Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomniki na Retkini
#1
Łódź montaż osi tramwajowej-element pomnika-pamiątki po linni tramwajowej na ul. Retkińskiej istniejącej w latach 1955-1978. Pomnik wybudowała spułka mpk-Łódź z inicjatywy stowarzyszenia starych tramwajów w Łodzi
( http://www.kmst.mpk.lodz.pl/zerowka.htm ) , ośkę zapewniła spółka mkt.


Oto link do filmiku jak powstał pomnik :
:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=Muds1aOZz9Y">http://www.youtube.com/watch?v=Muds1aOZz9Y</a><!-- m -->

Jak oglądałem ten filmik przyszło mi do głowy takie skojarzenie , złomiarze :->
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#2
Ale jestem mile zaskoczona - mieszkam na Retkini od urodzenia i pamiętam czasy jak po Retkińskiej jeździł tramwaj, a nawet jak przez mgłę zajezdnię przy straży pożarnej. Fajnie, że zrealizowano ten pomnik, bo po przebudowie Retkińskiej po dawnym układzie drogowym nie został żaden ślad, choć jeszcze rok temu można było odnaleźć w niektórych miejscach ślady po dawnym torowisku.
Pomysł super - gratulacje dla pomysłodawców.
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#3
pomnik jest fajny - wygląda jak mała sztanga porzucona przez kulturystę, który wyrwał się na małe co-nieco do MacDonalda, który jest po drugiej stronie Wyszyńskiego Big Grin
jak tylko będę miał chwilę to podejdę i pstrykne fotkę - coby i reszta forumowiczów miała uciechę Big Grin


Załączone pliki
.doc   pismo do NBP.doc (Rozmiar: 24 KB / Pobrań: 2)
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#4
obiecywałem, to wstawiam, co prawda Kelkowa Pani już wie jak pomnik wygląda, ale może innym się nada..

widok ogólny, w stronę centum miasta
[Obrazek: th_04.jpg]

i od Wyszyńskiego w stronę Maratońskiej
[Obrazek: th_01.jpg]

a tu zbliżenie na tabliczkę
[Obrazek: th_03.jpg]

stan na 02.01.2007
pozdr!
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#5
No oprócz tego pomnika, to przy ul. Retkińskiej są jeszcze przynajmniej 3 pomniki Smile

Swoja drogą, czy ktoś wie coś o pomniku Samolotu, przy przedszkolu nr. 154 (ul. Przełajowa)?
Teraz już niestety go niema. Może ktoś ma jakieś zdjęcia lub wie co to za samolot tam stał?
Będę wdzięczny, za każdą informacje.
Pozdro
Odpowiedz
#6
Pomnik przy przedszkolu stał i owszem i mam nawet zdjęcie razem z tym pomnikiem mniej więcej z połowy lat 80-tych;
już na którymś wątku coś na ten temat wspominałam, ale niestety nie mogę wstawić fotki dopóki Kelek nie naprawi skanera, zresztą nie wiem na ile się nada bo niestety moja ciotka robiła zdjęcia dzieciom a nie samolotom i jest średnio widoczny.
Postaram się jednak wstawić tę fotkę jak tylko uda mi się dorwać do działającego skanera
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#7
a jakże, są jeszcze pomniki przy Retkinskiej, ale na początku była mowa tylko o tym najnowszym to i jego zdjęcia wstawiłem...
ale jeśli ktos chce to moge popstrykać resztę...
a co do samolotu to prawdopodobnie ( bo na zdjęciu jest cokolwiek mało widoczny) jest to TS 8 Bies a to co mamy w domowym archiwum postaram sie wstawic wkrótce..
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#8
No była mowa o tylko tym jednym, ja trochę rozwinąłem, żeby nie zakładać drugiego wątku Smile
Szkoda że samolotu już niema, znając polskie realia pewnie poszedł na żyletki :axe:
edit:
Dzisiaj zamieszcze zdjęcia pozostałych pomników znajdujących sie przy ul. Retkinskiej, oraz zdjećie pomnika, matki z ul. Wyszyńskiego.
Pozdro.
Odpowiedz
#9
Taaak...pamiętam samolocik-nawet w nim siedziałem Smile Ale,pewnego dnia zniknął i ...
Wiecie,nie wiem czy jest to mozliwe i czy nie mieszam faktów ale pewnego dnia(a mieszkam bardzo blisko byłego pomnika) na dosyć długo zawisł w tamtym rejonie śmigłowiec,czy helikopter-(wiem,ze to różnica wybaczcie).Moze to miało jakiś związek.Wkurzało mnie to,bo hałasował jakies 15-20 min-około.Juz miałem sie zabrać i obcenic sprawę-to się skończyło :-P Nie wiem,czy decydowaliby się na takie rozwiązanie zabrania samolotu-ponieważ obok była i jest ulica-choć lekko teraz się zmieniła,a na około bloki 4p. i przedszkole(płot graniczył z samolotem).Jednak moze to tylko moja wyobrażnia...

Pozdro.

[ Dodano: 8 Styczeń 2007, 18:34 ]
A co do pomnika ośki--super sprawa!Oby więcej trafionych pomysłów.
Odpowiedz
#10
Obiecane zdjęcia:
Smile
Pomnik Matki z dziećmi przy ulicy Wyszyńskiego:
[Obrazek: matulasy9.th.jpg]
Smile
Pomnik Bartosza Głowackiego
[Obrazek: glowackijk8.th.jpg]
Smile
600 Lat Retkini
[Obrazek: 650ca5.th.jpg]

Następne fotki wstawie do tego postu trochę później :-D :axe:
Odpowiedz
#11
Halo halo Retkinianie! A osławione bociany to co??
Pozdr MJ
Odpowiedz
#12
Oj bociany tez są nie zapomnieliśmy Smile
[Obrazek: rr2609vz7.th.jpg]
U mnie w środku osiedla jest kapliczka postawiona z okazji szczęśliwego przeżycia wojny, też mogę wrzucić jej zdjęcie tutaj Smile
Odpowiedz
#13
O! Widzę, że na Retkini już wiosna! Heh a jeszcze wczoraj nie było liści na drzewach! jak ta matka natura wariuje w tym roku:-)
Pozdr MJ
Odpowiedz
#14
Nie Big Grin.
To zdjecie chyba z lipca jest hehe. Ale jakby nie patrzeć, to zima i tak całkiem ciepła jest. Smile
Pozdro.
Odpowiedz
#15
wracając do tematu
muszę niestety mieszkać koło tego paskudztwa nazywanego szumnie pomnikiem Bartosza Głowackiego i zastanawiam się kto pozwolił postawić płytę nagrobną w środku osiedla :axe:
z łezką w oku wspominam samolot, który był miejscem zabaw całego naszego podwórka;
niestety skaner nadal mam nieczynny ale jak się uda to wstawimy zdjęcia
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości