Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruda [Erzhausen] - oboz dla jencow sowieckich.
#1
Podczas IIWS w Lodzi , w dzielnicy Ruda - wlaczonej przez Niemcow do miasta 01.04.1940, tuz przed przemianowaniem Lodzi na Litzmannstadt ( 11.04.1940 r ) - w rejonie zwanym Chachuly , u zbiegu ul.Odrzanskiej (nr 39-49) i Zuchow (nr 4-6) istnial w okresie od lipca 1941 r do ,,wyzwolenia'' w dniu 19.01.1945 r niemiecki oboz dla jencow sowieckich. Na istnienie tego obozu mozna znalezc dowody w terenie np. : groby jencow , rozne budynki - siedziba komendanta,baraki mieszkalne.Oboz utworzony byl i prowadzony prze Luftwaffe, zas jency ( glownie mechanicy ) pracowali na pobliskim ( ca 2,5 km ) lotnisku Lublinek przy remontach i naprawach samolotow. Byli takze ,,wypozyczani'' do lodzkich zakladow zbrojeniowych. W ostatniej dekadzie stycznia 1945 r , ca 120 jencow zostalo ,,przejetych'' lacznie z dokumentacja obozu przez wkraczajaca od tego kierunku , armie sowiecka. Po czym slad wszelki po jencach zaginal !

Zbliza sie kolejna rocznica ,,wyzwolenia'' tego obozu i warto by uczcic pamiec tych biednych wojakow.

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
#2
O ciekawostka?Można znać źródło informacji?
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#3
Tak . oczywiscie . Z wrazenia zapomnialem Smile !

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Ruda_Pabianicka&oldid=5541646">http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... id=5541646</a><!-- m -->

ok333
Odpowiedz
#4
Ja myśle że jak to ruskie żołnierz radziecki nie mógł dać sie wziąść do nie woli , pewnie jeńców wywieziono gdzieś i cichcem zgładzono
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#5
Grandi ,
a przewijales to ,,Rude Pabianicka'' dalej ? Co sadzisz o tych lochach i podziemnym szpitalu dla lotnikow Luftwaffe pod Restauracja ,,Lotnicza'' ??? Macie pole do popisu - warto popenetrowac troche. Przepytac starych ludzi . My mielismu na takich informacjach ,,knebel''. ;-)

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
#6
Jak "knebel" ?Smile Mieszkańcy tamtego rejonu od wojny mówili o tych tunelach biegnących od Rudy w kierunku lotniska więc to taką tajemnicą nie było. Zresztą podobno było bezpośrednie zejście ze śp. "Lotniczej" do ww. tuneli.
Gdy teren był rozkopany zaglądałem do tych jam i rzeczywiście - coś tam jest ale nie można z tego knuć bursztynowej komnaty Smile
Wiem że były kiedyś podejmowane próby zinwentaryzowania całego obiektu ale nie wiem co się dalej z tym stało. W magistracie nic o tym nie pis(zcz)ą?Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
Nawet o tym ostatnio rozmawialiśmy Gun ...

Podziemia biegnące z Rudy Pabianickiej w stronę Lublinka opisane zostały w którymś z numerów EI ... co dalej z wielką akcją eksploracyjna się działo – tego nie wiem. Najpewniej znaleziono skrzynie ze złotem i trzeba było uciszyć temat oraz świadków... ;-) :yes:

Pozdrawiam OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#8
W trakcie poszerzania Pabianickiej, rozbiórki restauracji itd doszło nawet do wypadku, pewien zbyt ciekawy młodzieniec wpadł do "lochu" i była sprawa dla milicji.
Co do obozu, to siedzieli tam nie tylko Rosjanie. Po wojnie doszło do ekshumacji masowego grobu w okolicach tego obozu. To chwilowo na tyle.

Ironrat
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości