Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podziemia Łodzi
#1
Czy zastanawialiście się co mogą skrywać podziemia naszego Miasta?
W wakacje widziałem program o systemie kanałów w Łodzi i wtedy przez kilka godzin były one udostępnione do zwiedania.
Poniżej przesyłam kilka zdjęć z albumu.

Te na zjęciach to zbiorniki wody w Łodzi. Ogromne ceglane budowle.
Może ktoś z Was je juz zwiedał? Ciekaw jestem Waszej opini.
Podobno podczas przebudowy Dworca Kaliskiego jeden z takich węzłów został rozerany.
Przy okazji pytanie: KIEDY ZACZĘTO KANALIZOWAĆ M. ŁÓDŹ?
Pozdrawiam,


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Lodzkie wodociagi i kanalizacja ( tez ) naleza do najmlodszych w kraju. Tu znajdziesz troche info :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.bip.zwik.lodz.pl/">http://www.bip.zwik.lodz.pl/</a><!-- m -->

Jeszcze dlugo po II WS odczuwalo sie na wlasny ... nos ;-) smrodek otwartej kanalizacji i ,,zbiorowych slawojek'' , szczegolnie jak sie wracalo pod koniec upalnego sierpnia , z wakacji no powiedzmy w miejscowosciach bogatych w olejki eteryczne lasow sosnowych , jak w : Galkowie Malym ,Wisniowej Gorze czy Kolumnie - nic nie ujmujac Grotnikom ! Prawda Gun?
Jesli chcesz zakosztowac takiego ,,klimaciku '' , mozesz zafundowac sobie w rejonie kladki nad bocznica do EC II , przy ul.Braterskiej ( sic ! ) :wypas: Soir de Paris !!!

Pozdrawiam

ok333
Odpowiedz
#3
Swojego czasu zwiedzałem kanały---powiedzmy,ze było to dość modne zajęcie w mojej grupie rówieśników mających lat naście.Początkowo zaczynaliśmy wyprawy z pochodniami,a następnie przeszliśmy na sposób bardziej cywilizowany-czyli latarki.Myślę,że było to o wiele bardziej bezpieczne z racji gromadzenia się różnego świństwa w powietrzu(jednak młodość...)Gdzieś na odcinku(zmierzając z Retkinii) przed dworcem Kaliskim,bądz trochę za-nie pamiętam dokładnie jest umieszczona tablica upamiętniająca śmierć dwóch robotników,których zaskoczył tzw."wylew".Co do owego "wylewu",to rzeczywiście widok był całkiem niezły.Woda płynąca prawie całą szerokością i wysokością koryta-budziło respekt.Na wylocie kanału na Retkinii-gdzie woda zmierzała do oczyszczalni widniał napis"Tu wyrabia się ser dla ZSRR"Smile)))
Ciekawostką jest to,że ktoś kiedyś gdzieś tam powiedział nam iż można pokopać koło owego miejsca i coś znależć.I rzeczywiście.Wykopaliska nie trwały zbyt długo jednak ja mam do dziś monetę(z racji iż nie przebywam teraz w domu-nie mogę dokładnie jej określić).Z tego co pamiętam jest to rosyjska moneta z 1800-go roku.Któryś z kolegów wykopał takze równie starą monetę+kilka kości-wydawało nam się,ze po zwierzętachSmile

Pozdro. :cwaniak:
Odpowiedz
#4
Swego czasu łaziłem po schronach opl zlokalizowanych w parku Poniatowskiego był to bodaj rok 1998. Wrażenia z wycieczki fatalne. Korytarze zawalone śmieciami smród stęchlizny i Bóg wie czego jeszcze, jakieś barłogi, pełno strzykawek - widać że ćpuny traktowały to miejsce jak Hiltona :crazy: . Ogólnie to miejsce podziemnej Łodzi nie nalezało do atrakcji turystycznej
Odpowiedz
#5
Wiesz byłem tam kilka lat wcześniej--to nie było aż tak żle.Tzn.schron obok toru rowerowego był w dobrym stanie.Wewnątrz paliło się światło-nie było śladu po narko-fans,choć zapewne ktoś tam przebywał.Wydaje mi się,że coś tam się kiedyś mieściło.Ojciec wspominał o jakimś muzeum-atomowym nie pamiętam o co do końca mu chodziło-jednak mówił o tym miejscu.Moze ktoś będzie wiedział o co chodzi.Za małolata pamietam iż na zboczu owego toru były barierki z jakimś murkiem--lekko już zapadnięte,jednak podczas zwiedzania schronu nie natrafiliśmy na to miejsce.Wchodziliśmy wejściem koło kominów---zejściem drabinkowym.
Natomiast drugi schron-ten płytszy--fakt w nim widać było działalność destrukcyjną,czy też przesiadowcząSmile
W pewnym momencie ktoś rozpalił tam ognisko i od tego się zaczęło.Z tego co pamietam zamknięto drzwi-ktoś zrobił wejście w nich,a póżniej schron zasypano(wejście).
Był również podobny schron na ulicy.Kopernika---na przeciwko szkoły Kolejowej.Była tam fabryka--nie kojarzę już nazwy.Teraz są już hurtownie itp.Wejście zostało zakryte,a było przy samym płocie...Ciekawe,czy jeszcze istnieje...

Poza tym jest jeszcze ciekawy obiekt---pamiętam z opowiadań Taty i Brata.Róg ulicy Próchnika i Gdańskiej.Nie powiem co tam się dokładnie znajdowało,ale z tego co pamietam mogło tam być albo jakieś małe więzienie(ciekawe co miściło się w budynku--rozumiecie?)bądz jakiś schron...Z opowiadań bardziej skłaniałbym się do pierwszej wersji.Pamiętam coś o jakiś celach-kratach.Podobno jest jakies wejście z podwórka...Muszę się kiedyś tam rozejrzeć.Może nasi niemieccy,bądz rosyjscy sąsiedzi mieli tam coś do roboty...?
:cwaniak:

[ Dodano: 1 Marzec 2007, 10:20 ]
p.s.
w oknach przy samym chodniku są wmurowane pręty.Dosyć grubeSmile
Odpowiedz
#6
W obecnym Muzeum Tradycji Niepodległościowych na rogu Legionów i Gdanskiej było więzienie, jeszcze carskie. Pewnie mieli podziemia. Z dzieciństwa pamiętam wycieczki, kiedy pokazywano w muzeum drzwi od celi, pod którą przed wojną siedział Gomułka.
Odpowiedz
#7
Tak--jednak to nie to miejsce.Wskazuje na to fakt iż chodzili tam po kryjomu często przepędzani przez mieszkańców.Być moze będę miał kontakt z braciakiem w ten weekend--postaram się podrążyć temat.Co jest ciekawe-te miejsca sa blisko siebie,więc moze coś je łączy... :|
Odpowiedz
#8
w wolnej chwili spytam dyrektora Siemińskiego z muzeum, czy mają jakieś rozgałęzione podziemia. Może zostały zamurowane.
Odpowiedz
#9
Jeżeli występują takie powiązania,warto spytać kogoś w temacie...
Powodzenia-pozdro.
Odpowiedz
#10
Nawiązując do wodociągów i kanalizacji łódzkiej, to pokazane zbiorniki nadal funkcjonują, szczególnie ciekawe są na Stokach (chyba właśnie te ze zdjęcia). Nota bene lokalizacja nie przypadkowa - na Stokach biją wydajne źródła świetnej wody zasilające wodociągi. Na Stokach też mieści się (i nadal działa) cegielnia specjalnie wybudowana na potrzeby budowy ceglanych kanałów. Można ją zobaczyć na rogu Pomorskiej i Krokusowej.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#11
Co do tego czy owa cegielnia nadal działa mam uzasadnione wątpliwości! A reszta się zgadza! Często jak powracam do domu z nocnych eskapad widzę jak na ul. Giewont ludzie nabierają wodę do baniaków! Początkowo myślałem, że jest jakaś awaria ale okazało się ze ta woda poprostu rewelacyjnie smakuje w porównaniu do "Piliczanki" Zbiorniki na wodę na stokach nadal istnieją i chyba raz na 5 lat są czyszczone wtedy można je zwiedzać! oczywiście tylko wybrańcy i VIP-y!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#12
Powracam do sprawy budynku na ul.Gdańskiej...
Stella,rozmawiałem z osobą,która w latach około 70-tych była w owym miejscu.Niestety rozmowa nie była w "cztery oczy" i być moze więcej informacji uzyskam dopiero za miesiąc,po powrocie do Łodzi...Jednak z tego co się dowiedziałem(choć osoba nie była skłonna do rozmowy na ten temat-hmmm...)Ow obiekt musiał mieć jakieś tajemnice.Jego wyposażenie,czy też to co tam widzieli byłoby dość dziwne jak na jakieś piwnice w kamienicy.Mowa o czymś przypominającym prymitywne latryny---czyli sama dziura w podłodze,jakieś środki łączności,kable itp...Sruktura podobna do schronu,czy miejsca odosobnienia.Możliwe połączenie z innym budynkiem.
Dobra-nie będę wzbudzał niepotrzebnej sensacji,być może to nic takiego.Jezeli dowiem sie czegoś więcej będzie można nad tym rozprawiać,a tak trza zamknąć wątek... :cwaniak:
Odpowiedz
#13
No gdzieś w tym rejonie podobno mieściło się centrum koordynacji OPL Luftwaffe dla regionu Łódź i Flakbrigade Litzmannstadt. Podobno przez pewien okres po wojnie używały go nasze jednostki OPL w tym 4 Dywizja Przecilwotnicza 2 Armii WP.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#14
ogladalem ostatnio na History ze pod Kremlem są ogromne podziemia i nawet pokazywali grupe kolesi ktorzy tam lazili . Co mnie zdziwilo to bylo kilka poziomów a na samym dole stały wraki samochodów . Ciekawe czy w polsce są takie miejsca gdzie mozna by jakis fancik jeszcze z podziemi wyciagnac Big Grin Oczywiscie jakby udalo sie tam jeszcze wejsc
Odpowiedz
#15
Witam

Pamietam jeszce opowiesci dziadka ktory pracowal w zakladach remontowych u niemcow jak go wzieli na roboty.Naprawial samochody i pojazdy z frontu.Podobno na skrzyzowaniu Piotrkowskiej i Nawrot byly ogromne podziemia kilku kondygnacyjne(tam gdzie stoi budynek zusu).Dziadek opowiadal ze co tam nie stalo,samochody,motocykle,skrzynie czesci zapasowych.Przechodzac tamtedy jeszcze dzisw mozna zauwazyc ze ziemia sie w tych miejscach troche zapada.Bardzo mnie ciekawi jak to moze wygladac teraz...hmm??

Co do podziemi intryguja mnie jeszcze schrony w parku J.Slowackiego przy radzie lotnikow lwowskich,w parku im.Legionow i W Hibnera kolo uniwersalu...To sa moje tereny i bardzo mnei to interesuje moze wie ktos cos na ten temat...


Pozdrawiam MIQ

[ Dodano: 26 Kwiecień 2007, 14:36 ]
Witam


Wczoraj przeszedlem sie na maly rekonesans oto fotki z parku J.Slowackiego kolo ronda lotnikow lwowskich.
Oto wylazle slepia podziemi Smile
[Obrazek: dsc00236ue4.jpg]

Oraz jakis pomniczek:
[Obrazek: dsc00234hd3.jpg]


Pozdrawiam MIQ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości