Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DULAG no ... na SIKAWIE
#1
Wies Sikawa , do wybuchu wojny graniczyla z Lodzia i byla calkowicie skolonizowana , byla calkowicie niemiecka. Lecz z malym :-D wyjatkiem . Otoz mieszkalo tam dwoch szwagrow , dwoch Polakow , ktorzy posiadali 2 duze gospodarstwa rolne:
- p.Gos ca 40 morg i
- p.Bubas ca 20 morg
Niemcy , jak juz okrzepli w Litzmannstadt , zaczeli realizowac polityke III rzeszy rozpoczeli z miejsca przygotowywac transporty ludnosci polskiej na wywozke do Reichu i Wartegau . Wysiedlili tych Polakow (dziadek Franek nie pamieta dokladnego terminu - chyba pocz,1940 r ), a wlasciwie te 2 polskie rodziny i na polaczonej ziemi tj. chyba ca 20ha , utworzyli dulag . Najpierw ogrodzili teren drutem kolczastym ,potem plantowali teren ( byly tam male parowy ) a obszerne zabudowania posluzyla im za baraki. W pozniejszym okresie budowali juz rekami wiezniow nastepne zabudowania. Miejsce to posluzylo zaraz po wyzwoleniu na oboz dla Niemcow.Potem zostalo przeksztalcone na Areszt Sledczy - Sikawa.
Dziadek byl zatrudniony u sasiedniego gospodarza o nazwisku Himmel, obok mieli gospodarstwa kolejni Niemcy Radtke i bestia Kollander - pozbawiony prawej dloni - chyba podczas WWI . Dlaczego bestia ? Kollander poprostu uzywal tego kikuta zamiast maczugi i okladal nim wiezniow.

ok333

[ Dodano: 8 Grudzień 2006, 16:12 ]
Moze ktos z forumowiczow dysponuje fotkami tego lodzkiego przybytku Temidy? A moze wnetrza :mrgreen: ???. Peczakowi zabrali przy wejsciu , nawet komorke !
Odpowiedz
#2
Pęczak siedzi na Smutnej w Areszcie Śledczym a ty piszesz o ZK na ul. Beskidzkiej vis a vis M1 za stacją dawnego CPN a obecnie orlen. Fotek nie mam :-( Jakieś 7-10 lat temu w tamtych okolicach podczas prac porządkowych znaleziono zbiorową mogiłę ale co z nią zrobiono tego nie wiem.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Tak , masz racje . Na Smutna zagladam ale na cmentarze - po jednej i po drugiej stronie . Dalej nie znam topografi poza linia kolejowa . Juz szukam na planie Lodzi.

Pozdro ok333
Odpowiedz
#4
AŚ jest przed linią kolejową.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#5
Nie bywam w tych miejscach :lol: ,Jagoda.
W kazdym razie napewno chodzi o ul.Beskidzka , bo Dziadek lokalizowal te gospodarki w okolicy Brzezinskiej.
Odpowiedz
#6
Spoko!
Na Smutnej jest i się dobrze czuje areszt (dawniej ZK). Dobrze mu bo przed wejściem stoi fortepian, czyli mieszkania dla klawiszy :lol: .
Sikawa to zupełnie inne miejsce. Nieco dalej na NE od M1. Dawniej (za mojej młodzszej młodości) było tam więzienie dla pań w odróżnieniu od więzienia dla panów przy Smutnej.
W "Vabanku" Machulskiego Sikawę gra właśnie obiekt na Smutnej - polecam dla odprężenia i zobaczenia :mrgreen: .
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#7
[ OT] Zobaczcie jaki maja obecnie szeroki wachlarz uslug :-D :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.sw.gov.pl/index.php/jednostki/8/357">http://www.sw.gov.pl/index.php/jednostki/8/357</a><!-- m -->

Nawet twardy materacyk mozna sobie sprawic , nie mowiac o podleczeniu sie z nalogu, he he .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości