Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomniki na Retkini
#16
No swoją drogą, jak Bartosz Głowacki ma się do historii Rekini żeby mu pomnik tutaj stawiać :axe:
Odpowiedz
#17
to samo a'propos Bartosza mówiłem koledze dwa dni temu SmileSmileSmile
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#18
Jacob napisał(a):No swoją drogą, jak Bartosz Głowacki ma się do historii Rekini żeby mu pomnik tutaj stawiać :axe:
pewnie tak samo jak Kościuszko; ot bohater ogólnonarodowy szczególnie przez Retkinaków ukochany :-D Generalnie - zdrowe przegiecie
A tak na marginesie to brakuje nam pomnika Rajmunda Rembielińskiego; wszak dzieki temu facetowi Łódź stała się prawdziwym miastem, a tymczasen ma on tylko małą uliczke koło Żana przy Włókniarzy (upss - dziś Jana Pawła II na tym odcinku)
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#19
Ciekawostką neologiczną jest napis na pomniku 600-lecia!
Jakbym nie czytał wychodzi mi, że w XIV w. Retkinianie bili się o odzyskanie niepodległości :horse:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#20
sprawa obecności Bartosza Głowackiego na Retkinii wyjaśniają te zdjęcia:

[Obrazek: th_18.jpg] [Obrazek: th_19.jpg]

jak widać, "placyk" między blokami przy Retkińskiej ma swoją nazwę - stąd i ten pomnik

pozwolę sobie dorzucić jeszcze dwa jego zdjęcia

[Obrazek: th_20.jpg] [Obrazek: th_21.jpg]


przy Retkińskiej znaleźć można jeszcze jeden pomnik - w okolicy kościoła

[Obrazek: th_09.jpg] [Obrazek: th_10.jpg]

na którym znajdują się takie tablice

[Obrazek: th_11.jpg] [Obrazek: th_12.jpg]

oczywiście, pomiędzy nimi jest to 600-lecie...

[Obrazek: th_14.jpg] [Obrazek: th_16.jpg]

a prawie na koniec ciekawostka - co to i gdzie jest... podpowiem, że też na Retkini

[Obrazek: th_07.jpg] [Obrazek: th_08.jpg]

i teraz już na koniec - coś z archiwum Maga...
kiepska jakość, ale nie udało mi się z oryginału nic więcej wyciągnąć..
wspominany TS 8 Bies z Retkini

[Obrazek: th_22.jpg]

no, a gdzie zdjęcia z innych części Łodzi? :cwaniak:
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#21
Robie osobny temat Pomniki w Łodzi tam bedziemy pisać :book:
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#22
Cytat:a prawie na koniec ciekawostka - co to i gdzie jest... podpowiem, że też na Retkini

To coś znajduje się na północno wschodnim rogu skrzyżowania Retkińskiej i Maratońskiej - ale co to jest to nie mam zielonego pojęcia bo nigdy nie mam czasu żeby się zatrzymać i sprawdzić Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#23
Pomniczek na przed ostatniej fotce stoi na Wyszyńskiego przy Bandurskiego po przeciwnej stronie Bocianów chociaż podobny pomniczek widziałem na Armii Krajowej przy Kusocińskiego. Ale obstawiam pierwszą lokalizację.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#24
gunship napisał(a):
Cytat:a prawie na koniec ciekawostka - co to i gdzie jest... podpowiem, że też na Retkini
To coś znajduje się na północno wschodnim rogu skrzyżowania Retkińskiej i Maratońskiej - ale
No to sie tu znajduje własnie i jest to kamień węgielny :-D Treść na nim brzmi: RSM POLESIE OSIEDLE RETKINIA ZAGRODNIKI 1972-1975. Kamień węgielny jest jeszce przy Piaskach.
Pozdr :axe:
Odpowiedz
#25
gunship i Jacob- dobra odpowiedź
właśnie, jest to tzw. kamień węgielny - dlatego Jagoda widziałeś takie "cuś' jeszcze w innych miejscach na Retkini
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#26
kelek napisał(a):teraz już na koniec - coś z archiwum Maga...
kiepska jakość, ale nie udało mi się z oryginału nic więcej wyciągnąć..
wspominany TS 8 Bies z Retkini
Masz zdjecie czy może negatyw. Może fachowcy wyciągną więcej z tego zdjęcia.
Pozdrawiam

tomek
Odpowiedz
#27
I kamień węgielny jest jeszcze na Retkini Północ przy ul.Armii Krajowej
Odpowiedz
#28
Tomek mam to zdjęcie w malym formacie jakieś 10x6 albo coś koło tego, zrobione około roku 1984, negatywu niestety nie posiadam; i jeszcze jedno jest to jedynie mały fragment zdjęcia gdyż zupełnie coś innego było celem fotografa :-)
ale jeżeli ktoś potafiłby coś zrobić to czemu nie spróbować?
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#29
I jeszcze jeden pomnik


Załączone pliki Miniatury
   
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości