Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zastosowanie fosgenu - rejon Bolimowa.
#1
W 1915 roku w rejonie Bolinowa walczyly po stronie niemieckiej Inf.Rgt. no 14, 41, 42, 45, 55, 128 i Reserve Inf.Rgt 225 oraz Gas Pionier Rgt.36 , ktory w dniach 31 maja 1915 r uzyl po raz pierwszy gazu bojowego - 5% Fosgenu w ilosci ca 240 ton ( 12 000 flaschen ). Kolejne ataki z gazem mialy miejsce jeszcze w dniach 12 czerwca i 06 lipca 1915 w. Lecz podczas tych ostatnich atakow zmienil sie kierunek wiatru i chmury gazu wrocily na strone niemiecka.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.weltkriegsopfer.de/grabsuche/soldatenliste.php?cid=FriedDetail&friedh=&grabid=2839&bubild=&map=">http://www.weltkriegsopfer.de/grabsuche ... bild=&map=</a><!-- m -->

Bylo to pierwsze , wieksze ,,gazowanie'' na froncie wschodnim.

Prosze mnie poprawic jesli sie pomylilem w tlumaczeniu Smile

Ofiary tych starc sa pochowane na cmentarzu w Bolimowskiej Wsi.

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
#2
A jak ostatnio prowadzono wykopaliska pod Bolimowem (na trasie autostrady A2) to była poważna drżączka w związku z gazem. Ponieważ trafiono na okopy konieczne było ztrudnienie saperów do oczyszczenia terenu. Gazu na szczeście nie znaleziono.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#3
O walkach w okolicach Bolimowa (także o pierwszym ataku gazowym) można poczytać pod adresem
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=23746#23828">http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=23746#23828</a><!-- m -->
Odpowiedz
#4
Jedna taka butla po chlorze jest na rynku w Bolimowie - używana jako gong strazacki. Gdzies w okolicy była następna, ale nie mam danych co sie z nią stało. Ktoś z Was jezdził na Rawkę na poszukiwania? Otworzyłem se link Odkrywcy powyżej, są tam komentarze kopiących tez - dośc juz stare ale mnie przeraziło że była mowa o szukaniu na cmentarzach... I wiem ze są rozkopywane nadal. Co do gazu natomiast to za PRLu niedostrzegano tej historii. W przekładzie książki z lat 70tych "Łazarz" - Andre Marlaux krytyk podpisany inicjałami J.R. we wstępie do książki stwierdził że na ziemiach polskich nie przeprowadzano ataku gazowego (!) a ta ksiązka zawiera w Iszym rozdziale literacki opis ataku gazowego pod Bolimowem. Marlaux poznał sprawę gdyż przyjaźnił sie z oficerem niemieckim Maxem Wildem, który był zdaje się w ochronie Habera.


Załączone pliki
.doc   Pismi o schron.doc (Rozmiar: 46 KB / Pobrań: 1)
.doc   Pismi o schron 2.doc (Rozmiar: 46 KB / Pobrań: 1)
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
#5
[ OT ] Hmmm, zacny niemiecki zyd , n o b l i s t a - prekursor h o l o k a u s t u. :| Zona jego na nim sie poznala i popelnila samobojstwo.
Odpowiedz
#6
Przy czym nobla dostał po I wojnie i jakos nikt mu nie wypomniał przy tym sprawstwa nad uzywaniem broni chemicznej. Klara Haber była tak sądzę pierwszą ofiarą ataku gazowego pod Bolimowem bo zabiła sie w protescie przeciw temu co robił - Haber miał nazajutrz wyjechac na front wschodni. Ona zabila sie w nocy z jego słuzbowej broni.
Mało kto o tym wie a juz Niemcy jakos nie eksponują tej wiedzy.
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
#7
A tak wygladalo ,,dzielo'' tworcy - Y P R E S .

<!-- m --><a class="postlink" href="http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Chateau_Wood_Ypres_1917.jpg">http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Chate ... s_1917.jpg</a><!-- m -->

O tym krajobrazie , jury nagrody Nobla nie wiedzialo ?
Odpowiedz
#8
w najbliższym czasie wrzuce troszkę fantów z okolic Bolimowa
W listopadzie 2007 lub czerwcu 2008 odbędzie się rekonstrukcja bitwy Bolimowskiej 1915(decyzja władz Łowicza i ustaleń z fundacją Polonia Militrais
)
[Obrazek: 53ts800.jpg]
[Obrazek: 52xezxe.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości