Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Powstanie Warszawskie: Bez niedomówień"
#1
Zachęcam do refleksyjnej ale rzetelnie przeprowadzonej (moim zdaniem) oceny Powstania Warszawskiego. W znacznej części zgadzam się z tą oceną którą przedstawił autor niniejszego artykułu.
Szczególnie wyraźnie i dosadnie określił sylwetki głównych "aktorów" tego dramatu.
Choć praca jest długa (15 stron) warto przeczytać.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://portalwiedzy.onet.pl/,7455,1350647,czasopisma.html">http://portalwiedzy.onet.pl/,7455,13506 ... pisma.html</a><!-- m -->
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
#2
Nie no Gun łamiesz mi kręgosłup... To są jakieś bzdury zupełne ...

Ja wszystko rozumiem ale obarczanie winą dowódców powstania za to że Niemcy mordowali ludność cywilną to jakiś gigantyczny nonsens...

Ja rozumiem, że można być rozżalonym. Jeśli ktoś stracił rodzinę czy przyjaciół w Warszawie w 44 to jak każdy człowiek może być przepełniony goryczą... ale pomimo wszystko trzeba znać miarę...

[ Dodano: 14 Grudzień 2006, 20:03 ]
a na dokładkę dorzucam link do strony...
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.powstanie.pl/">http://www.powstanie.pl/</a><!-- m -->

to chyba co nieco wyjaśnia..
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
#3
Wit nie wmówisz mi że byliśmy przygotowani do tego powstania a dowództwo wiedziało dokładnie jak zorganizować przebieg całej operacji. Jedynym pozytywnym skutkiem powstania było to że uspokoiliśmy własne sumienie ale czy to coś dało oprócz tylu tysięcy zabitych?
Czy Stalin nie zrobił tego co miał zrobić? Czy nasi zachodni sojusznicy przyjechali do nas z odsieczą? Smile Ja wiem że ten zryw był oznaką patriotyzmu ale czy tak do końca przemyślaną?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
#4
Ależ drogi mój kolego

Na jak długo przewidziane było stawianie oporu zbrojnego a jak długo opór by stawiany?
Czy w pierwszej fazie powstańcy nie odnosili sukcesów?
Czy Rosjanie nawoływali do wszczęcia akcji zbrojnej przeciwko Niemcom?
W jakim momencie Powstanie wybuchło – gdzie byli Rosjanie i co planowali Niemcy?
Po co szkolona była Brygada Spadochronowa Sosabowskiego?
Czy za mordy na ludności cywilnej odpowiadają Niemcy czy może przywódcy powstania?
Czy zdobycie Warszawy w sierpniu 44 przyspieszyłoby koniec wojny?
Czy uważasz, że po wkroczeniu Rosjan do Warszawy bez wybuchu powstania uchroniłoby żołnierzy AK przed prześladowaniami?
Czy powstanie w pierwszych dnia wspierane było przez całą ludność Warszawy?
Czy Rosjanie dokonywali rabunku na ziemiach polskich podobnie jak robili to Niemcy?

Takich pytań można jeszcze postawić wiele...

A na końcu warto się zastanowić co stało się 17 września 1939 r.

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
#5
Bardzo trafne spotrzerzenia Wit przecież Rosjanie nawoływali do powstania i mieli ją odbic po wybuchu powstania.[*]-dla poległych i zamordowanych
#6
Odpisuję jak na razie na szybko więc na to na co mogę Smile

Co do "Sosa" to jakie były ich realne szanse przerzutu w sierpniu 1944 roku do Polski?
Zerowe. Operacja tak naprawdę awykonalna na ówczesne możliwości przerzutowe RAF i USAAF. Czym mieli ich tu niby dowieźć? C-47?? To chyba po 10 na samolot Smile Całą brygadę wraz z zaopatrzeniem przerzucali by przy dobrych układach miesiąc albo i więcej. Trzeba było się liczyć z 30% stratami w trakcie dowozu do strefy zrzutu (flak + "Luftwaffle"). Niemcy gdyby zorientowali się z jakim kanałem przerzutowym mamy do czynienia to urządziliby z tego niezłą jatkę.
Gdzie ich zrzucać? Co z zaopatrzeniem? Zrzuty? Czym?? Amerykanie bali się schodzić poniżej 5 tysięcy metrów - 90% zrzutów dziennych szło w ręce Niemców. Z nocnymi było trochę lepiej bo chłopaki z Brindisi przemykali tuż nad dachami żeby dobrze przycelować - jakimi stratami się to zakończyło każdy wie.

Co do 17 września - wiadomo co się stało. Nikt tego tłumaczyć nie musi. Przez wewnętrzne rozterki znowu daliśmy d* i obudziliśmy się z ręką w nocniku. Zresztą polityka zagraniczna do tej pory nam szwankuje Smile

Na resztę odpowiem w niedługim czasie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
#7
Cytat:Co do "Sosa" to jakie były ich realne szanse przerzutu w sierpniu 1944 roku do Polski?

Ależ nie chodzi o sprawy techniczne – istnienie SBS jest niezaprzeczalnym dowodem tego, że koncepcja powstania była realnie rozważana... Powstanie nie było fanfaronada jak to sugeruje Pan inżynier – autor artykułu o którym mowa.

Co do 17 września to mówmy szczerze – To Sowieci są współodpowiedzialni za wybuch wojny. Hitler do ostatniego momentu – 23 sierpnia zabiegał o poparcie Sowietów bez, których wahał się czy dokonać inwazji na Polskę... Porównałbym Hitlera i Stalina do dwóch bandytów, którzy najpierw z zaskoczenia napadli na osamotnioną ofiarę – później zaś z różnych powodów postanowili wykończyć siebie na wzajem... Powtarzam – nic nie zwalnia Sowietów tak samo jak Niemców z odpowiedzialności za II wojnę światową...

Zarówno Sowieci jak i Naziści są współodpowiedzialni za tragedie II wojny światowej... Polakom przyszło zgrać w role tragiczną... Tragiczne w skutkach okazało się także Powstanie Warszawskie ale w żadnym razie nie można winą za to obarczać Polaków – dowódców i żołnierzy, który przecież na szali stawiali swoje życie...

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
#8
nie byłbym tak przekonany o słuszności Powstania. Od zawsze zastanawiało mnie, w jaki sposób, miało przejęcie miasta przed wkroczeniem ACz. , zapewnić nam wolność i demokrację ?!, znaczy co ? rosjanie weszliby i powiedzieli : ups , przepraszamy to my prosimy o zgodę na przemarsz bo chcielibyśmy niemca gonić dalej ... poza aspektem psychologicznym niczego by to nie zmieniło - warszawa była epizodem częścią ogromnej operacji. Po co wybuchło ? cóż przyszedł rozkaz z Londynu - trzeba było działąć , młodzi ludzie , pełni wiary, pełni zapału o wielkich sercach i chęci bicia niemców , ale czy było potrzebne i czy przyczyniło się do śmierci (z tego co pamiętam ) około 40 000 cywilów , do całkowitego zniszczenia połaci miasta - to efekt uboczny, którego nikt nie przewidział ... ale czy było to takie tudne ? czy faktycznie władze AK sądziły że rosjanie przyjdą im z pomocą - jeśli tak to w sprzeczności pozostaje to z jednym z głównych założeń - wyzwolić miasto przed nimi , jeśli wiedzieli że będą walczyć sami - czy faktycznie sądzili że pokonają , będącą jeszcze w sile, machiną niemieckiego faszyzmu ? dużo pytań, ale co najgorsze obraz Powstania jako Zrywu Narodu w walce o wolność, sprawia że krytyka wydaje się nie na mjejscu. Oczywiście nic nie ujmując bohaterstwu walczących, osobiście uważam że ich ofiara poszła na marne - przyczyniając się do cierpień tysięcy ludzi. Nie usprawiedliwiam niemców - gdyż to oni dokonywali zniszczeń i morderdów - ni rosjan iż nie pomagali ale jednak to sprawa do przemyśleń ....
sac
#9
Sacrebleu napisał(a):jeśli tak to w sprzeczności pozostaje to z jednym z głównych założeń - wyzwolić miasto przed nimi , jeśli wiedzieli że będą walczyć sami - czy faktycznie sądzili że pokonają , będącą jeszcze w sile, machiną niemieckiego faszyzmu ?

Niemcy nie były Faszystowskie ale Nazistowskie ...

Trudno mówić o tym by Niemcy w 1944 r. (w sierpniu) reprezentowali szczyt swojej potęgi – przędły ostatkiem sił...

Sacrebleu napisał(a):Po co wybuchło ? cóż przyszedł rozkaz z Londynu - trzeba było działąć , młodzi ludzie , pełni wiary, pełni zapału o wielkich sercach i chęci bicia niemców , ale czy było potrzebne i czy przyczyniło się do śmierci

Powtarzam jeszcze raz – to Rosjanie oskarżali AK że stoi z karabinem u nogi i nie walczy z Niemcami kiedy to bohaterska armia czerwona bije Niemca kiedy i gdzie tylko może – to są fakty! Podobnie jak to, że Sowieci wzywali Polaków do powstania!

Gdyby Sowieci wkroczyli do Warszawy – która była symbolem – i przywitali by ich polscy żołnierze to wybacz ale U.S.A i GB nie mogłyby tego zignorować – przypominam, że w Londynie był legalny Polski rząd – nie żydowscy komuniści którzy przywiezieni zostali do Polski z rozkazu Stalina...
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
#10
nie zgadzam się z tym że GB czy USA miałoby jakiekolwiek problemy w odaniu nas rosjanom we władanie. węcz jestem przekonany iż wtedy już ustalony był porządek rzeczy. tak to wygląda, byliśmy tylko pionkiem w tej zabawie - może miało być powstanie , by zginęło jak najwięcej AK'owców , by nie miał już kto "witać" rosjan i im się przeciwstawiać - byłoby to na rękę i jednym i drugim ....tak GB&USA jak i rosjanom ...
sac
#11
Sacrebleu napisał(a):byłoby to na rękę i jednym i drugim ....tak GB&USA jak i rosjanom ...

Tu akurat się mogę zgodzić ale to już nie nasza wina...
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
#12
Pakt ribentrop - molotow byl IV Rozbiorem Polski .
Ja smiem twierdzic ,ze sowiecki komunizm byl jeszcze wiekszym zlem niz hitlerowski faszyzm czy nazizm ( jak go zwal ...)Nie jestem pewien , czy w Teheranie , czy ostatecznie w Jalcie ( BO NAPEwNO NIE W POCZDAMIE ) , te trzy gnidy - stalin , churchil i roosevelt - sprzedaly ostatecznie Polske sowieckiej kanalii.
Nie spierajcie sie o to czy AK stalo z bronia u nogi ,czy nie. Wiem , bezposrednio z ust (wymienianego przeze mnie w jednym postow ) lotnika , ktory latal najpierw z Angli , a pozniej z Brindisi , ze sowiety (czyt. stalin ) nigdy nie wyrazaly zgody na miedzyladowanie alianckich samolotow w rejonie Niemna - o co zabiegali Alianci w dobie powstania. Przy pelnym obciazenia mialy , te samoloty za krotki zasieg i alianci zmuszeni byli ograniczac i paliwo ( w rozsadnych ilosciach) i sprzet zrzutowy. Nie chcieli nic - oprocz paru pasow ziemi na ladowiska . Nie chcieli paliwa.
Koledzy - Polacy , to nie Czesi . MY MAMY KREW W ZYLACH!!! My nie potrafimy poddac sie w odpowiednim momencie , by uratowac wlasna skore , wlasne zabytki. Wiem tez to ,ze w okresie 1945 - 1989 mielismy - dzieki Powstaniu - ze wszystkich ,,demoludow'' najwiekszy ,,luz'' .
ZABIJALA NAS - ,,zydokomuna''. ZABIJALY NAS ,,JANCZARY STALINA,, W RODZAJU GENERALA SLEPOWRONA , KTORY SAM I PRZY POMOCY CIOSKA DOPRASZAL SIE O INTERWENCJE . DOPIERO ODPUSCIL SOBIE , GDY GORBI WYSZEDL Z PIERIESTROJKA.
#13
ok333

musze powiedzieć, że to ciekawa synteza historii

Ty masz po prostu talent :wypas: :mrgreen:

Pozdrawiam OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
#14
ok333 napisał(a):... te trzy (...) stalin , churchil i roosevelt - sprzedaly ostatecznie Polske sowieckiej kanalii...

Stalin sprzedał Polskę Rosji ??? :wypas: :mrgreen:
O w mordę ale numer ... :lol: :padam:
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
#15
Panowie przypomnę, że konferencja w Teheranie odbyłą się w grudniu 1943r., a Powstanie wybuchło w sierpniu 1944r. Na konferencji teheranie ustalone zostały strefy wpływów aliantów, natomiast granice ustalano na kolejnych konferencjach. Co do sensu wybuchu powstania mam mieszane uczucia i dopóki się jedno z nich nie wykrystalizuje to nie będę zabierał głosu w dyskusji.
Pozdr MJ


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości