Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mogiła polskiego "myśliwca" - m. Okup droga krajow
#1
lesie między miejscowością Orochów a Okup przy drodze krajowej nr 12 i 14 (jedna droga) po lewej stronie jadąc do Zduńskiej Woli jest jakaś mogiła lub pomnik zdaje się lotnika wrześniowego, ale nie jestem pewien!
Czy ktoś może zaspokoić moją ciekawość i napisać, co tam się znajduje??

Pozdr MJ
Odpowiedz
#2
Mogę spytać bo jestem z tamtych okolic, ewentualnie cyknąć fotki.
Znajomy explorer mówil kiedyś o grobie lotnika niemieckiego, ale nie wiem czy to o to chodzi..
:::Bez ciemności nie ma snów:::
Odpowiedz
#3
Nie z pewnością jest to mogiła lub pomnik polskiego lotnika! Obiekt jest doskonale widoczny z drogi. Kojarzy mi się jakaś data 8 września ale głowy nie dam.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Ktoś chyba kiedyś pytał o to miejsce


Załączone pliki Miniatury
           
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#5
Dzieki. Jak daleko od ,,14-tki'' jest ta mogila ? Bardzo skromna , jak na poleglego w 2- gim dniu wojny , prawda ?

ok333
Odpowiedz
#6
Bingo Bartku dałeś odpowiedź na moje pytanie postawione w tym wątku! Wielkie dzięki!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
ok333 napisał(a):Dzieki. Jak daleko od ,,14-tki'' jest ta mogila ? Bardzo skromna , jak na poleglego w 2- gim dniu wojny , prawda ?

ok333

Tuż przy samej drodze tzn. może 3 m od niej, miejsce jest bardzo wyraźnie widoczne, nie sposób przeoczyć! Po lewej stronie jadąc z Łasku w kierunku Zduńskiej. Moja strzałka jest dość orientacyjna bo mapa słaba (1:100000), ale myślę, że wystarczy.
pozdr.
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#8
pchor. pil. Piotr Ruszel ze 161 Eskadry Mysliwskiej dyonu III/6 lwowskiego, zestrzelony 2 IX w czasie walki, prawdopodobnie przez wlasna OPL (chyba Boforsy), poniewaz w jego maszynie silnik lezal w odleglosci 40 m. od kadluba P. 11 c.
Odpowiedz
#9
Tak, flugzeug30 ma rację, czytałem gdzieś o tym artykuł, jak by ktoś chciał to poszperam i pokażę ten artykuł
http://www.historielasku.pl-znajdziesz tu artykuły na temat historii ziemi łaskiej
Odpowiedz
#10
Na pewno ja bym chciał to przeczytać :mrgreen:
Odpowiedz
#11
Mam działkę w w Wiewiórczynie blisko Okupu i w związku z tym postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co się tam wtedy wydarzyło. Pochodziłem trochę po wsiach i pogadałem ze starszymi mieszkańcami.....jeden z miejscowych starszych lotników opowiedział, że jako młody chłopak pamięta to wydarzenie.
Pamięta jak z polany leśnej , gdzie było prowizoryczne lotnisko wystartowały chyba trzy takie samoloty / zaznaczył, że stare jakieś były/ i od razu dwa z nich zostały zestrzelone. Jeden z nich spadł właśnie na teren lasu obok lotniska a drugi na pola koło wsi. Pierwszy z pilotów zginął na miejscu a po drugiego zaraz przyjechało polskie wojsko i go zabrało. Trzeci samolot odleciał w stronę Sieradza. Mówił mi także,że zestrzelenia dokonał myśliwiec niemiecki nadlatujący od strony Zduńskiej Woli a nie polska obrona przeciwlotnicza. Według niego polskie samoloty nie miały zupełnie szansy w walce z niemieckimi i że były to chyba jakieś samoloty szkoleniowe albo zwiadowcze. Wspominał także, że samolot , który spadł na pola obok wsi Okup polskie wojsko szybko przykryło sianem.
tyle co mogę wnieść do tematu...
Odpowiedz
#12
Proszę, dla zainteresowanych tym tematem link do artykułu, który wyjaśni wątek o mogile polskiego "myśliwca", jak i wiele wątków związanych z wrześniem 1939 na tych ziemiach http://panoramalaska.ntx.pl/show.php?Art=449. Jest to artykuł pana Grzegorza Groblewskiego- "Samoloty nad Łaskiem i Orchowem" w Panoramie Łaskiej. Zachęcam do przewertowania archiwum tej gazety, jest tam wiele ciekawych artykułów.

A tutaj, co udało mi się znaleźc na temat Piotra Ruszela:

Piotr Ruszel urodził się 12 maja 1918 r. w Stanisławowie, tam ukończył
gimnazjum. W 1936 r. rozpoczął służbę wojskową - 3-miesięczne szkolenie w
piechocie, obowiązkowe przed służbą w szkole oficerskiej lotnictwa (Szkoła
Podchorążych Piechoty - kurs unitarny albo dywizyjny kurs podchorążych rezerwy
piechoty), a na początku 1937 r. rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych
Lotnictwa w Dęblinie. Szkolony w grupie pilotów, skończył specjalizację
myśliwską. 15 czerwca 1939 r. jako sierż. pchor.
przydzielony do 161 eskadry myśliwskiej 6 pułku lotniczego we Lwowie. We
wrześniu walczył jako pilot tejże eskadry (podległej III/6 Dyonowi
Myśliwskiemu) w okolicach Łodzi. 2 września Ruszel brał udział w locie na
przechwycenie niemieckiej wyprawy bombowej - start z lotniska k. Zduńskiej
Woli. W walce nad dworcem Łódź Kaliska ranny, na uszkodzonym samolocie wziął
kurs na własne lotnisko. Na niskiej wysokości silnik urwał się, pilot wraz z
samolotem spadli na ziemię w pobliżu swego lotniska.
Zginął na miejscu. Pośmiernie promowany na podporucznika. Spoczął na cmentarzu
wojennym w Łodzi-Dołach.
http://www.historielasku.pl-znajdziesz tu artykuły na temat historii ziemi łaskiej
Odpowiedz
#13
Grób Naszego bohatera na cmentarzu wojskowym an Dołach w Łodzi


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#14
Grób Naszego bohatera na cmentarzu wojskowym an Dołach w Łodzi


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#15
Grób Naszego bohatera na cmentarzu wojskowym an Dołach w Łodzi.....12. 08 miałby 90 lat.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości