Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwa pod Wola Cyrusowa 1939
#1
Witam
Ciagle poruszam ten temat na roznych forach.Ale wiem ze powinien on byc bliski szczegolnie nam bo napewno kazdy z was tam byl nie wspominajac o Bolasie, Jagodzie itd Smile Smile
Interesuje mnie ta bitwa poniewaz moja dzialka znajduje sie 1km od tego lasu gdzie rozgrywala sie bitwa.Przeszukuje ten las od 6 lat praktycznie co weekend z roznym skutkiem..ale raczej niestety z mizernym.Podzielilem go sobie na rejony poszukiwan ale i tak nic z tego nie wynika.Bardzo mnie ciekawi co tam znalezliscie ...??? dla mnie najfajniejszym fantem i zaskakujacym byla luska do Ura .Slyszalem juz nie jedna opowiesc czego to ludzie z tamtad nie wyciagali..ale raczej cos watpie Smile Poprostu piszcie ciekawy jestem jak sie rozwinie ten watek.
jesli ktos chcialby pokopac na woli to zapraszam Smile Smile Smile
Pozdrawiam MIQ
#2
Chętnych znajdzieszSmile.Ja się pisze.Choć nie lubie zbytnio kopać w miejscach potyczek z września bo trudno nawet o łuskę ale jak już ją znajdę to radość jest większa od znaleziena 100 sztuk łusek od mośkaSmile.Kiedy proponujesz wypad??
Pozdrawiam
#3
Witam
Wiesz ja jestem co weekend obok tego lasu..wiec praktycznie pokopac mozna zawsze.Lusek jest tu raczej sporo ale nic wiecej nie trafisz Smile Przynajmniej dzieki tym luska zarysowala mi sie ogolna sytuacja walk na Woli.hehe
Pozdrawiam MIQ
#4
No to może się zjawie ale to chyba już na wiosnęTongue
Pozdrawiam
P.S. Może jak zostanie utworzone Stowarzyszenie to zogranizujemy tam jakiś wyjaździk??
#5
No to wrocmy do ...TEMATU !
Tu mamy opis tej bitwy :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://archidiecezja.lodz.pl/~niesulkow/historia/1939/kampania.htm">http://archidiecezja.lodz.pl/~niesulkow ... mpania.htm</a><!-- m -->

a na dole mozliwasc dostepu do map z tego okresu wrzesniowego .
Kopaczom moga sie przydac ;-)

ok333
#6
Witam
Jasne ja dysponuje baza wypadowa na Wole ..a pozniej jakis grill cos w tym stylu Smile
Wlasnie wracajac do Tematu Woli.
Znam ten link dosc dokladnie.Jest to fragment tekstu z Grupy operacyjnej piotrkow.Mapa ktora tam jest jedna z 2 dostepnych w tej ksiazce.Oczywiscie 2 jest bardziej dokladna i tyczy sie dokladnie lasu wola cyrusowa.
Czyzewskiego :Od gor borowskich do zakroczymia: Jest tam maly epizod z opisu przejscia przez wole 2pp
Na pierwsze wzmianki o tej bitwie trafilem w KSIEDZE KAWALERI POLSKIEJ Heryka Smacznego walczyy tam wchodzace w sklad wolynskiejBK, 12pulk ulanow podolskich, 19 pulk ulanow wolynskich,21 pulk ulanow nadwislanskich, 2 pulk strzelcow konnych. Ksiazce tej mozna znalesc rowniez rysunek przedstawiajacy bitwe pod wola tak jak wyobrazil sobie to autor.
Mala wzmianka o tej bitwie jest w przypisach na koncu A.Zawilskiego Bitwy polskiego Wrzesnia Tom 1.
Przechodzil tamtendy rowniez 30 pulk strzelow kaniowskich ktory zostal silnie ostrzelany pod wsia Boginia.Wzmianki o tym mozna znalesc w Bitwach polskiego Wrzesnia i w nowo wydanej ksiazce Historia Kaniowszczyków czyli Dzieje 30 Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich autorow Marian Domagała-Zamorski Wacław Stanisław Godzemba-Wysocki
Jest to bardzo wartosciowa lektura ktora polecamSmile Jeszcze jest kilka ksiazek w ktorych mozna znalesc wzmianki o Bitwie nad wola Cyrusowa.ale juz niepamietam dokladnie tytulow..
Zeby poznac ten teren trzeba sie troche zaglebic w lektore hehe Smile ale mimo tego efekty sa marne Smile
Pozdrawiam MIQ
#7
chętnie na wiosne możemy sie :mrgreen: w kupe zebrać itam pokopać radził bym przetrzepać laski od strony lasu janinowskiego :cwaniak: przeszukałem tylko jeden ibyły 2 kieszenie mauzerków dalej nie poszłem bo baterie siadły :lol: :baby: :cenzura:
#8
Jest to napewno alternatywa.Jak Towarzystwo będzie już utworzone to będziemy organizować wspólne wyjazdy.Napewno warto tam poszukać może trafi się ten teraz to już chyba "półlegendarny" Ur...Napewno warto szukaćSmile
Pozdrawiam
#9
Witam
Przetrzepalem praktycznie wszystki laski od strony janinowa bo tu mieszkam ale nie trafilem na jakies slady nawet...jak cos to tylko 1 luska 1 wojennego mosina.
Zbychpod:nawet takie dane jak znalezienie 2 kieszeni mauzerkow jest dla mnie dosc istotne, dzieki temu mam w glowie calkiem klarowny obraz walk na woli.Milo by bylo jak bys chociaz w przyplizeniu powiedzial gdzie lezy ten lasek(a ja Ci powiem czy tam bylem ) hehe
A z grilem to jak najbardziej rzeczywisty pomysl..
Pozdrawiam MIQ
#10
jak wiesz w którym lasku jest wąwóz :zdrowko: to jakieś 2 laski dalej a słyszałem że jakiś czas temu gościowi w nocy z pola po żniwach coś wyciągneli przy starej gruszy znajomy mówił bo obok ma pole w tej okolicy :zdrowko:
#11
hmmm..a to ciekawe ,a moze ja tam cos wyciagnalem hmm... Smile ja juz rozne rzeczy slyszalem ze nawet podobno jakis czolg wykopalem..hehe Smile Takie to kraza opowiesci na pobliskich wioskach Smile hehe .W tamtym lasku nie bylem jeszcze bylem w 1 na polach przy parpowach ..a do 2 zawsze mnie korcilo zeby pojsc Smile ktos byl szybszy Smile hehe
Pozdrawiam MIQ
#12
JEST JESZCZE CIEKAWE MIEJSCE IDZIESZ DROGĄ CO SIE CIĄGNIE NA BRZEGU LASU NA ZAKRĘCIE OCZYWIŚCIE W STRONE BRZEZIN WCHODZISZ W LAS PRZECHODZISZ PRZEZ STUMIE Ń I JEST MAŁE ZBOCZE GDZIE NAZBIERAŁEMSPORO POLSKICH ŁUSEK BŁY WYSTRZELONE MOŻE W TYCH BAGIENKACH OBOK MOŻE BYĆ
#13
Wlasnie zauwazylem ze jestes z Brzezin wiec niedaleko odemnie bo mam dzialke w niesulkowie koloniSmile Wiec mozemy razem sie kiedys wybrac na poszukiwania w te rejony bez zadnego problemu,tylko jak bedzie do tego sprzyjajaca pogoda..np taka jak dzis Smile :-) Mozemy uskuteczniac przeszukiwania tego terenu razem, jest pelno ciekawych miejsc.A jesli chodzi o 1 wojne to ciagle na nia rafiam gdy szukam wrzesnia Wink
Pozdrawiam i zycze szczesliego nowego roku i owocnych poszukiwan Smile
#14
JUŻ SPRZĘT SCHOWAŁEM I ZAKONSERWOWAŁEM NA WIOSNE JESTEM BARDZO CHĘTNY JAK BĘDZIESZ NA SPOTKANIU NA PEWNO SIE DOGADAMY ŻYCZĘ NAM WSZYSTKIM W TYM ROKU TRAFIEŃ ŻYCIA I CIEKAWYCH ZNALEZISK
#15
Witam
Ciekawy jestem co znalezliscie w okolicach Woli Cyrusowej,lesie janinowskim, pod brzezinami??Napewno duza wiedza wykarze sie tu Zbychpod ktory mieszka w brzezinach..ja bede pisal stopniowo wraz z rozwijaniem sie tematu abyscie sie nie przerazili hehe :-D
Pozdrawiam MIQ


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości