Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mogiła polskiego "myśliwca" - m. Okup droga krajow
#16
Proszę kolegę aloha11 o zamieszczanie zdjęć w jednym poście a nie jeden po drugim.Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#17
Wyczytałem, iż 2 września 1939 r. ppor. Piotr Ruszel uczestniczył w przechwyceniu wyprawy bombowej w okolicy Łodzi, w składzie 161 eskadry myśliwskiej, lecąc wraz z ppor. Dzwonkiem i ppor. Kramarskim (jest pochowany obok ppor. Ruszela) , zaatakowani zostali przez Me110. Jedne źródła mówią , że trójka tych pilotów uczestniczyła w przechwyceniu wyprawy bombowej, a inne źródło mówi iż tylko ppor. Dzwonek i ppor. Kramarski uczestniczyli.
http://www.historielasku.pl-znajdziesz tu artykuły na temat historii ziemi łaskiej
Odpowiedz
#18
W zestrzeleniu ppor. Jana Dzwonka wziął zresztą udział [ OIDP ] ,
późniejszy as mysliwski Nachtjagdwaffe , ówczesny Leutnant , Helmut Lent , latający wtedy w I/ZG 76 na Bf 110 C [ osiągnął on później wynik 102 zestrzeleń , zginął przy podchodzeniu do lądowania ] .
Odpowiedz
#19
(*) (*) (*) dla wszystkich obrońców Ojczyzny.
Odpowiedz
#20
A czy można gdzieś więcej poczytać i dowiedzieć się o tej bitwie w której Nasz Bohater został ranny nad dworcem Łódź - Kaliska ?
Odpowiedz
#21
W księgarni wojskowej na ul. Tuwima można dostać "Biuletyn lotniczy" gazetkę redaguje i wydaje łódzki pasjonat lotnictwa (Imienia i nazwiska nie pamiętam) ukazało się już grubo ponad 100 numerów. Radzę udać się do w/w księgarni i spróbować nawiązać kontakt z redaktorem w/w Biuletynu. A Być może ów człowiek jest też na tym forum obecny więc może się w tym temacie odezwie.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#22
Sprawa tego lotnika była poruszana w którymś z odcinków "Było, nie minęło"... :yes: tam dokładnie było wszystko powiedziane... Nawet naoczni świadkowie wypowiadali się na ten temat Smile
Odpowiedz
#23
GĄSIOR napisał(a):Nawet naoczni świadkowie wypowiadali się na ten temat Smile
Heh fajni są Ci naoczni świadkowie rocznik np. 1946 Smile
Pozdr MJ
Odpowiedz
#24
co racja, to racja!! :-D :lol:
Odpowiedz
#25
W którym odcinku "Było . . . nie minęło" sprawa ta była poruszana? Chodzi mi o rok emisji.
http://www.historielasku.pl-znajdziesz tu artykuły na temat historii ziemi łaskiej
Odpowiedz
#26
Wydaje mi się że w tamtym roku, ale nie jestem pewny... :-)
Odpowiedz
#27
Więc, po przewertowaniu archiwum "Było... nie minęło" udało mi się natrafic na ten odcinek o Piotrze Ruszelu. Jeżeli ktoś chce go zobaczyc, to podeśle materiał.

A z tego materiału dowiedziałem się, iż (tu mała poprawka, lecz dużej wagi - do wcześniejszego mojego postu , gdzie napisałem krótki życiorys ppor. P. Ruszela) w momencie wybuchu wojny wszyscy podchorążowie w Dęblinie automatycznie awansowali na podporuczników, a nie jak napisałem że został on pośmiertnie awansowany.
http://www.historielasku.pl-znajdziesz tu artykuły na temat historii ziemi łaskiej
Odpowiedz
#28
Byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie ww. materiału i z góry dziękuję Smile
Odpowiedz
#29
dycio, może byś wstawił choć kilka z tych odcinków na Chomik.pl?
Wiem, że może to trochę zająć, ale to kwestia zostawienia kompa na kilka nocek z pełnym wysyłaniem i jakoś by przeszło Smile
Odpowiedz
#30
O ile dobrze kojarzę ( OIDK ), to oprócz I/ZG 76, latającej na Bf 110 C, mógł się tam pojawić jakaś inny Geschwader ( dywizjon ), który używał Bf 109- dlatego, że 2 IX 1939, w trakcie np. zestrzelenia ppor. Jana Dzwonka przez Oberleutnanta Christofa Nagela- obie strony prowadziły ze sobą walkę kołową- a instrukcje walki dla Bf 110 nie przewidywały dla nich udziału w walce kołowej- te Bf 110 B i C, które decydowały się na walkę manewrową ze zwrotnymi P. 11- niemal zawsze zostawały zestrzelone. Od walki manewrowej były Geschwader używające Bf 109.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości