Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekshumacje niemieckicj jeńców wojennych
#1
We wczorajszym Dzienniku Łódzkim był artykuł o planowanych ekshumacjach jeńców niemieckich z obozu na lublinku, oraz w późniejszym terminie z obozu na Sikawie
Odpowiedz
#2
Możesz przytoczyć jakieś szczegóły? Byłem akurat poza Łodzią i nie miałem okazji kupić gazety.

Ironrat
Odpowiedz
#3
Rzuć okiem na <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.dziennik.lodz.pl/">http://www.dziennik.lodz.pl/</a><!-- m -->
Zwykle mają aktualny numer i ostatnich parę w formie PDF do pobrania ze strony. Tak mi się przynajmniej zdaje. Podobnie EI.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#4
Dziekuję. Zrobiłem to.
Po wojnie w tamtych okolicach była już ekshumacja masowego grobu. Czy byli to Niemcy, czy też jeńcy czasu wojny, nie wiem.

Ironrat
Odpowiedz
#5
EKSHUMACJA VIII 2005 - smierc i ,,narodziny'' ... mroki historii Ziemi Lodzkiej .

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.noworadomsk.com/zbior/strony/kodrab/exhum.html">http://www.noworadomsk.com/zbior/strony ... exhum.html</a><!-- m -->

Ja ,,to'' okreslam tragedia Ziemi Radomszczanskiej i jej ,,boguducha winnych'' mieszkancow. Narodziny lodzkiej ,,wladzy ludowej'' w lasach radomszczanskich i zaraz obok smierc juz bezbronnych jencow , ktora niesie kolejne bolesne wspomnienie - Katyn . Z radoscia i okrzykiem U RRRRA na ustach , witana ,,armia wyzwolicielka ??? Lepsza czy okrutniejsza od dotychczasowego okupanta ??? Te niezlamane niesmiertniki .
A M E N

ok333
Odpowiedz
#6
Ofensywa sowiecka - styczen ' 1945.

W nocy z 15/ 16 stycznia ' 45 doszlo do najwiekszego - w okresie trwania II WS - bombardowania Lodzi . Lecz zanim do tego doszlo ...

A CZ i jej dowodcy wiedzieli , ze miasto nie bylo zniszczone i wazne z racji jego przemyslu . Zastosowali metode tzw . okrazenia , zostawiajac hitlerowcom wentyl albo korytarz do ucieczki z Lodzi w kierunku na Konstantynow Lodzki . Czesc wojsk hitlerowskich ,,nakierowali'' wiec na poludnie od Lodzi - min.rejon Starowej Gory , a czesc na Brzeziny i dalej na polnoc od Lodzi. Galkowek zostal wyzwolony 15 stycznia 1945. Niemcy uciekli . A co sie stalo z oddzialem ,,wlasowcow'' , ktory opisalem w watku ,, Bum w Galkowku'' ? Otoz w ogolnym poplochu i zamieszaniu wybrali oni najprostsza droge tj. przez las w Galkowie Malym w kierunku na Justynow i Bedon i w rejonie pomiedzy Andrespolem i Andrzejowem zostali okrazeni przez ,,sojusznikow''. Chcac uniknac smierci zaczeli uzywac jezyka rosyjskiego i gremialnie sie poddawac. Jednak po zlozeniu broni zostali wszyscy rozwaleni z pepesz. Front przeszedl a trupy walaly sie jeszcze przez kilka dni.Nie wiem jednak , gdzie zostali oni pochowani , a ilosc ich byla nie mala .

I tutaj wroce do nalotu. Otoz sowieci chcac wywolac panike w miescie i posrod pozostalych Niemcow , zrzucili w poczatkowej fazie nalotu ogromna ilosc flar oswietlajacych . Wuj moj stwierdzil , ze w mieszkaniach mimo zaciemnienia jasno bylo , jak w dzien . Nastepnie zrzucono duza ilosc bomb zapalajacych min. w rejonie ulic Zachodnia - Stodolniana/ 11-go Listopada, gdzie bylo duzo ofiar smiertelnych zarowno wsrod niemcow jak i lodzian.

ok333
Odpowiedz
#7
Słyszałem też o ukatrupionych "Ukraincach" w lesie pod Głownem (Głowno-Wyskoki). Sądzę, że owi "Ukraincy" to też mógł być jakiś oddział ROA (czy jakoś tak). Ktoś coś wie na ten temat?
Pozdr MJ
Odpowiedz
#8
jeśli się nie mylę to ROA powstała jakś pod koniec 1944 r. i raczej nie działała w naszych okolicach. Może RONA, ale też mi się nie wydaje.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#9
Nie jestem biegły w sprawach narodowości żołnierzy walczących u boku Wermahtu i SS. W każdym razie, z opowieści okolicznych mieszkańców wynika ze był to jakiś oddział rosyjskojęzyczny wykończony przez bolszewików.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#10
Być może Hivisi?A bomby spadły też na róg Pomorskiej i Wschodniej, tam gdzie jest parking, podobno były tam jakieś zakłady i magazyny
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#11
Przy wjeździe do Głowna od strony Łodzi znajduje się niemiecki cmentarz z okresu II wojny światowej. Obok żołnierzy Wehrmachtu poległych w 1939 r pochowani są Własowcy (ok 50)rozstrzelani 19 stycznia koło 1945 r koło krochmalni przez czołówkę pancerną. Na cmentarzu tym pochowani są także miejscowi Volksdeutsche m.in. rodzina Wlphertów zastrzelona w burzliwym okresie po wyzwoleniu.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#12
A czy ktoś wie kogo kryje zbiorowa mogiła w Bukowcu.Niemców a może właśnie własowców?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości