Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
lubimy zagadki
#1
Ponieważ w dziale drobnicy w porównaniu z innymi działami nie było jeszce zgadek więc zachęcam entuzjastów do wykazania się wiedzą.

1) Pierwsze pytanko: Jaka jest najstarsza znana polska moneta?

2) pytanko drugie:Jak się nazywa i za czyjego panowania została wybita pierwsza polska złota moneta?
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
#2
Spróbuję jako pierwszy.
Skoro państwowość polską liczymy od Mieszka I, to ad 1 denar Mieszka I.
Ad 2 chodzi zapewnie o unikatowy dukat Władysława Łokietka lub łokietkowy floren z wizerunkiem Św Stanisława.

Ironrat
#3
Bardzo dobre odpowiedzi

W przypadku pytania 1 to denary Mieszka (napis MESICO) chociaż w świetle ostatnich badań (prof. Suchodolski) powinno je się chyba przypisać Mieszkowi II, a nie jak dotąd sądzono jego dziadkowi Mieszkowi I.


Wprzypadku pytania 2 Oczywiście za panowania Władysława Łokietka została wybita w Polsce pierwsza złota moneta, która przeszła do historii pod nazwą dukat Łokietka.

[Obrazek: f3235f9dd358fa9b.jpg][/URL][/img]



To teraz pytanko 3 . Na jakiej monecie figuruje najstarszy znany portret (wizerunek króla)
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
#4
Pierwszy król to oczywiście Bolesław Chrobry. Proponuję denar Gnezdun Civitas.

To teraz ja bym prosił o pierwszą polską monetę z wybitą na niej dacie wybicia.

Ironrat
#5
O ile się nie mylę to:

Srebrny grosz głogowski ma średnicę 24,8 mm i waży 1,88 g. Awers przedstawia orła w koronie otoczonego napisem: "SIGIMVNDVS DVX GLOGOVIE". Na awersie znajduje się herb Litwy, pod którym widnieje data 1506, a wokół monety napis "KAZIMIRI R. POLONIE NATVS".


A w nawiązaniu do tego pytania lecz wychodząc poza granice kraju.

Skąd pochodzą, z jakiego materiału zostały zrobione i z jakiego okresu pochodzą najstarsze monety świata, na których widnieje data wybicia? (to jest ciekawostka na którą ostatnio trafiłem)
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
#6
Czy mógłbyś usciślić. Czy chodzi o datę A.D. z liczbą pisaną cyframi arabskimi, czy o datę A.D, czy też o opis monety/na monecie pozwalający jednoznacznie ją datować wg. jakiegoś kalendarza/panowania/urzędnika?

Ironrat
#7
Codzi o datę pisaną cyframi a nie opis na monecie.
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
#8
Ponieważ nie sprecyzowałeś tak do końca, to zakładam, iż chodzi o datowanie Anno Domini.

W takim przypadku najstarsza znana mi moneta, to duński denar z Roskilde, z 1234 roku. Data jest pisana cyframi rzymskimi.
Najstarsza data z cyframi arabskimi jaką znam, znajduje się na monecie z St Gallen, z 1424 roku.

Istnieją monety starsze, ale daty są tam podawane wg innego kalendarza.

Nie wiem, czy o to chodziło.

Ironrat
#9
Super jeżeli chodzi o datowanie Anno Domini.

Prawdę powiedziawszy nie sprecyzowałem podpowiedzi, bo informacje, na które trafiłem są chyba trochę wykluczające się, a z jednej strony ja nie posiadam aż takiej wiedzy historycznej by sam określać sposób datowania a z drugiej strony byłem ciekawy co napiszesz.

info 1) to jest cytat
"Najstarszymi monetami świata, na których podana jest data ich wybicia są monety wykonane z elektronu - stopu złota i srebra — w Lidii w Małej Azji, w latach 685—652 p.n.e., a więc mniej więcej 2650 lat temu".

info 2) z innego źródła
"Lidyjskie monety z VII i VI wieku p.n.e. są wykonane z elektronu, po jednej stronie widać na nich wizerunki byka i lwa, a po drugiej kwadratowe wgłębienie spowodowane niedoskonałą jeszcze techniką bicia".


Z tego co wiem Lidia w Azji Mniejszej to są tereny plus minus dzisiejszej Turcji - jak one mogły być datowane w tamtym czasie?
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
#10
Cytat:"Najstarszymi monetami świata, na których podana jest data ich wybicia są monety wykonane z elektronu - stopu złota i srebra — w Lidii w Małej Azji, w latach 685—652 p.n.e., a więc mniej więcej 2650 lat temu".

Chyba coś nie tak. Wygląda mi to na błędne tłumaczenie jakiegoś angielskiego tekstu. Za najstarsze monety lidyjskie uważa się monety wybite za panowania Aliatesa II, czyli nie wczesniej, niż ok. 610 p.n.e. Są to monety, które można datować (okres panowania władcy), ale podać datę wybicia?? Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale coś mi tu nie gra.

Jeśli chodzi o sposoby datowania, tak ogólnie.
1. Władca, lub urzędnik. Datę można uściślić na podstawie dodatkowej puncy np. urzędnika zarządzającego mennicą oraz oznaczeń mennicy, wszystko pod warunkiem, iż znamy chronologię.

2.W przypadku np. monet rzymskich, można skorzystać z tytułów przyznanych władcy. np. PARTHICO na monecie Trajana oznacza, zwycięzcę nad Partami (rok 116), a że zmarł on w 117 roku... Z tego, co pamiętam, można też opierać się na urzędnikach, jeśli na monecie jest podany również np. trzeci konsul za panowania cesarza X.

To tak bardzo ogólnie.

Ironrat
PS. Rosjanie odkryli w zeszłym roku co nieco u siebie. Może się okazać, iż monety lidyjskie nie są najstarsze.
#11
A Fenicjanie?

Pozdr MJ
#12
W VI w. p.n.e. zaczęli bić monety także Grecy. Podobnie Persowie. Z Chinczykami jest pewien problem ponieważ mieli "monety", ale o dziwnych kształtach. Trochę czasu minęło, zanim nie stały się okrągłe, albo przynajmniej kwadratowe.

Ironrat
#13
Masz rację co do tego datowania coś tu nie jest tak, ktoś się zagalopował.

A wracając do zagadek

Co to jest donatywa?

W którym roku wybito pierwszą polską donatywę?

W którym roku wybito najstarszą donatywę na ziemiach zwiazanych z Polską?
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
#14
Donatywa (od łac. donatio - darowizna, dar) to moneta lub medal złoty o wartości od 1,5 do 20 dukatów, ewentualnie srebrny o masie talara lub jego wielokrotności, bity okazjonalnie w XVI-XVII w. w darze i hołdzie dla monarchów czy innych ważnych osobistości.

W Polsce donatywy biły mennice miejskie w Gdańsku, Toruniu, Elblągu i Rydze głównie z okazji wjazdów monarchów do tych miast.

Pierwsza polska donatywa została wybita w 1552 r. przez Gdańsk dla Zygmunta II Augusta. Najstarsza donatywa na ziemiach związanych z Polską to 10 dukatów z 1530 r. wybite we Wrocławiu na zlecenie rady miejskiej.

Ironrat
#15
Super - dzięki i nowa zagadka. Wszystkie te zagadeczki są właściwie proste ale może wzbudzą zainteresowanie kogoś kto do tej pory nie miał do czynienia z monetkami.

Uwaga.
20 stycznia 1924 roku Prezydent Rzeczypospolitej wydał dekret na temat bicia złotych monet.

Jakie nominały monet przewidywal dekret, a jakie faktycznie bito?
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości