Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polski Czołg Dowodzenia Pz.Inż 126
#1
Tak się zastanawiam czy to ustrojstwo brało czynny udział w Kampani Wrześniowej?
Macie jakieś jego fotografie?
Pozdr MJ
Odpowiedz
#2
Jedyny prototyp czołgu PZInż.126 . Czołg miał wieżę obrotową zaadaptowaną z drugiego wariantu prototypowego czołgu TKW, opracowanego na bazie tankietki TK. Wieża miała być uzbrojona w jeden karabin maszynowy 7,92mm, najprawdopodobniej wz.30, jednakże planowano jej modernizację i zastosowanie najcięższego karabinu maszynowego (działka automatycznego) 20mm wz.38 FK-A. Zapas amunicji: 200 naboi do działka lub 2500 naboi do km-u. Celownik optyczny, lunetowy.
Opancerzenie:
Pancerz czołgu był nitowany, zbudowany z walcowanych płyt pancernych, o grubości:
- kadłub: przód i boki - 8 mm, tył - 6-88 mm, dno i góra - 4 mm;
- wieża: 8 mm.
Prototyp wykonany był z blach stalowych
MALOWANIE:Czołgi PZ.Inż.126 miały otrzymać standardowy kamuflaż, złożony z nieregularnych plam koloru szaropiaskowego i ciemnobrązowego (sepii) na podłożu w kolorze ochronnym (brązowozielonym). Plamy były głównie o przebiegu poziomym, z łagodnymi przejściami. Wnętrze czołgu - w kolorze piaskowym. Prototyp prawdopodobnie był cały w kolorze ochronnym (brązowooliwkowym).
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#3
Grandi przyjacielu drogi nie pytałem się jak ten czołg wygląda, ani jak był malowany ani też o dane techniczne!!! :axe: Pytałem się o jego udział w Wojnie Obronnej 1939!
Czytaj ze zrozumieniem!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Model PZInż. 126 produkuje firma RPM. Cena ok. 30zł.[/list]
Odpowiedz
#5
Jagoda napisał(a):Macie jakieś jego fotografie?
Foto oryginału nie, ale modelu tak.
http://ornak.org/orzech/photoalbum/index...d=4&exif=0
Odpowiedz
#6
Yogi chyba chodzi Ci o tą stronę.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://ornak.org/orzech/photoalbum/index.php?sub=2004-03&id=4&exif=0">http://ornak.org/orzech/photoalbum/inde ... d=4&exif=0</a><!-- m -->
Odpowiedz
#7
Pisząc prace magisterską jeden rozdział poświęciłem wojnie obronnej 1939 r. Jeśli chodzi o Armię "Prusy" nie napotkałem takiej informacji aby taki czołg był w składzie baonu zmechanizowanego. Proponuje przejrzeć książkę Armia "Karpaty" i pozycje na temat bitwy pod Jordanowem. Tam brała udział jedyna brygada gen. Maczka. Podejrzewam, że jeśli brał udział w wojnie to mógł być na wyposażeniu tej brygady. Można jeszcze poszukać na temat II brygady pancerno-motorowej, którą miał dowodzić płk Grot-Rowecki.
Odpowiedz
#8
Ten czołg był inspirowany w pewnej części naszym niedoszłym nabytkiem- czołgiem rozpoznawczym produkcji brytyjskiej Vickers Carden- Loyd. I nie brał udziału w wojnie obronnej 1939 [przed wybuchem wojny prowadzono jego próby, OIDP w terenie ]

W 10 BK użyto czołgów Vickers E, TKS, TKS-20 mm. i TKF
W WBP-M- Vickers E [ pod koniec też 7-TP], TKS-20 mm. i TKS .
Odpowiedz
#9
lodzianin napisał(a):Ten czołg był inspirowany w pewnej części naszym niedoszłym nabytkiem- czołgiem rozpoznawczym produkcji brytyjskiej Vickers Carden- Loyd. I nie brał udziału w wojnie obronnej 1939 [przed wybuchem wojny prowadzono jego próby, OIDP w terenie ]

W 10 BK użyto czołgów Vickers E, TKS, TKS-20 mm. i TKF
W WBP-M- Vickers E [ pod koniec też 7-TP], TKS-20 mm. i TKS .

W 10 BK użyto we wrześniu 39 roku równiez TKS-D.

To jako uzupełnienie poprzedniej wypowiedzi.

Pzdr
Odpowiedz
#10
Rafal napisał(a):Pisząc prace magisterską jeden rozdział poświęciłem wojnie obronnej 1939 r. Jeśli chodzi o Armię "Prusy" nie napotkałem takiej informacji aby taki czołg był w składzie baonu zmechanizowanego. Proponuje przejrzeć książkę Armia "Karpaty" i pozycje na temat bitwy pod Jordanowem. Tam brała udział jedyna brygada gen. Maczka. Podejrzewam, że jeśli brał udział w wojnie to mógł być na wyposażeniu tej brygady. Można jeszcze poszukać na temat II brygady pancerno-motorowej, którą miał dowodzić płk Grot-Rowecki.

ale 10 BK wchodziła w skład Armii "Kraków"!

Zastanawiam się skoro był to prototyp, to albo walczył w okolicach Warszawy, albo został gdzieś zadołowany, albo zdobyty przez Niemców.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
Mógł być w składzie 1 baonu pancernego [ CWBrPanc. Modlin ]- wtedy zapewne walczył w obronie Warszawy , tak, jak czołgi 7-TP ostatniej serii produkcyjnej [ dostarczone m. in. bez radiostacji ] .

Prototypy dział pancernych [ Bofors 37 mm. ] TKD i TKS-D testowano w 10 BK płk dypl. Maczka i w tejże one walczyły .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości