Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manlicher w WP
#1
karabin ale jaki ??prosze o podpowedż


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
fiu wg mnie to manlicher gratulacje
Pozdr MJ

[ Dodano: 31 Październik 2006, 23:07 ]
i to takie rzeczy wychodzą w okolicach Sieradza?
Odpowiedz
#3
jest tego pewnie sporo w całym kraju ,ale sporo z tych fantów to juz pewnie huty przetopiły


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#4
Dziwię się bo to broń Wojsk Austro-Węgierskichi raczej w okolicach Łodzi nie wysępuje.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#5
manlicher to wrzesien 39 i 45 rok takze niemcy uzywali kupe I wojennej broni a polacy mieli tez tego tony w spadku po CK arfmi
Odpowiedz
#6
A i owszem, masz rację! z tym że stan zachowania tego egzemplarza wskazuje na jego pierwszowojenne pochodzenie (tak mi się wydaje, aczkolwiek mogę być w błędzie).
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Wątpię czy można poznać stany I i II wojenne tym bardziej na takim zdjęciu ... Już prędzej po szczegółach konstrukcyjnych... Jak się odczyści to zawsze jakieś sygn. zostanie ... i wtedy wiadomo ;-)
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#8
Ciekawe ktoby niby używał mannlicherów w II wojnie w okolicach Łodzi ... ?
Raczej bankowo I wojna ...
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#9
Bolas nie koniecznie a Baony ON ?
Pozdr MJ
Odpowiedz
#10
ON wbrew pozorom była wyposażona całkiem pro ... jej słabość polegała na tym że nie mieli praktycznie cieżkiej broni maszynowej, artylerii i tego wszystkiego co ma zwykła liniowa piechota (artyleria piechoty itp). Piechur ON w niczym praktycznie nie ustępował piechocie zwykłej - sprzet miał tej samej jakości, czasem może nieco bardziej znoszony - ale z racji że ON sformowano bodajże w 1937/38 roku, czyli stosuknowo późno zwykle dostawała sorty nowoczesne.

Karabiny zwykle mausery, ew. przerobione na ammo mauserowskie mosiny. Mannlichery wycofano z WP w połowie lat dwudziestych - powód: amunicja i ogólnie cienkie osiągi tej broni. ON nie była jednolita - były doskonale wyposażone bataliony i były marnie - plan mobilizacyjny przewidywał ileś tam ich typów (nie pamiętam z biegu). Te najmocniejsze naprawdę nieźle się prezentowały. Ze staroci czasem można było w ON spotkać starą broń ale francuską - Berthiery, sporadycznie Lebele. Ale Manlii to raczej przypadek - może jakaś zmobilizowana policja czy paramilitarne "Sokoły", "Strzelcy" - ale to mało prawdopodobne.

Tu to łądnie widać- ON - a mają nowoczesne klamoty jak zwykła piechota - chocby rkm wz.28 ...
[Obrazek: foto3.jpg]
[Obrazek: akrak_copy.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#11
ON na Wybrzeżu i Pomorzu raczej miały Ber i Man.
Może u nas i na Śląsku sytuacja była lepsza ale z tego co wyniuchałem na Pomorzu i Wybrzeżu sprzęt był raczej z zapasów.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
gunship napisał(a):ON na Wybrzeżu i Pomorzu raczej miały Ber i Man.
Może u nas i na Śląsku sytuacja była lepsza ale z tego co wyniuchałem na Pomorzu i Wybrzeżu sprzęt był raczej z zapasów.

Jakieś konkretniejsze dane z tymi Man. ? ;-)
Wycofano je jak pisałem z braku amunicji. Do francuskich jak Lebele, Bertheiry, Chauchaty i ckm Hothkissa robiliśmy swoją ammo - więc mimo, że graty trzymano je dość długo. Natomiast broń austriacka 8mm mannlicher szybko została wycofana i opchnięta za granicę - losy Mannlicherków podzieliły także ckm Schwartzlose dla przykładu.

Te "bidniejsze" oddziały ON miały inne braki - ale nie w broni. Nie miały łopatek, czy hełmów. Ale broń albo nasza polska (nieco starawa i zajeżdzona), albo francuska, ew. przerobiona rosyjska. Austriacka broń to już jakis strasznie hardcorowy batalion zaporowy spod znaku "ostatniej szansy"
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#13
Przewertują moją literaturę związaną z Wybrzeżem i dam znać.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#14
Czekam z ciekawością Wink
Górna fotka z dwóch które wstawiłem to ON "Czersk" z Pomorskiej Brygady ON Wink
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#15
Wydaje, że Gun ma rację! Bolas masz większą wiedzę na temat września 1939 aczkolwiek czytałem w mało co prawda naukowej lekturze "Bitwy Polskiego Września" A.Zawilskiego, że któryś oddział ON lub jakiś oddział ochotników używał mauzerów wz. 1871 (chyba). Sprawdzę i ewentualnie skoryguję swoją wypowiedź.
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości