Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kościół w Nowosolnej
#1
To fajnie że mają go przenieść. Zasługuje na renowację.
A do którego skansenu go przenoszą i dzwonnica też się kwalifikuje?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Tak, mają go przenieść! Z tego co wiem jest wpisany do rejestru zabytków cały kompleks czyli kościół dzwonnica i domek pastora. Przenosić mają tylko kościół. Czy dzwonnicę? Tego nie wiem na pewno ale chyba tak. Ciekawe jak przeniosą murowany front tego kościoła?
Kościół pochodzi z połowy XIX (budowany w latach 1846-52)wieku i jest prawie cały drewniany, nie licząc murowanego frontu. Do maja 1945 r. był to zbór ewangelicko-augsburski. Ale po wysiedleniu ludności pochodzenia niemieckiego i zasiedleniu repatriantami zza Bugu erygowano parafię pw. Św. Andrzeja Boboli.
Św. Andzrej Bobola kapłana Towarzystwa Jezusowego zginął 16 maja 1657r na Polesiu, a oto krótki opis jego śmierci:
"Znienawidzonego Lacha obnażono najpierw i skatowano nahajkami, a potem dostał jeszcze kilka kułaków tak silnych, że posypały się zęby. Po tej uwerturze skrępowano mu ręce powrozem i przywiązano do pary koni, które popędzono w kierunku Janowa. W czasie czterokilometrowego biegu pomiędzy końmi dostał jeszcze mnóstwo razów batogami, cięcie szablą w lewe ramię oraz kilka ukłuć lancą, po której pozostały głębokie rany. W Janowie zbiegł się tłum ciekawych niecodziennego widowiska. Aby uchronić się od nadmiaru świadków wprowadzono Andrzeja do szopy służącej za rzeźnię. Z gałązek dębowych upleciono wieniec i wciśnięto mu na głowę, następnie rzucono na stół i ogniem przypalano ciało, wbijano drzazgi za paznokcie, zdzierano skórę z rąk, piersi, palców i głowy, odcięto palec wskazujący od lewej dłoni i końce dwóch innych palców, wydłubano prawe oko, świeże rany posypano plewami, odcięto nos i wargi, wyrwano język, wreszcie za nogi powieszono u powały. Po dwóch godzinach żywego jeszcze zdjęto ze sznura. Dwukrotne cięcie szablą w szyje zakończyło męczarnię Boboli."*
Pozdr MJ

Ps. Czekam na inne lokalizacje drewnianych kościółków! Mogą być same nazwy miejscowości, resztę ustalę. Ale to w innym w temacie tego działu

* - opis pochodzi ze strony <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.jezuici.pl/bobola/cv.html">http://www.jezuici.pl/bobola/cv.html</a><!-- m --> gdzie można dowiedzieć się o Świętym Andrzeju Boboli.
Odpowiedz
#3
Nie znam szczegółów. Skansen drewnianej architektury łódzkiej ma się mieścić za Białą Fabryką. Jest dopiero w organizacji. Szczegóły w Urzędzie Miasta. :-P
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#4
Z tego co wiem za Białą Fabrykę przeniesiono już zdaję się drewniany domek tkaczy z połowy XIX/XX w. Ale było to już jakiś czas temu (może ze 3 lata). To miał być zaczątek skansenu łódzkiego.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#5
No witam Panie JagodaSmile
w domciu cos powinnam miec na temat drewnianych kosciolow w naszej okolicy, ale dopiero na Boze Narodzenie powroce do kraju.

poki co pozdrawiam z Barcelony gdzie nadal sie chodzi w krotkim rekawkuSmile :wypas:
eeM
Odpowiedz
#6
eeM od kiedy Barcelona jest w Niemczech?? :-D Bo podobno tam przebywasz na stażu!
Zatem czekam na Boże Narodzenie i to nie tylko na Mikołaja ale również na rewelacje od Ciebie!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
nie na stazu tylko na studiach jestem w niemczech, a w barcelonie znalazlam sie w srode i bede do srodyWink w ramach nastrajania sie na ponura zimeWink

rewelacjiii jest duuuuuzo!!!!!Wink
eeM
Odpowiedz
#8
Fiu drżę w radosnym niepokoju!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#9
Jak kogoś interesuje skansen, który ma powstać za wschodnim skrzydłem Białej Fabryki i, do którego przeniesiony zostanie kościół z Nowosolnej to zapraszam do muzeuim. Na I p jest wywieszona w antyramach wizualizacj skansenu i przebudowy muzeum z rewitalizacją skrzydła wschodniego. Najlepiej wpaść w sobotę bo wjazd jest wtedy za fri. Zapraszam też do biblioteki (sporo fajnych książek o historii regionu) i do siebie - Dział Oświaty II p.
bartek
Odpowiedz
#10
polecam

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ziemialodzka.pl/main_koscioly_drewniane.htm">http://www.ziemialodzka.pl/main_koscioly_drewniane.htm</a><!-- m -->
Odpowiedz
#11
Witam. Coś o przyszłym skansenie

[ Dodano: 16 Listopad 2006, 23:07 ]
Sorry. Za duże pliki spróbuję jutro.

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 08:01 ]
Witam ponownie i próbuję wstawić artykuł o przyszłym skansenie.

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 08:07 ]
dalej

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 08:11 ]
Wszystko idzie od końca - nie wiem czemu.

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 08:22 ]
i ostatnia strona.

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 08:27 ]
Przepraszam ale wyszła kaszana. Nie wiem w jakiej max. wadze można wstawiać pliki albo zastosowałem za małą rozdzielczość przy skanowaniu tekstu.


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz
#12
Skansen za Białą Fabryką jest to projekt Urzędu Miasta, który był oczkiem w głowie dzisiejszego WKZ pełniącego wcześniej funkcję konserwatora miejskiego. Za jego czasów projekt się wykrystalizował i został przygotowany grunt pod realizację; niestety aktualny miejski znacznie mniej uwagi poświęca temu projektowi (na szczęście nie przeszkadza). Z tego co się orientuję ten skansen ma być nie tylko muzeum na świeżym powietrzu ale ma też być miejscem ratowania wymierających zawodów.
Mają się tam znaleźć oprócz kościoła z Nowosolnej min. wille z Rudy i domy łódzkich tkaczy. Jedną z osób zajmujących się tym tematem w wydziale architektury urzędu miasta a konkretnie u miejskiego konserwatora zabytków jest pani Anna Nierychlewska - i pewnie też ona może udzielić konkretniejszych informacji.
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#13
mi sie dodatkowo obiło o uszy ze maja tam tez przenieśc drewiane domy tkaczy ze zgierza
eeM
Odpowiedz
#14
Zgierz to zupełnie inna historia - tam ma powstać skansen w mieście mają w przygotowaniu duży projekt i chcą go zrealizować za pieniądze europejskie jest więc szansa na park kulturowy w Zgierzu, są na etapie załatwiania formalności - tak twierdzi sekretarz gminy.
MN
Odpowiedz
#15
to ostatnie to moje - wylogowało mnie
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości