Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
znacie ten kościół?
#1
Dzis rano idac po zakupy wypatrzyłem ciekawą światynie. Może wiecie co to za kościół.

lokalizacja - przy ul. Żeromskiego, po prawej stronie (idąc od Łąkowej do Rynku Barlickiego), między ul. Struga i 6 sierpnia. Stoi równolegle do ulicy, (bliżej Struga), w głębi podwóraka między dwoma kamienicami. Na planie prostokąta, dach 2-spadowy lub mansarda (nie pamiętam już), na środku kalenicy mała wieżyczka z krzyżem. Dwa wejścia i dwa okna na ścianie frontowej na dwóch końcach.
Mi to wygląda na nieczynny obiekt, może jakiś dawny zbór mniejszego odłamu protestantyzmu (baptyści, metodyści itp.)
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Może to jest ten Kościół Środowisk Twórczych? :->
Odpowiedz
#3
nie, środowisk twórczych jest przy lipowej i jest w neogotyckim stylu; znam go z autopsji
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
Witam,postaram się czegoś dowiedzieć na ten temat.Moja rodzina mieszka akurat w tej kamienicy na owym podwórku.Z tego co mi się kojarzy obiekt jest na bank nieczynny i chyba na sprzedaż.

Pzdr.
Odpowiedz
#5
W miejscowosci Budzynek - Sieradzkie :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.filar.walaszczyka.prv.pl/lodzkie/album0.html">http://www.filar.walaszczyka.prv.pl/lodzkie/album0.html</a><!-- m -->

Prawda , ze niespotykana architektura drewniana ?

ok333

[ Dodano: 27 Luty 2007, 14:14 ]
:alien: uuuupd - trzesi rzad , obrazek z prawej pierwszy. SORRY
Odpowiedz
#6
Miałem wczoraj okazję rozmawiać z R. Bonisławskim i potwierdził moje przypuszczenia - to jest kościół protestancki, "Braci Morawczyków" - jak powiedział
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
Poza tym - Google Twoim Przyjacielem !!!

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Bracia_morawscy">http://pl.wikipedia.org/wiki/Bracia_morawscy</a><!-- m -->

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#8
Udało mi się uzyskać kilka informacji na temat tego obiektu. Wybudowano go na początku XX w. jako zbór Barci Czeskich (Morawskich) podporządkowanych Kościołowi Ewangelicko - Augsburskiemu. Parafia funkcjonowała do końca II Wojny Światowej. Po wojnie nieruchomość została odebrana Ewangelikom, a następnie przez pewien czas była tam parafia Rzymsko-Katolicka. W latach 90-tych właścicielem zostali ponownie Ewangelicy (dokładnie parafia Św. Mateusza) następnie cała nieruchomość została sprzedana osobie fizycznej gdyż świątynia uległa desakralizacji. Póki co nowy właściciel chyba nie ma pomysłu co tam zrobić. A oto kilka fotek.


Załączone pliki Miniatury
           
Odpowiedz
#9
ok333 piekny ten drewniany kościółek, nie to co dzisiejsze "gnioty" nie mające w sobie tego... nastroju.
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#10
Czy piękny?
Powiedziałbym nietypowy, bo kruchta dostosowana jest raczej do sezonu letniego :wypas:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#11
Dzięki Jagoda za informacje i zdjęcia. I archiwalne foto z przedwojennej gazety wykadrowane.


Załączone pliki Miniatury
   
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości