Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
fotozagadka-łatwa
#1
co to, gdzie to?


Załączone pliki Miniatury
   
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Mój ulubiony tympanon romański z kościoła w Strońsku. Piękny detal i urocze miejsce. Kościół interesujący jest zresztą także w innych "detalach".
Ostatnio kościół badał zespół archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#3
takie miałem przeczucie, że właśnie Ty odpowiesz, choć zagadka łatwa. Tympanon robi wrażenie :->
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
Tympanon słabo jest eksponowany jak na taki efektowny zabytek. W Strońsku ciekawe są też inne "dzieła" - na ścianach prezbiterium można dostrzec wyryte w cegłach przez pątników napisy, niektórw aż z XVI wieku!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#5
Dla kogo przeznaczymy ten ekwipunek ;-) .

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/m_pol_piech_39a.htm">http://powstanie-warszawskie-1944.ac.pl ... ch_39a.htm</a><!-- m -->
Odpowiedz
#6
Nie bardzo rozumiem pytania. Pisze przecież, że jest to ekwipunek wrześniowego szeregowca piechoty?

Ironrat
Odpowiedz
#7
Ja go przeznaczam dla Grupy Rekonstrukcyjnej :-D . Wszystko widac , jak na dloni . I opisany elegancko kazdy szczegol ekwipunku.
Odpowiedz
#8
Kościół w Strońsku dostał ostatnio jakieś piekielne dofinansowanie ze środków unijnych i jako perełka będzie poddany pieczołowitej renowacji. Serdecznie polecam - świetna sprawa, warto zoabczyć.

Fotek samego kościoła za bardzo nie mam, ale tu go widać na drugim planie Wink
[Obrazek: s8cn1.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#9
BYły ostatnio badania w Strońsku, m.in. georadarowe. Dofinansowanie ma też złe strony (a raczej nieoświecenie niektórych beneficjentów!) - przeróbki dokonane za te pieniądze wyprzedziły niektóre badania i zniszczyły sporo informacji historycznych - nie da się ich już odtworzyć. :-(
Moja śp. babcia mawiała do mnie:
"- G ó w n o chłopu nie zegarek, jak nakręcać nie umie!"
Amen!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#10
Duży i ciężki w lekturze (dla niefachowców) tekst o tych badaniach ukazał się w "Ochronie zabytków" (jakiś w miarę świeży numer chyba-bo nie zanotowałem).
Kiedy spojrzałem na okładkę numeru, na której była wizualizacja pierwotnego wyglądu (1 z 2 proponowanych), to od razu wypaliłem, ze to kolegiata w Tumie; takie podobne!
A swoją drogą to obok tympanonu kościół ma też coś równie oryginalnego, a mianowicie wezwanie - "Św. Urszuli i 11 tyś. dziewic"
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości