Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budynek przy dworcu Fabrycznym
#1
Witam. Intryguje mnie pewnien budynek leżący na terenie Dworca Łódź Fabryczna a dokładnie na wschodnim skraju dworca autobusowego. Przechodziłem tamtędy już wiele razy ale moją uwagę zwróciła dosyć solidna konstrukcja budynku oraz okiennice okien piwnicznych które są z kilkumilimetrowej blachy!
Czy ktoś wie do czego służył i co tam się mieściło?
Dołączam dwa zdjęcia. Przepraszam za słabą jakość ale to z telefonu.

Budynek zamieściłem w tym dziale gdyż przypuszczam możliwość militarnego pochodzenia. Jeżeli śledztwo nie potwierdzi tego - przeniosę do "cywila".


Załączone pliki Miniatury
       
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Mówisz i masz Dominiku :-)

Jest to budynek należący do tpsa . Znajduje się w nim centrala telefoniczna na całą dzielnice,
Pod koniec lat 90 kiedy tepsa wymieniała magistrale i centralki wymieniła i tą przedwojenną centralkę . Była tak stara że niemcy zabrali ją do muzeum .Jak wróci ktoś z zagranicy to podam dalsze informacje.

Informacje odnośnie budynku:

Tam gdzie znajdują się te metalowe okiennice jest dokładnie centrala .
W skład centrali wchodzi:
-kotłownia
-agregaty prądotwórcze (akumulatory)
-toaleta
-centrala telefoniczna
-serwerownia
Pomieszczenia sa klimatyzowanie utrzymana jest tam stała temperatura a sama centralka bez zasilania może funkcjonować przez 72 godziny.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#3
Dzięki. A coś więcej? Coś z historii tego budynku? Czyżby już w czasie okupacji znajdowała się tam jakaś ważna centralka telefoniczna?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Bardzo możliwe kiedyś linie kolejowe i linie telegraficzno telefoniczne szły zawsze w parze.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#5
okiennice wyglądają mi na luftschutzklappen
Odpowiedz
#6
Właśnie. eeM potwierdziła moje przypuszczenia co do solidnej, wzmocnionej konstrukcji stropu oraz ścian piwnicy. W poniedziałek będę na Fabrycznym więc przyjrzę się jeszcze dokładniej tej konstrukcji.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
Co do budynku potwierdziłem informacje co do centralki telefonicznej - (centralka kolejowa)
Obiekt przedwojenny w , jeszcze parę lat temu znajdowała się ta centralą marki siemens
Gdy przedstawiciele siemensa przyjechali i zobaczyli że ta jeszcze pracuje złapali się za głowy tą centralą wymontowali i przesłali do muzeum a w miejsce tej wstawili najnowszego typu .
Dodam że to była najstarsza działająca centralka tego typu na świecie :-)
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości