Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manlicher w WP
#31
Dominiku nie ma się co podniecać i nawracać świata do jednego wyjątku. Tak jak pisałem powyżej żadną rewelacją jest użycie we wrześniu Lebela, Berthiera, Hotchkissa, Chauchata czy Chatterllauta (czy jak to się piszę) bo to są konstrukcje spod szyldu FRANCUSKA BROŃ STRZELECKA NA NABÓJ 8x50 mm LEBEL. Ten rodzaj ammo robiono w Polsce w okresie miedzywojennym więc istniały pewne jego zapasy.

Natomiast do BRONI AUSTRIACKIEJ takiej amunicji nie robiono (przynajmniej seryjnie przez okres XX-lecia). Więc to właśnie jest powodem (plus zwykłe wady użytkowe także) że broń austriacką jak karabiny i karabinki Mannlichera, czy choćby ckm-y Schwazlose 07/12 WYCOFYWANO z użycia w WP już od połowy lat 20tych. Celem była unifikacja uzbrojenia - wszystko na NABÓJ NIEMIECKI 7,92x57 mm Mauser - taki był cel, oczywiście wiadomo że go nie zrealizowano w 100%. Dlatego właśnie w jakiś WYJĄTKACH jeszcze poniewierały się starocie wycofane z użycia.

PRZYKŁAD: Analogią niech będzie sytuacja czysto fantastyczna - wybucha wojna Polska musi wystawić teraz 2 milionową armie. I na tej samej zasadzie teraz jakby powołano pod broń wszystko co można łącznie z nieletnimi kadetami i sedziwymi rezewistami, nagle okazałoby się że w otchłani magazynów "mob" odnajdują się Nagany wz.30, TT wz.33, Maximy wz.1910 i inne cuda - ale tylko broń ex-sowiecka na amunicję rosyjską - bo amunicja tego typu jest nadal używana w WP i produkowana do dziś na bieżąco - przez co jest także do tych sędziwych konstrukcji także. A mimo że w Polsce i zapewne wielu jej magazynach znajdzie się jeszcze masa wojennych MG, mauserów i innych bajecznych konstrukcji nikt tego by nie wydał na linię bo po prostu nie ma do tego teraz amunicji. I właśnie tak samo sytuacja wyglądała wtedy. Oczywiście realne jest w 100% że w wypadku masowego konfliktu grążącego unicestwieniem państwa nagle odnalazły by się jakieś UNIKALNE oddziałki z takimi cudami jak MG czy mausery strzelające (batalion poszukiwaczy skarbów). Ale przecież to wcale nie oznaczałoby jednocześnie że WP XIX wieku ma na stanie mausery. Mam nadzieję że przykład był wystarczajaco obrazowy.

Poza tym fakt, że w ziemi za stodołą leżą mannlichery i inne cuda nie oznacza od razu że ta broń to pozostałość po 1939. Sporo się działo na naszych terenach. Samo WP w okresie II RP używało takich egzotycznych konstrukcji jak japońskie karabiny Arisaka, brytyjskie Lee-Enfield, czy amerykańskie Springfield ... a do tego I wojna, 1920, 1939, II wojna, okupacja zrzuty, partyzantka, do tego masy broni "prywatnej" (z kolekcji z pobojowisk) wśród zwykłych ludzi ... koktajl z piekła rodem ... :mrgreen:

Założę się więc że w 1939 roku do Niemców i Rosjan strzelano także i z takich cudaków ... nawet i lepszych jak stare Werndle czy Berdany ... a może także Mauserów wz.1871 ... na pewno były i na pewno wiele wtedy było na chodzie. Ale nie mieszajmy tego że były i strzelały z uzbrojeniem Wojska Polskiego w 1939 roku. Tak samo PW - Przysposobienie Wojskowe, "Sokoł", "Strzelec" itp ... to nie są jednostki WOJSKA POLSKIEGO.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#32
Ciekawa dyskusja. Mam wrażenie, że Jagoda zauważył ważną konkluzję. Kiedyś już o tym gdzieś pisałem - DANE ZE ŹRÓDEŁ PISANYCH ZAWSZE SĄ OBARCZONE WĄTPLIWOŚCIĄ CZY ABY SĄ PRAWDZIWE. Po prostu papier jest cierpliwy a człowiek ułomny. Dlatego tylko weryfikacja źródeł pisanych przez odkrycia materiałów zabytkowych może je uwiarygodnić lub obalić.
I dlatego wszystko co znajdujecie w ziemii ma znaczenie historyczne!!! I dlatego warto to dokumentować!!!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#33
Większość mojej wypowiedzi zawarta jest w tytule ale meritum sprawy jest tez takie ze czesto ksążki i podręczniki pisane są jakby na zamówienie.Piszą je ludzie mający jakieś tam dojście i możliwości finannsowe,logistyczne itd czyli może sie tak zdarzyć ze wątki nas interesując e mogą być mało szczegółowe i dokładnie zbadane.
konkludując dodam
grzebmy w ziemi Smile pozdrawiam wszystkich Paweł ---pablcbr


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#34
Lepiej byłoby by powiedzieć:
:arrow: grzebmy w ziemi w poszukiwaniu prawdy, musimy ją pokazać i zachować!!!!

Aby wasze badania były rzetelne starajcie się zawsze przeprowadzić krytykę źródła. Sprwdźcie jego wiarygodność, potwierdźcie dane w inny sposób. Z góry zakładajcie, że źródło może podawać nieprawdę lub niepełne dane (co bardzo często się dzieje).

Zresztą spytajcie Ironrata.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#35
fakt trzeba to o ile to mozliwe dokładnie sprawdzac przynajmniej w paru zródłach ,ale bo zawsze jakies jest rózne moje być spojrzenie np dwóch osób na podabny fakt w sensie opisu i zrozumienia sytułacji

załaczam link do strony która moze pomuc w dokładnej identyfikacji karabinu

<!-- m --><a class="postlink" href="http://personal.stevens.edu/~gliberat/carcano/models.html">http://personal.stevens.edu/~gliberat/c ... odels.html</a><!-- m -->
jakby ktoś miał ochote i wiedze w przetłumaczeni to mozna praktycznie ustalic ,rok produkcji

pozdrawiam

widze ze temat nadal zyje ,pozwoliłem sobie dodac lepsze foty ,mam tez ksiązke KARABIN MONNLICHNER WZ. 1895 mysle ze tez moze byc małąkopalnia wiedzy


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#36
A znalazłem coś takiego <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.iirp.prv.pl/piechota/karabiny/mauser88/Dep_piech_karabiny_mauser_88.htm">http://www.iirp.prv.pl/piechota/karabin ... ser_88.htm</a><!-- m -->
najciekawsza informacja jest pod koniec tekstu otóż: "Broń wycofano do 1934 roku z formacji WP. Zniknął on zastępowany przez kb/k Mauser'a wz.98. W sierpniu 1939 roku spisy podają, że w Polsce znajdowało się 19.300 kb Mannlicher - Mauser wz.1888. Jeśli chodzi o karabinek Mannlicher Mauser wz.1888, to było ich łącznie 1.600 sztuk. Większość znajdowała się w formacjach paramilitarnych lub magazynach. Posiadała je np. Straż Leśna, Straż Kolei Państwowych oraz Straż Więzienna."a więc może to być egzempalrza z w/w formacji.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#37
Tak to bardzo prawdopodobne, że jezeli faktycznie Mannlicher pochodziłby z 1939 roku (tzn. wtedy by go porzucono) to pochodzi raczej od strony polskiej. Tyle, że nie WP a jak coś to jakichś powołanych pod broń formacji - jak straż koleji, słuzby wieźienne, policja itp ...
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości