Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nieistniejące łódzkie kina
#1
Zastanawialiście się ile jest kin w łodzi? Paniętam, że w latach 70-90 było ich mnósto, miały swój niepowatarzalny klimat który je z pośród siebie wyróżńiał.
Proponuje utwozyc spis kin łódzkich wciąż działających, jak i miejsc w których się one znajdowały:
-MŁODA GWARDIA na ul. A. Sruga (sklep)
-POKÓJ przy Niciarnianej (zabity dechami)
-GDYNIA (non stop) ul. Tuwima
Jak się nazywało to kino gdzie teraz jest Kabaret?
Odpowiedz
#2
Kabaret obecnie to niegdysiejsza Wisła
Na ul. Krawieckiej była Halka (poważnie!)
Na ul. Giewont kono o tej samej nazwie!
A na zielonej? tam gdzie teraz sa kible to chyba była mołoda gwardia! tylko że ją wyburzyli! i zrobili szalet publiczny!
Cytryna na zachodniej jeszcze działa
Włókniarz pózniej Capitol też na Zachodniej już zamknęli
Zachęta na Zgierskiej przy pl. Kościelnym
Przedwiośnie na Żeromskiego tez zamknięte
Moskwa późniejsze Iwanowo na Limanowskiego
Polesie przy szpitalu Madurowicza
i Oka na Tuwima w Klubie Garnizonowym
Więcej nie Pamiętam
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Kino - "1 Maja" na Kilińskiego przy Abramowskiego - oglądałem tam wersję czarno - białą "08/15" Kirsta - obecnie knajpa
Kino "Wolnosć" na Przybyszewskiego
Kino "Tatry" na Sienkiewicza - nie wiem czy jeszcze działa - była wersja salowa i tzw Tatry letnie - czyli kilka ławek pod chmurką
Kino "Lutnia" na Piotrkowskiej - bardzo zamierzchłe czasy
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
Odpowiedz
#4
Brakuje juz

- kina ,,MUZA'' ul. Pabianicka
- ,,Energetyk'' w al.Politechniki.

Bylo jeszcze , ale bardzo dawno temu - ,,kino'' w Technikum Energetycznym przy ul.Skrzywana , obslugiwane przez tzw. kino objazdowe. Potezny - na owe czasy - ciezarowy ,,Lublin'' z buda przywozil projektor , glosniki i ekran . Technikum dawalo sale i lawki drewniane. Frekwencja byla rowna 150%. A filmy jakie !!! Pamietam ''Krolowa Margot'' i ,,Cichy Don'', ,,Los czlowieka'', ,,Kak zakalalas' stal'' i oczywiscie sztandarowy film ,,Mosfilmu'' - ,,Swiat sie smieje'' . Z polskich ,,Zakazane Piosenki'' i ,, Cafe pod Min oga'' Od tej pory ja juz sie nie smieje na radzieckich filmach . Legitymacji w tym kinie nie sprawdzali :wypas: !!!
Na Retkini bylo kino Polesie'' , gdzie podczas seansu z balkonu lecialy glowki surowej kapuchy ! :yes: :wypas: :wypas: :wypas:

Pozdrawiam filmowo

ok333
Odpowiedz
#5
Repertuar z 1 maja 1949 r.

Nazwa kina Tytuł filmu
Adria „Siedmiu śmiałych”
Bajka „Muzyka i miłość”
Bałtyk „Skarb”
Hel „Dżulbros”
Muza „Timur i jego drużyna”
Polonia „Dwaj panowie F”
Przedwiośnie „Wiosna”
Rekord „Dzieci kapitana Granta”
Robotnik „Cztery serca”
Roma „Śluby kawalerskie”
Stylowy „Nowe pokolenie”
Świt „Daleka droga”
Tatry „Czekaj na mnie”
Tęcza „Panna bez posagu”
Wisła „Człowiek z karabinem”
Włókniarz „Przeczucie”
Wolność „Ostatni Mohikanin”
Zachęta „Czwarty peryskop”
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
BB przypomniał o Kinie ROMA, o ile dobrze pamiętam na Rzgowskiej (?)

[ Dodano: 13 Luty 2007, 09:47 ]
Cekaw jestem gdzie było kino HEL?
Odpowiedz
#7
w latach 80-tych
- na Franciszkańskiej przy Wojska Polskiego było kino Pionier (? - nie pamiętam ale oglądałem tam z rodzicami "Rój") - dziś sklep
- Świt był przy Bałuskim Rynku - dziś lombard (pamiętam jak z ojcem oglądałem tam "Powrót Mechagodzilli")
- na Lumumbowie było słynne Studio - moje ulubione i bardzo często odwiedzane kino, wyświetlano filmy jeśli zebrała się minimalna frekfencja w liczbie 5 osób - cała sala dla Ciebie!, przy ekranie stał piec kaflowy - dziś zburzone na jego miejscu widać trochę fundamentów i trawę
- na Stokach było kino Stoki - dość luksusowe nie wiem czy istnieje budynek
- na Nawrot było kino w Domu Kultury Milicjanta (czy jakoś tak) - zwykle pokazywało lektury szkolne
- poza tym kina były też w Młodzierzowym Domu Kultury (Moniuszki) - już nie istniejące (chyba?) kino lektur szkolnych oraz w ŁDK działa do dziś.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#8
Kino ,,Roma'' - napewno przy Rzgowskiej ( kolo Czerwonego Rynku ), podobnie jak ,,Rekord"" przy Rzgowskiej 2 , w poblizu pl.Reymonta . ,,Pionier'' przy Franciszkanskiej do 1939 r nazywal sie ,,Bajka''.
Przy ul.Kilinskiego byly kina : ,,1 Maja'' i ,,Stylowe'' . Przy ul.Tuwima - ,,Wisla'' i vis a vis ,,Gdynia'' oraz ,,OKA'' w Klubie Garnizonowym. Poza tymi : ,,Iwanowo'' - ul.Limanowskiego 200 (Zabieniec) , ,,Pokoj'' ul.Jozefa przy po Lodz - Niciarniana, ,,Sojusz'' ul.Platowcowa na N.Zlotnie , ,,Giewont'' ul.Pieniny (Stoki) , ,,Halka'' ul.Krawiecka , ,,Polonia'' + ,,Adria'' przy Pietrynie oraz ,,Czajka'' w Kochanowce , lecz poza szpitalem ;-) .
,,Polonia'' i ,,Polesie'' przy Fornalskiej (ob.Wilenska 37) posiadaly balkony ( ? ). Kino ,,Przedwiosnie'' przed II WS bylo wlasnoscia Zwiazku Majstrow Tkackich , po wojnie przekazane Zw.Zawodowym . Acha , jeszcze przed II WS w miejscu gdzie stoi DH ,,Magda'' , u zbiegu Piotrkowskiej i Jaracza bylo kino ,,CZARY'' .ktore wyswietlalo wylacznie filmy kowbojskie . Kino ,, HEL '' - napewno bylo w Lodzi, lecz pamiec mojego interlokutora , b.kierownika kina ,,Wisla'' zawiodla . Ale co sie odwlecze ... .

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
#9
kino Mewa Rzgoskiej przy Odynca teraz jest tam parking
Odpowiedz
#10
Nie pamiętałem o nazwie kina na Stokach (wydawało mi się że Stoki na ul. Giewont). W okresie rewolucji społeczno-ustrojowej czasowo zorganizowano kino w Prekserze (Pomorska). Sala była profesjonalna (typu aula akademicka) i sporo miejsc do siedzenia.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#11
"Młoda Gwardia" na ul. Zielonej.
"Hel" znajdował się na dawnej ulicy Głównej w miejscu gdzie chyba teraz stoi salon Orange na Piłsudskiego.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
Odgrzewając kotleta, czy ktoś zna historię budynku kina "Pionier" vel "Bajka" przy ul. Franciszkańskiej?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#13
Jedyne co pamiętam z Pioniera to smród w przedsionku gdzie zbierali się okoliczni amatorzy tanich trunków a nadmiar płynów oddawali pod ścianę.
Odpowiedz
#14
(22-10-2014, 13:59)gunship napisał(a): Odgrzewając kotleta, czy ktoś zna historię budynku kina "Pionier" vel "Bajka" przy ul. Franciszkańskiej?
Budynek jest przedwojenny (w każdym razie - przed wojną było tam kino "Bajka")
Gdzieś wyczytałem, że w czasie wojny leżał w obrębie getta łódzkiego i na jakiś czas, w 1941 r. ulokowano tam tzw. kolektyw Hamburg (deportowanych Żydów z Hamburga). Potem (ale jeszcze za czasów getta) funkcjonował dom modlitwy, krótko także stołówka dla młodzieży.
Po wojnie działało kino "Pionier", zamknięte jakoś w latach 90-tych. Był tam supermarket ABC, potem Spar, a obecnie Tesco.

EDIT
Kino „Polesie” to była chyba dawna aula wykładowa szpitala (róg Bratysławskiej i Wileńskiej). W latach 80-tych miała jeszcze drewniane, opuszczane krzesełka i szerokie pulpity, z taką klapą opuszczaną do siebie (dla lepszego notowania wykładów). Zawsze na napisach końcowych stukot tych dech i krzesełek prawie zagłuszał muzykę z ekranu.
Odpowiedz
#15
Było jeszcze kino na Księżym Młynie przy ul. Przędzalnianej ?? 68 , ale nazwy nie pamiętam.
pozdr.
L.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości