorą. Myślę, że trzeba ich trochę przypilnować-taki nadzór społeczny ;-) .
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#8
Byłem na cmentarzu prawosławnym na Dołach. Po zmroku. NIesamowity widok bo przy wszystkich nagrobkach żołnierskich były znicze! Takie świecące szpalery.
ZApaliłem swój i te które wcześniej zgasił wiatr. Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Znam to miejsce od dzieciństwa. Spodziewałem się tego co zwykle aż tu...kwatery uprzątnięte, wyrównane i nadsypane, płyty podniesione i równo ustawione, chodniczki z kostki brukowej wokół kwater i okazały duży kamień z napisem mówiącym, że leżą tam żołnierze rosyjscy i niemieccy z IWŚ.
Naprawdę aż mi się zrobiło nienormalnie :->
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#9
Ja dziś też skoczyłem na parę cmentarzy zapalic świeczkę żołnierzom ... naprawdę dosłownie serce rośnie gdy widzi się że na te niby zapomniane mogiły przychodzi ktoś i pali znicz ... ja za to poleciałem:

... pierw na Doły na mogiły Żołnierzy Września - zapaliłem dwie na mogiłach gdzie leżą żołnierze 28 pułku Strzelców Kaniowskich ...
[Obrazek: cm0cz3.jpg]

... później pojechałem do Skoszew jakieś 15 km od Łodzi na mogiłe nastu żołnierzy 30 pułku Strzelców Kaniowskich, poległych w boju pod Boginią 8 września 1939 roku.
[Obrazek: cm1po0.jpg]
[Obrazek: cm2fh4.jpg]
[Obrazek: cm3ev9.jpg]

... na koniec zaś zajechałem na Wiączyń Dolny i przeżyłem najmilsze zdziwienie. Spodziewałem się bowiem zaledwie kilku zniczy gdzieś pod pomnikami/krzyżami a ujrzałęm cmentarz w cudownym oswietleniu - w każdym jego krańcu paliły się znicze ! Zarówno po rosyjskiej jak i niemieckiej stronie. Cmentarz ożył ! Rewelacyjna sprawa. Jak dobrze wiedzieć że tak wielu osobom zależało żeby tam pójść i zapalić znicze. Sam zapaliłem 3 - jedną pod Hansem Vossem, gdyż w tej cześci cmentarza było pusto. Jedną przy drewnianym krzyżu z w.w. powodu i ostatnią po rosyjskiej stronie przy obelisku.
[Obrazek: cm5aw7.jpg]
[Obrazek: cm6ja1.jpg]
[Obrazek: cm7sm8.jpg]
[Obrazek: cm9nt3.jpg]
[Obrazek: cm10gz3.jpg]
[Obrazek: cm11gk6.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#10
wraz z Juniorem odwiedziliśmy zgierski cmentarzyk. Co mnie zdziwiło i pozytywnie nastawiło - to fakt iż było sporo zniczy wiązanki . Znakiem tego są jeszcze osoby, którym nie jest obojętny jego los. Pozdrawiam Sac i Kac [/list]
Odpowiedz
#11
Prośba do Bolasa: czy można nieodpłatnie wykorzystać foto z Wiączynia w gazecie? Byłoby fajnie pokazać jutro Rosjanom z 85 firm turystycznych i ministrowi turystyki, jak Polacy pamiętają o ich poległych i szanują pamięć żołnierzy. Łódź chce zrobić z Bitwy atrakcję turystyczną, a to byłby dowód, że ludzie interesują się cmentarzami.
Odpowiedz
#12
W płatnej gazecie można je wykorzystać odpłatnie, natomiast nie widzę problemu jeżeli wydrukujesz je sobie na drukarce i pojedyńcze kopie nieodpłatnie zaprezentujesz na tym spotkaniu. Do celów niekomercyjnych nie mam sprzeciwu Michale - powodzenia.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#13
Dzięki. Nie podołam, bo Rosjan będzie 200. Drukarka mi zdechnie, a w redakcji nie ma kolorowej. W tekście o wizytach członków ŁFE i łodzian na cmentarzach z I wojny odeślę ludzi na forum, niech popatrzą na foty
Odpowiedz
#14
Ja tez bylem i palilem znicze na Cm. Mania ( kwat. ofiar IIWS ) i groby prawie calej mojej rodziny i na Dolach - we wszystkich czesciach . W Dzien Zaduszny wybralem sie na cmentarz ofiar IWS w Galkowie Malym , w lesie na gorce. Kto tam te groby ,,poustawial'' w inny sposob ??? W inny , bo pamietam z dziecinstwa odmienny uklad mogil ,w wiekszosci .
Ale nie o tym chcialem .
Otoz natrafilem na taka stronke :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.zlotystok.net/zs_zabytki_poiws.php">http://www.zlotystok.net/zs_zabytki_poiws.php</a><!-- m -->

Popatrzcie jakie dziwne zrzadzenie losu . Niemcy ze Zlotego Stoku na swoim pomniku ,,wyryli'' 74 nazwiska swoich wojakow. Zapewne znali je z list rekruckich ? Byli zawsze dokladni . Ale wojna byla okrutna i daje glowe swoja , ze nie wiedzieli nawet w 1922 roku , kiedy monument byl odslaniany , gdzie ? , w ktorym lesie moga spoczywac snem wiecznym ??? Moze , przez przypadek beda na listach poleglych z Bitwie Lodzkiej ???

Pozdrawiam

AMM /ok333
Odpowiedz
#15
Jak zwykle Gazeta nie przespała święta.
Poniżej link do artykułu o cmentarzach z IWŚ i o Forum.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,3716164.html">http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,3716164.html</a><!-- m -->
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości