Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rejestr wiejskich cmentarzy ewangelickich woj. łódzkiego
#31
AJA PRZYPADKIEM ZNALAZŁEM DWA CMENTARZE W JASIENIU JADĄC OD STRONY STAREGO MŁYNA PRZY KAPLICZCE W PRAWO DO STAWU,APOTEM ZA STAWEM POLNĄ DROŻKĄ W GÓRKĘ DO LASKU. A TEN DRUGI W SŁOTWINACH :-> JADĄC W KOLUSZKACH NA TOMASZÓW UL PARTYZANTÓW NA ZAKRĘCIE PRZY STARYM DREWNIANYM DOMU W LEWO JAKIEŚ 500M PO LEWEJ STRONIE ZA POLEM PORZECZEK JEST NIE DUŻY ALE ZADBANY ,ATEN PIERWSZY TO WCALE :zly: .A I JESZCZE JEDEN W ERAZMOWIE NIEDALEKO WĄGIER PRZY SAMEJ DRODZE :bike: :clover:
Odpowiedz
#32
Chodzi o Jasień między Kołacinem, a Mrogą? Skoro bywasz w tamtych okolicach to może wiesz coś o cmentarzu w Przyłęku Małym. Jest takowy zaznaczony na WIG-owce (<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/P41_S30_SKIERNIEWICE_300dpi.jpg">http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/ ... 300dpi.jpg</a><!-- m -->), a w okolicy nie mam blisko kościoła, może jest to zatem (albo był) cmentarz ewangelicki?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#33
tak o ten chodzi o tym drugim nic nie wiem objade te okolice może coś znajde :wypas:
Odpowiedz
#34
troche dzisiaj i wczoraj pojezdzilismy i tak w ramach aktualizacji:

Krzywiec to chyba to samo co Rąbinek (w wykazie wystepujacy takze jako Rąbieniek)

Antoniew - wydaje nam sie ze trafilismy w miejsce, gdzie byl kiedys cmentarz, nie ma tam jednak niczego co by to jednoznacznie potwierdzalo, kilka podejrzanych elementow znajduje sie za siatka, i sa one na prywatnym terenie, sprawa wymagalaby jednak dalszego wyjasnienia

Puczniew i Niesulkow zostaja na pozniej.

Dodatkowo udalo nam sie znalezc pozostalosci starego cmentarza (ewangelickiego?) w Konstantynowie Łódzkim. Sa pozostalosci, ktore potwierdzaja, ze byl tam cmentarz - i w sumie tylko tyle....

inne cmentarze, na ktore trafilismy sa juz w wykazie:
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.lodz-eksploracja.org/viewtopic.php?f=36&t=649">viewtopic.php?f=36&t=649</a><!-- l -->

Przy okazji - z innej beczki, czy ktos cos wie na temat cmentarza zydowskiego, ktory kiedys podobno istnial w Konstantynowie Łódzkim?
Odpowiedz
#35
Antoniew - skąd informacje, że był tam cmentarz; o który Antoniew chodzi?

Rąbieniek - Krzywiec. Jak zwał tak zwał, obiekt jest jeden.

Ten cmentarz w Konstantynowie to pewnie ten z mapy [drugi załącznik].
Główny cmentarz ewangelicki (luterański) jest na ul. Łaskiej 51/53 i przylega do rz-kat. Ten mały może należał do jakiegoś odłamu protestantów np. baptystów, lub powstał jako cmentarz luterański ale wiejski kiedy ta część miasta do niego nie należała. Dziś tam - o ile dobrze pamiętam - nie zachowały się żadne płyty z inskrypcjami, tylko same podmurówki.

Co do cmentarza żydowskiego:

"KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI
Cmentarz, ul. Łaska
Założony w XIX wieku, powierzchnia 0,9 hektara, zdewastowany i zniszczony. Dawne władze lokalne oddały cmentarz pod budowę ośrodka wypoczynkowego."
[podaję za :http://www.geocities.com/Athens/Stage/9921/pl/m_lodz.htm]

i mapa


Załączone pliki Miniatury
           
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#36
O Antoniew koło Rabienia. Pomysł z tej samej mapy Wink

Jesli chodzi o cmentarz zydowski to raczej intersowalo mnie czy ktos sprawdzal czy mozna w ogole zidentyfikowac to miejsce w terenie.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#37
I wszystko jasne Smile Też mnie kiedyś intrygował ten Antoniew. Chyba ktoś kiedyś wspominał coś na jego temat (poszukiwanie).
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#38
bartek bijak napisał(a):Ten cmentarz w Konstantynowie to pewnie ten z mapy [drugi załącznik].
Główny cmentarz ewangelicki (luterański) jest na ul. Łaskiej 51/53 i przylega do rz-kat. Ten mały może należał do jakiegoś odłamu protestantów np. baptystów, lub powstał jako cmentarz luterański ale wiejski kiedy ta część miasta do niego nie należała. Dziś tam - o ile dobrze pamiętam - nie zachowały się żadne płyty z inskrypcjami, tylko same podmurówki.

Ja go też kiedyś szukałem ale nie znalazłem tego miejsca, masz może zdjęcia z tamtego miejsca tj. w okolicy jakieś fabryki :->
Odpowiedz
#39
Zdjęć nie mam ale trafić powinno być dość prosto. Z tego co pamiętam to jadąc do Lutomierska trzeba gdzieś pod koniec miasta zjechać w bitą drogę w lewo, która prowadzi ku kępie drzew - wiele takich chyba nie ma. Życzę powodzenia.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#40
Byłem ostatnio w Konstantynowie i zauważyłem że na części cmentarza ewangelickiego zaczeło się wreszcie coś dziać, zostały wykarczowane krzaki itd. Ale jak się dowiedziałem to nie dlatego by było ładnie :-( Stare ewangelickie nagrobki jak i krzaki są niszczone z otoczeniem szykując miejsce na pochówki katolickie. Wie ktoś ktoś o tym, z relacji usłyszałem że już dwie wywrotki wyjechały gruzu po nagrobkach, mało już jest do oglądania może 20 nagrobków Sad
Odpowiedz
#41
bartek bijak napisał(a):Stare ewangelickie nagrobki jak i krzaki są niszczone z otoczeniem szykując miejsce na pochówki katolickie.
Nic nowego.
Wczoraj, przeglądając strony w poszukiwaniu informacji o Lutomiersku, niemal wszędzie gdzie pisano o cmentarzu żydowskim, przewijała się informacja, że został on usytuowany dokładnie w miejscu, gdzie również wcześniej istniał średniowieczny cmentarz.
Historia zatacza dziwne, ale jednak koła.
Odpowiedz
#42
Jesli chodzi o cmentarz w Konstantynowie (ten stary) to mam kilka fotek tego o zostalo i co wskazuje na to ze byl tam cmentarz.

Jesli chodzi o trafienie moge podac wspolrzedne GPS. Czy to ci pomoze?


Załączone pliki Miniatury
                       
Odpowiedz
#43
Możesz podać jak kiedyś tam w tych okolicach będę do tam zawitam z pewnością Smile
Odpowiedz
#44
WGS84: 51N44.995; 19E17.923
Odpowiedz
#45
A mógłbyś zaznaczyć to jeszcze na jakieś dołączonej mapce ;-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości