Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obrona przeciwlotnicza Łodzi - jednostki WP i ACz
#1
Dla zainteresowanych skład obrony przeciwlotniczej naszej łódzkiej aglomeracji na stan 10 lutego 1945 roku. Rejonu broniły 3 dywizje przeciwlotnicze w tym:

18 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej (ACz) - w składzie 3 pułków broniła sektora północnego
oraz północno zachodniego od szosy Strykowskiej do Aleksandrowa
Łódzkiego.

3 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej (WP) - w składzie 4 pułków broniła sektora zachodniego i
południowego.
61 pułk - zachód
69 pułk - zachód
75 pułk (bez dwóch baterii) - zachód
66 pułk - południe
+ 2 baterie z 75 pułku - południe

4 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej (WP) - w składzie 3 pułków broniła sektora wschodniego
i północno-wschodniego.
77 pułk - północny wschód
83 pułk - północny wschód
81 pułk - wschód

Łącznie dawało to siłę 40 dział kal. 85 mm, 144 działka kal. 37mm oraz ponad 120 przeciwlotniczych karabinów maszynowych.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Dodam tylko że 3 DAPlot. wchodziła w skład 2 Armii WP a 4 DAPlot była jednostką odwodu NDWP. Stanowisko dowodzenia obroną plot znajdowało się gdzieś na Stokach i zostało w całości przejęte po Niemcach. Z relacji byłych żołnierzy 3 DAPlot. wynika że stanowisko było kompletnie wyposazone w mapy miasta z wyrysowanym podziałem na sektory obrony. Co ciekawe piszący wspomnienia stwierdził, iż całe centrum dowodzenia znajodowalo się pod ziemia i było to miejsce w którym przed wojną rozpoczęto budowę kolejki podziemnej dla Łodzi (sic!).
Odpowiedz
#3
Sztab dowództwa obrony mieścił się przy ul. Napiórkowskiego ale nie jestem w 100% tego pewien. Co do tych Stoków - z racji uwarunkowań terenowych - punkt bardzo dobry, ale nie przekonuje mnie ta kolejka. Prawdę mówiąc nie słyszałem o takim projekcie.
Gdzie to by mogło się znajdować?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Pisałem o tym w innym dziale na tym forum. Kiedyś szperałem troszkę w WIH-u na temat formowania 2 Armii WP. Były tam wspomnienia m.in. zolnierzy 3 DAPlot z pobytu w Łodzi w lutym i marcu 1945 r. Jeden z nich napisał własnie o stanowisku dowodzenia w północnej położonej wyżej części miasta (stąd domyślam się że to Stoki), będacej częscią jak to ujął budowanej kolejki podziemnej. Być moze ta informacja to subiektywny opis gościa oparty na jego wrażeniu a może coś w tym jednak było..... Pytanie: Czy zachował się chociaz jakiś slad tej budowli i gdzie ona mogła sie znajdować ?? Szukałem jakiś informacji na ten temat, ale jak narazie ani widu ani słychu
Odpowiedz
#5
Może chodziło o rejon zbiorników wodnych?
Co ciekawe podobno spora grupka żołnierzy 3 Dywizji miała osiedlić się na tym terenie po wojnie. Można to sprawdzić w dawnym ZBOWiDzie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Też myślałem o tych zbiornikach, ale w takim razie musiały być w czasie wojny puste a to chyba mało prawdopodobne, z drugiej strony na Stokach nie ma innych podziemnych budowli, gdzie można by urządzić takie stanowisko a przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem. Kurcze a może dotrzeć kiedyś do takiego kombatanta (o ile jeszcze ktoś zyje) i namówić do zwierzeń...
Odpowiedz
#7
Tradycje i nazwę 77 pułku artylerii przeciwlotniczej w 1967 r. przejął 3 samodzielny pułk artylerii OPL w Zgierzu.
Odpowiedz
#8
Zgadza się. Po rozformowaniu, sprzęt oraz część kadry trafiła do Marynarki Wojennej, do nowo utworzonego 9 Dywizjonu OPL.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
(05-12-2006, 23:34)gunship napisał(a): Dla zainteresowanych skład obrony przeciwlotniczej naszej łódzkiej aglomeracji na stan 10 lutego 1945 roku. Rejonu broniły 3 dywizje przeciwlotnicze w tym:

18 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej (ACz) - w składzie 3 pułków broniła sektora północnego
                            oraz północno zachodniego od szosy Strykowskiej do Aleksandrowa
                            Łódzkiego.            
   
3 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej (WP) - w składzie 4 pułków broniła sektora zachodniego i
                            południowego.
                            61 pułk - zachód
                            69 pułk - zachód
                            75 pułk (bez dwóch baterii) - zachód
                            66 pułk - południe
                            + 2 baterie z 75 pułku - południe

4 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej (WP) - w składzie 3 pułków broniła sektora wschodniego                
                            i północno-wschodniego.
                            77 pułk - północny wschód
                            83 pułk - północny wschód
                            81 pułk - wschód

Łącznie dawało to siłę 40 dział kal. 85 mm, 144 działka kal. 37mm oraz ponad 120 przeciwlotniczych karabinów maszynowych.
Czy ktoś może uszczegółowić miejsca dyslokacji wymienionych pułków ?
Odpowiedz
#10
Ja niestety do tego nie dotarłem. To co znam, to jedynie sektory. Obrony mieścił się w Łodzi przy ul. Napiórkowskiego obecnie Przybyszewskiego ale nie wiem pod którym numerem.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
Na stan 25 stycznia 1945 roku, w Łodzi stacjonowała 3 Dywizja Artylerii przeciwlotniczej (sztab na Osiedlu "Zdrowie") , której podlegały: 61 pułk artylerii plot w rejonie Cyganek, Karolewa i Stacji Kolejowej Łódź-Kaliska (odstępy między bateriami wynosiły między 2 a 3 km); 69 pułk artylerii plot w rejonie Julianowa, Żabieńca, Bałut (odstępy między bateriami 2-4 km); 66 pułk artylerii plot - rejon Rokicie Nowe, Nowe Chojny (odstęp między bateriami wynosił 1,2 do 2 km) oraz 75 pułk artylerii plot w rejonie Radogoszcz, Złotno Nowe, Brus, Rokicie Stare (odległość między bateriami od 4 do 10 km).
Dodatkowo zorganizowano sieć posterunków obserwacyjno-meldunkowych, które podlegały mi. 12 samodzielnej kompanii obserwacyjno-meldunkowej i do 29 stycznia 1945 roku miano sformować główne posterunki obserwacyjno-meldunkowe dla dowodzenia sektorami wschodnim i zachodnim.
Odpowiedz
#12
Super dzięki za uszczegółowienie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#13
W uzupełnieniu "warschauer44"

3. DAPlot. :
- 61. paplot. stacja kolejowa Łódź Kaliska;
- 66. paplot. Nowe Rokicie, Nowe Chojny;
- 69. paplot. Julianów, Żabieniec;
- 75. paplot. Radogoszcz, Nowe Złotno.
20.02.1945 r. ubyła na zachód.

4. DAPlot.:
- 77. paplot. Arturówek, Marysin;
- 79. paplot. Widzew;
- 81. paplot. Stoki;
- 83. paplot. Chojny, Olechów.
2-3.03.1945 r. ubyła na zachód.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości