Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tablica informacyjna przy cmentarzu wojennym w Wiączyniu
#16
Okej wiadomo już nieco co dalej z naszym pomysłem tablicy, Marcin dziś nieco podzwonił i oto skrótowe wyniki:

Aby postawić taką tablicę musimy mieć parę pozwoleń m.in od:
- gminy Nowosolnej - wiadomo gospodarz,
- Nadleśnictwa Brzeziny (właściciel działki),
- Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (odp. za teksty z tablic),
- Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków,

Sprawę powinny załatwić odpowiednie podanka z załączonymi projektem tablicy i tekstu jaki się na niej znajdzie. To biorę na siebie. Czasowo to zapewne się nieco rozwlecze. Wpierw muszę opracować tekst na tablicy, zrobić tłumaczenia i złożyć całość.

Tu prośba do Michała Jagiełły - czy mógłbyś pomóc z tłumaczeniem na rosyjski ?
Prośba także do wszystkich którzy mogą coś doradzić o podzielenie się uwagami - szczególnie myślę tu o tych najbardziej doświadczonych z nas.

Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że możemy już zacząć gromadzić materiały i dumać nad samym zbijaniem konstrukcji. Nie sądze żeby ktoś odrzucił podanie bo np. tablica jest za zeroka albo za wysoka, czy ma dwie deski a powinna mieć pięć. Korekty może wymagać jedynie tekst. Sac zaoferował się z fachową pomocą więc proponuję żeby objął patronat nad częscią "budowlaną".
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#17
Zgody przejdą. Urzędy już się troszkę do Was przekonały. Przynajmniej w kwestii działań we Wiączyniu. (no nie wiem jak Gmina - może się zdążyła obrazić :-P )
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#18
my z mlodym sluzymy pomoca podajcie tylko termin dolozymy sie tez do kosztow :-D
Odpowiedz
#19
koszty powinny być minimalne, ale trzeba będzie pokopać troszeczkę :-) zatem - znowu spotkanie hehehe ostatnie kopanko w tym sezonie :lol:

proponuję też zastąpić kartonowe tabliczki zainscenizowane przed uroczystościami pogrzebowymi, czymś bardziej trwałym i widocznym - może jakaś blaszana strzałka przy szkole i następna tuż przed cmentarzem ?

sac
Odpowiedz
#20
Tak sobie pomyślałem.Obok cmentarza jest domostwo.Sad dochodzi do cmentarza.Właściwie tablica mogłaby stanąć gdzieś na tej posiadłości za płotem.Byłaby bezpieczna i pod nadzorem.Tylko zezwolenie gospodarza.No i trzeba by go do tego przekonać .Ale może warto.kropi
Odpowiedz
#21
Wita!

Chętnie pomogę w pracy jeśli będę miał czas, a jak nie to do budżetu przedsięwzięcia ciut mogę dorzucić, napiszcie tylko kto za skarbnika robi :-> Nie wiem czy znacie portal <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.ziemialodzka.pl">http://www.ziemialodzka.pl</a><!-- w --> Jest tam działka cmentarno-wojenna <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ziemialodzka.pl/main_cmentarze_1914.htm;">http://www.ziemialodzka.pl/main_cmentarze_1914.htm;</a><!-- m --> na razie jest dość skromna ale redakcja jest bardzo chętna do współpracy - teksty, fotki. Wiączyń jest jeszce nie ruszony Sad Jeśl ktoś byłby zainteresowany publikacją materiałów może pisac do piotrka solle z portalu lub do mnie; sporo tam zamieszcam już od dłuższego czasu i myślę sobie, że warto bo strona jest bardzo sympatyczna; niestety nic nie płacą, ale takie czasy...
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#22
Uff uspokoiliście mnie jak przeczytałam o pozwoleniach - widać wy też się uczycie ;-)
Pomysł z tablicą podoba mi się bardzo i jej proponowana forma też :wypas:
Drobna rada - jak będziecie starać się o zgody to zacznijcie od gminy i leśnictwa i niech gmina wystąpi do referatu walk i męczeństwa oraz do WKZ - może się okazać że ta droga znacznie przyśpieszy działania.
Życzę powodzenia w realizacji projektu
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#23
Powolutku pomalutku - w weekend coś się pewno urodzi, dziś po wczorajszych "andrzejkach" czuję się lekko zagubiony :drunk:
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#24
w tłumaczeniu oczywiście pomogę, dajcie tylko tekst

[ Dodano: 1 Grudzień 2006, 15:56 ]
zdjęcie fajnej tablicy przysłał mi Piotrek Moskwa

[ Dodano: 1 Grudzień 2006, 15:57 ]
to ona

[ Dodano: 1 Grudzień 2006, 15:58 ]
ue, nie wlazła
Odpowiedz
#25
Oki Bolas, rozmawiałem z dyrektorem gimnazjum w Wiączyniu. Możemy montować tablicę w szkole. Zezwolenie z gminy da się załatwić. Zostawcie to mnie lub Jagodzie.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#26
ok to kiedy my z mlodym kopanko mamy we krwi :-D :-D :-D
Odpowiedz
#27
Chłopaki czytajcie ze zrozumieniem co napisałem wcześniej. Wpierw muszę wysmażyć projekt tablicy i teksty na nią z tłumaczeniem - dopiero wtedy można składać podanka i czekać na decyzje, po czym finalnie kopać.

Póki co możemy sobie kołować materiały do budowy. Bardzo dobra wiadomość z gimnazjum ... :-D
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#28
Nie denerwuj się. Jasne, że najpierw projekt a potem papierki. Jeśli potrzeba miejsca do przechowania i obróbki wstępnej, to służę moją "posiadłością" w Natolinie. Jest mała heblarka i inne narzędzia.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#29
W rozmowie z Referatem Ochrony .... pojawiła się informacja, że kilka osób zgłaszały się do w/w instytucji z podobną intencją warto by było zjednoczyć siły przynajmniej w kwestii ujednolicenie konstrukcji tablic. W kontekście utworzenia szlaku "śladami bitwy łódzkiej" lepiej wyglądają jednakowe tablice przy cmentarzach niż "przegląd różnych konstrukcji i pomysłów" Ponadto warto by się zorientować czy jakaś inna organizacja np PTTK itp. nie podjęła już podobnych starań - działań.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#30
Słusznie. Chyba, że jak już wyżej pisałem duża drewniana tablica na cito! A później seria typowych metalowych (lub innych - może betonowych obelisków?) tablic dla oznakowania szlaku.
Pozdrawiam

PS. Beton może być tańszy niż wypalenie tablic stalowych. A nadto jego wygląd nawiązywałby do architektury cmentarnej z epoki. Poza tym taki obelisk jest właściwie nie do ukradzenia (a płyta może się przydać w chlewiku! albo do zasłonięcia dziury w piecu), przykład betonowych tablic nagrobnych z Wiączynia wskazuje na trwałość materiału. Tylko roboty było by więcej.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości