Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pogrzeb
#16
W sumie ciężko chyba określić wyznanie tych poległych, moim zdaniem można posłużyć się uproszczeniem że Rosjanin z tamtego okresu to prawdopodobnie prawosławny w wyd. moskiewskim, więc chyba jakiś pop z którejś z naszych cerkiewek (też "moskiewskie") zupełnie wystarczy.

Nie bardzo kumam po co tam rzymskokatolicki ksiądz ? Przecie to nie jest cmentarz rzymskokatolicki, a wojenny na którym wyznanie to sprawa drugoplanowa.

Podobnie myślę, że nie ma co przesadzać z odświętnością - to jakby na to nie patrzyć byli zaborcy, a nie przykładowo Obrońcy z 1939. Niemniej jednak chodzi moim zdaniem przede wszystkim o szacunek dla przeszłości, historii i dla zwykłej śmierci żołnierskiej. Chór, pomnik, uroczystość to bardzo dużo ... pomyślcie który z żołnierzy tej bitwy miał taki pogrzeb jak ci panowie.


Także ja się bankowo pojawię - już zabookowałem sobie parę godzin wolnego na ten dzień u szefa Wink
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#17
ja już też mam zarezerwowany termin, zabiorę kamerę i statyw - sądzę że warto. Wiązanka hm ..... myślę że będzie lepiej gdy każdy z "Grupy" przyniesie np czerwony goździk ...
sac[/center]
Odpowiedz
#18
Żołnierzy w czasie I wojny chowali Niemcy porządnie i z honorami, Scheiblerowie ufundowali cały cmentarz w Wiączyniu. W Gałkowie jeszcze w latach 50-60-tych były osobne kwatery dla poległych prawosławnych, katolików, ewangelików i wyznania mojżeszowego. To już nasza, polska robota, że nagrobki rozszabrowano na materiały budowlane, fundamenty domów i nawierzchnie dróg. Szczycimy się tradycją szacunku dla zmarłych i cmentarzy, domagamy się, żeby inni szanowali nasze na całym świecie, ale i tak jakieś łachudry potrafią okradać nawet grób kpt. Pogonowskiego.
Tym „panom” wyrządzono dodatkową krzywdę. Ktoś wykopał ich szczątki, pozabierał fanty, część kości zostawił w lesie. Resztę popakował do worków po mące i foliowych toreb, dorzucając swoje puszki po piwie i śmieci.
Powtórzę setki razy: to byli zwyczajni poborowi. Poszli na front jak miliony podobnego mięsa armatniego w całej Europie, USA, Kanadzie i Australii, bo im kazano. Pewnie w ogóle nigdy nawet nie słyszeli o Polsce. U nas pokolenia Polaków modliły się „o wojnę powszechną” i czekały, aż zaborcy się wykrwawią. Dla nas to było słowo-klucz. Dla zabijanych Rosjan i Niemców - prawdziwa krew i prawdziwa śmierć. Paradoksalnie, poświęcili życie, żeby Polska mogła być wreszcie wolna. I choćby dlatego należy się im nasz szacunek. I dobrze, że będą jakieś oficjalne uroczystości. Pomogą przypomnieć o zrujnowanych cmentarzach z I wojny, obudzą zainteresowanie przeszłością. A my po prostu pamiętajmy o tych ludziach. Byli wśród nich i Polacy.
Odpowiedz
#19
Święte słowa!
AMEN!
Odpowiedz
#20
no tak widzę, ze w wątku o cmentarzach trochę się z wiadomością spóźniłam ;-(
obiecuję, że napewno będzie albo sam KZ albo jego przedstawiciel
i powiem wam jedno - polityka to paskudna rzecz, ale niestety otacza nas i nie da się jej uniknąć jednak najwięcej śladów zostawiają po sobie zupełnie zwykli ludzie i ich świadectwo jest najważniejsze - miło będzie zobaczyć na uroczystości przedstawicieli tzw.: ogólu
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#21
Mail od Walentyny Bondariowej z Krasnojarska:
Myślami jestem z wami i 29-go też będę. Koniecznie przyślijcie fotografie. Jak sie u nas mówi: „Wieczna pamięć. Niech im ziemia będzie puchem”. Przekażcie te słowa naszym żołnierzom na pogrzebie. Tak zgodnie z rosyjskim zwyczajem żegna się zmarłych podczas pogrzebu.
I jeszcze powiedzcie im, że w ich ojczystej Syberii jest już zima i dużo śniegu, mrozy do 20-25 stopni.
Dziękuję wszystkim. Z poważaniem
Walentyna

Czyli mamy jeszcze zdanie po rosyjsku do nauczenia się: Viecznaja pamiat'. Pust' ziemlia im budiet puchom...

No i niech budiet.
Odpowiedz
#22
Niestety obowiązki w pracy uniemożliwią mi przybycie. Nie wiem jak dokładnie jest z obchodzeniem Św. Zmarłych w obrządku prawosławnym, tj. kiedy się go obchodzi.
Ale w tym roku byłem 1 listopada w Poniatowskim, zapaliłem świece, zostawiłem kawałek sała i chleba i wypiłem za pamięć.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#23
Z przykrością przewiduję, że raczej nie będę mógł przybyć na pogrzeb - obowiązki zawodowe. :-( Sad
Obecnych proszę o ukłon dla żołnierzy ode mnie.
RH
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#24
Na pogrzeb przyjeżdża aż trzech przedstawicieli ambasady rosyjskiej. Będzie nasza pani wojewoda. Pełna mobilizacja w urzędzie. Będą mowy, kwiaty i wiązanki. Ja mam, q, jako media być w garniturze. Kto może, niech przyjedzie. Niech i od nas będą choćby symboliczne kwiatki.
Tekst komunikatu Urzędu Wojewódzkiego:
Z udziałem wojewody łodzkiego Heleny Pietraszkiewicz w środę 29 listopada br. o godz. 12 na cmentarzu wojennym w Wiączyniu Dolnym (gm. Nowosolna) odbędzie się pochówek szczątków 10 żołnierzy rosyjskich poległych pod Łodzią w 1914 roku podczas I wojny światowej.
W ceremonii uczestniczy będą przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej, duchowni kościoła prawosławnego i katolickiego, młodzież gimnazjalna, mieszkańcy i władze samorządowe gminy Nowosolna.

I o to chodzi! Niech wszyscy zobaczą, ile do zrobienia jest w Wiączyniu!
Odpowiedz
#25
kuzwa nie dali mi urlopu niech to jasny ch ...... zastrzeli jak powiedzialem ze mam pogrzeb to spytano sie mnie jak powiedzialem ze zolnierzy rosyjskich ktorzy zgineli w 1914 roku to popatrzono na mnie jak na idiote i ufola zrobcie fotki pzdr
Odpowiedz
#26
Nie wiem jak się zapatrujecie na kwiaty ale propouję tak jak jeden z przedmówców każdy po jednym czerwonym goździku!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#27
Właśnie wróciłem i nadal jestem pod wrażeniem. Niesamowicie. Wyszło dużo lepiej niż się spodziewałem, było uroczyście, podniośle i wzruszająco. Przepiękna oprawa w obrządku prawosławnym w wykonaniu wiernych z cerkwi Alexandra Newskiego - niesamowita wręcz. Całość pełna wymownej symboliki. Ludzie ze świecami - od najmłodszych do najstarszych. Łzy wzruszenia. Wspaniałe słowa Michała "stelli". Mam koło 120 zdjęć i 2 filmiki. Postaram się coś zaraz szybko wrzucić.

[ Dodano: 29 Listopad 2006, 15:41 ]
Poniżej moje fotki (kilka z nich) i krótki filmik z tego wydarzenia:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pogrzeb.rosjan.1914.patrz.pl/">http://pogrzeb.rosjan.1914.patrz.pl/</a><!-- m -->

[Obrazek: cm1.jpg]
[Obrazek: cm8.jpg]
[Obrazek: cm5.jpg]
[Obrazek: cm7.jpg]
[Obrazek: cm9.jpg]
[Obrazek: cm11.jpg]
[Obrazek: cm12.jpg]
[Obrazek: cm13.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#28
Jestem pod wrażeniem.Pierwszy raz brałem udział w takiej uroczystości.
Odpowiedz
#29
strasznie zaluje ze mnie tam nie bylo Sad bolek wstaw fotki jak bedziesz mial czas

[ Dodano: 29 Listopad 2006, 17:07 ]
panowie czy bedzie tam jakas tablica
Odpowiedz
#30
Będzie tablica i jest już Wink Ten głaz leży tylko dlatego, że ziemia musi osiąść. Będzie postawiony do pionu jak pozostałe, starsze.

Chyba że chodzi Ci o tą "naszą" tablicę - takiej nie ma - gmina nie zrobiła, więc zrobimy sami.

Co do fotek postaram się wrzucac, ale muszę wynegocjować nieco więcej miejsca u adminów na moje galerie.

[Obrazek: beznazwy2ua3.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości