Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skąd się wzięły nazwy łódzkich ulic?
#1
Interesuje mnie m.in. to skąd wzięły się nazwy takich ulic jak: Nawrot, Czerwona, Złota, Lipowa, Mania i wielu innych nazw brzmiących "egzotycznie"
Odpowiedz
#2
Nawrot - od nawracania. Kiedyś czytałem historię tej ulicy i tam było dokładnie wytłumaczone.
Nie pamiętam natomiast gdzie był ten artykuł. Nazwy raczej związane bezpośrednio z czymś co charakteryzowało dane miejsce.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Nawrot - znana z planów już od 1827 r. Kiedyś prowadziła do lasów rządowych (ob. fragment Park 3 Maja) Ze śródmieścia jechało się Przejazdem (Tuwima) a nawracało Nawrotem :-)

Pozdrawiam
Vaderian (Łódź)
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#4
Czerwona - w czaasach Łodzi fabrycznej wzdluz ulicy wiodl kanal odprowadzający z farbiarni nalezacej bodajze do Geyerow
Zielona - od Zielonego Rynku - ob Pl Barlickiego - niegdys targ wyłacznie warzywny
Wiele nazw typu Lipowa, Złota, Krucza itp wystepuje w wielu miastach w Polsce i nie wiazalbym ich z jakimikolwiek glebszym znaczeniem - ot poprostu tak nazwali
C o do Mani to napewno osada fabryczna i las o tej nazwie istniały juz w poł XIXw, przypuszczam ze jest to nazwa dzierzawcza ale szczegolow nie znam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości