Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rewolucja w 1905 r.
#1
Przyczyną walk było rozproszenie przez carski garnizon w dość krwawy sposób demonstracji na ulicy Piotkowskiej (21 czerwca 1905 r. zginęło 31 mieszkanców Łodzi) 22 czerwca polska partia robotnicza wraz z żydowską partią socialistyczna rozpoczeły akcje odwetowe na policji i wojsku.Wieczorem została ustawiona pierwsza barykada na ulicy Piotkowskiej .Następnego dnia rozpoczął sie strajk powszechny, uczestniczyło w nim około 100 tys. robotników z 473 łódzkich fabryk. Rozpoczęły sie regularne walki uliczne około 250 robotników było uzbrojonych w tym czasie kilkanaście tysięcy łodzian budowało barykady, postawiono 10 barykad głownie na Śródmieściu i Bałutach .Barykady miały za zadanie bronić fabryki i uciekających demonstrantów ,barykady mogły zatrzymać kawalerie ale nie zatrzymywały one piechoty.Najcięższe walki na barykadach toczyły sie na ul . Południowej Wschodniej i przed fabryką Poznańskiego , Wólczańskiej , przy zbiegu Młynarskiej i Wojska Polskiego na Widzewie w parku Źródliska .Po zdobyciu i zniszczeniu barykad oddziały rosyjskie krwawo stłumiły powstanie .Podczas walk poległo około 240 mieszkanców Łodzi starty wojska i policji to kilkudziesięciu rannych i zabitych .


Załączone pliki Miniatury
       
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#2
Podobno częściej dochodziło do walk między poszczególnymi bojówkami np PPS vs ND-cy niż samymi wojskami carskimi i policją. Czy były jakieś przypadki gdy zaniechano własnego darcia kotów i walczono razem??
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Jednym z efektów rewolucji 1905 było powstanie I LO.
Ironrat
Odpowiedz
#4
Nie zapominajmy o ul. Rewolucji 1905 r.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#5
Do grandi87
Dwa lata temu zbierałem materiały na temat powstania robotniczego w Łodzi w 1905 r. Wydałem nawet gazetkę opisującą rewolucję w Łodzi. Mam ją zapisaną w pdf.

[ Dodano: 2007-09-14, 15:12 ]
Do gunship
Jeśli chodzi o wspólne działanie PPS i Narodowy Związek Robotniczy to nigdy nie doszło do wspólnej walki z zaborcą. NZR był po stronie Rosjan, a dodatkowo wspierany przez kler nienawidzący PPSu. Ten podział dokonany w rewolucji miał silne odbicie w II RP.
Odpowiedz
#6
Temat trochę odgrzewany ale w związku z tym, że w dniu dzisiejszym przypada kolejna rocznica wydarzeń z 1905 roku, warto przypomnieć że nie tylko Warszawa miała swoje powstanie. Takie powstanie miała i Łódź pomiędzy 22 a 24 czerwca 1905 roku.
Wiem że w dniu dzisiejszym jest organizowany na placu Wolności jakiś happening związany z tymi wydarzeniami. Promowany jest za pośrednictwem ciekawego aczkolwiek prostego filmu animowanego.

"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości